• Voňavé zážitky v Turecku

Zdálo by se, že Turecko není úplně země parfémům zaslíbená. Ne, že byste na každém rohu v turistických oblastech nezakopli o hromady fejků v naprosto přesvědčivých krabičkách a flakonech. Jenže uvědomte si: tady všude kolem je Orient, plný zahrad kvetoucích růží, jasmínových keřů, pomerančů a citrónů, ušlechtile plesnivějících kmenů i živých stromů plných mízy. To by v tom byl čert, abych na nějaké vůně nenarazila!

 • Zážitek č. 1: Levantský styrax

Jihozápadní pobřeží Turecka a Rhodos je jediná lokalita na světě, kde roste Liquidambar orientalis, Ambroň východní. Hezký strom s listy podobnými javoru, roní z poraněné kůry mízu, která se usušení a zředění olejem používá k léčení poškození kůže a samozřejmě jako parfémová složka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKdyž víte co hledat, na Ambroň narazíte v parcích a v zahradách. Volně rostoucí ambroně jsou téměř vyhubené, kvůli sběru mízy, a plantáže jsou skryté před očima kolemjdoucích a pytlíků. Pryskyřice je ceněná! Strom snadno poznáte podle šištiček (“Mami, ježkový strom!“), kterýma jsou obsypané větve.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa stromě najdete letošní zelenéi loňské hnědé suché šištičky. Jsou dekorativní a po rozemnutí v rukách voní po sladké ambře, víc než pryskyřici jehličnanů připomínající benzoin a vanilku s lehkým bylinkovým nádechem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV parfémovém průmyslu najdete pryskyřici gumtree, nebo turkish gumtree, jak se této ambroni přezdívá, pod názvem levante styrax, asijský  storax, benzoin storax, balzám storax, liquid storax, v Turecku i Řecku se setkáte is názvem mastic, mastix nebo mastic gum. Nebo prostě jen styrax, i když tenhle název není přesný, protože označuje celou skupinu pryskyřic. A je to nespravedlivé označení, protože levantský storax je zcela výjimečný.
Zkoušela jsem rozdrdit listy, plody a oloupat větvičku: v mých rukou nejvíc voněly listy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZmrzlinu moc nejím, radši si dám párek, ale když jsem narazila na mastixovou, tak jsem prostě musela.

mastix iceKrásně voněla v puse a dlouho potom i v krku a posypaná drcenými mandlemi byla skutečně gourmand.

liquidambar

 

 • Zážitek č. 2: Opalovací krém v Motýlím údolí

Měl to být výlet na motýlky. Soutěska zálivu Kelebek, kam se dostanete jen lodí po moři, je zarostlá divokou kvetoucí vegetací.

yatagan1

Hned na začátku vás uvítá výhružný nápis a mne napadlo “Ježiši, oni mne čekali!” Taky mám ráda ticho a voňavo.

motyliV údolí žijí (tak asi) tisíce přástevníků kostivalových, kvůli kterým se tam jezdí. Sedí ve skupinkách na kořenech stromů jako putičky, krásná spodní jasně červená křídla zakrývají černobílým svrchním mramorem a čekají na noc, až vypadnou turisti a budou moci vyletět za tichýmu hrátkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABohužel většina turistů byla tak neohrabaná, že je prostě neviděli. Vždycky, když jsme začali motýly fotit, náhle se kolem nás shromáždil ruský dav toužící po obrázcích – oni je prostě neviděli, když jim je průvodce neukázal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPokyn zněl jasně: “Normálně toho motýla levou rukou vyplaš, pravou foť mobilem a já ho budu fotit zezadu. To se musí povést!” Tak povedlo se to, ne?

OLYMPUS DIGITAL CAMERANo a ty vůně: údolí je osázené, předpokládám že uměle, bujnou florou: rododendrony, laury, heliotrop, nějaký zvláštní fialově a bíle kvetoucí keřík, silně vanilkově vonící, který se mi nepodařilo zatím určit, jehličnany, polštáře mateřídoušky a tymiánu, různé byliny. Ve vyhřátém přímořském vzduchu vydechují to nejlepší ze zelených plic a jejich dech voní po kokosu, něžné vanilce a jemně sladkých květech, podobných ylang-ylangu. Kdo se snaží, najde i pryskyřici a mořský vánek. motyli (1)

Ale není to tak, že se musíte snažit vůni zachytit. Prostě vystoupíte z lodi a už to voní. Všude a intenzívně, opojně.

DSC_1056

 

Jestli jste si někdy koupili každoroční limitku Bronze Goddess od Estée Lauder a trefili jste se do kokosovo-vanilkových roků, tak si tu vůni dokážete představit. Vůně opalování, slunce, sředozemní přírody, příjemná a oblíbená. A to vám potvrdí devět z deseti modrásků.

motyli (2)

 • Zážitek č. 3: Fig tree

Tak tady je jasné, o co šlo: fíkový list, lehce kontroverzní složka, někomu voní sladce, někomu prachově a někomu páchne po starých ponožkách. Mně nasládle prachově, dřevitě a chladně. Ale nikdy jsem si nemyslela, že tak fíkový strom voní doopravdy. Dokud jsem se nevydala v pravé poledně (35°C) na vycházku na Kayakoy, město duchů na kopci.

kayakoyPominu-li ponurost opuštěného města, tak nelítostné slunce bez kouska stínu nad hlavami tomu dodává absolutní bezútěšnost. Bežela jsem se schovat pod první fíkovník, který jsem na vrcholku zahlédla a kromě stínu mne strom odměnil i voňavě: rozpálené nasládlé dřevo, mléčně mdlá trpkost dozrávajících plodů a zelená pára, kterou listy vydechovaly do horkého vzduchu, se staly přesně etalonem toho, co si od té doby představu pod pojmem “vůně fíkovníku”. Tady pod fíkovníkem se musel zrodit nápad zavřít tuhle nádheru do flakonu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARozhodně to zkuste, v pořádně horkém dni zalézt pod fíkovník. Jen si dejte pozor, aby tam už nebyl jiný obdivovatel.

figue3

 • Zážitek č. 4: Yatagan

Yatagan je zahnutá turecká dýka, ale taky název horské oblasti blízko Mylásu. Vyhřáté vápencové skály porostlé obrovskými borovicemi s velmi sporou vegetací, jen pár nízkých bylin, obklopují horské přehrady. yatagan2Oloupaná kůra a schnoucí jehličí na rozpálených kamenech voní po všech možných modelech kyphi.

yatagan3No a to je vlastně celý zázrak.Teplá pryskyřičná vůně s kadidlem a lehkým dotekem zeleně: Yatagan od Caronu LIVE.

yatagan_5

 

 • Zážitek č. 5: Teď už skutečné parfémy

Turecko nežije fejky. To je stejná komodita, jako u nás v pohraničí prostitutky a skleněné koule na plot. To přece Češi nekonzumují a ani to není pro nás typické. Teda doufám.

Můžete si pořídit čisté přírodní silice, namíchané olejíčky v krámcích, hotové El Nabily a Rasasi, ale taky úplně moderní luxusní parfémy. Jedna ze značek zcela západního střihu je Nishane Istanbul.

nishane (1)Luxusní vůně v luxusních flakonech a obalech a protože Mediterranee není jediná, kterou jsem si přivezla, těšte se na sérii recenzí.

nishane (2)

 

Je bohaté voňavé Turecko, že ano? A pokud vás zajímá, co jsem si do Turecka vezla, kromě obvyklé čtyřicítky vzorků, tady je moje pětka. Balení probíhalo narychlo a ve stresu, takže jsem hrábla zcela namátkově a nakonec se mi to docela líbilo: od každého něco. Jen mne mrzelo, že mi pod drápek nepřišla Aziyadé / Parfum d´Empire, to by bylo stylové!

parfemyA protože léto vlastně teprve začíná, tak vám všem přeju hodně voňavé prázdninové dny a Žaba vám posílá “ščesčícko” nejen na léto.

štešticko_mavi_boncukpodpis_ROM

 

 

You may also like...

2 Responses

 1. derad napsal:

  Musím do Turecka

 2. Sedmi napsal:

  je, tak to jsem netusila, ze ten jezkovy strom je ambron 🙂 diky (a taky za inspiraci, kam treba za rok dva na dovcu :D)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..