• Jak poznat před nákupem, že parfém bude mít dlouhou výdrž?
Někdy narazíte na krásný parfém, úplně vás odrovná koupíte si ho… a po čase nošení odhalíte, že vůbec nedrží. A napadne vás otázka na výdrž parfému: jak zjistit, zda bude vonět dlouho, nebo jste si koupili Houdiniho, mistra úniku? Ukážu vám můj vynález – způsob, jak si výdrž parfému jednoduše spočítáte sami.
Výdrž vůně závisí na mnoha faktorech, jako je teplota vzduchu, místo, kam vůni nanesete, vlhkost a mastnota pleti, samozřejmě koncentrace… Existuje mnoho způsobů a triků, jak prodloužit výdrž parfému, když už ho máte – o tom se dočtete ZÍTRA v tomto článku “Jak zvýšit výdrž parfému?. Ale v dnešním článku se naučíte spočítat si výdrž parfémů podle výkonnosti jejich složek a srovnat si tak parfémy podle celkové výdrže.
Beautinow niche slevový kód 10% – FRANGIPANI10
Klíč se jmenuje: SLOŽKY PARFÉMU a jejich výkon
To už všichni znáte: složky hlavy parfému rychle vyprchají v průběhu desítek minut. Srdce vůni dává hlavní charakter, voní nejvýrazněji a výdrž je v řádu jednotek hodin. Báze parfému zajistí dlouhou životnost a loučí se s vámi jako poslední (jak funguje báze se dočtete v tomto článku “Jak funguje fixátor vůně”). Ale i mezi jednotlivými složkami jsou dále velké rozdíly, například oud a pudr patří obojí do základu, ale jejich výdrž bude diametrálně odlišná.
A je to vlastně jednoduché. Jen musíte vědět, jaký výkon mají jednotlivé ingredience. Seřadila jsem složky do pyramidy podle jejich longevity (jaký je rozdíl mezi siláží – sillage, projekcí a longevity se dočtete v tomto článku Co to je… sillage?), výkonnost jsem ohodnotila body a teď si můžete sami určit výdrž parfému.
• Jak prodloužit výdrž parfému? 10 tipů, které zaručeně neznáte, NAJDETE V TOMTO ČLÁNKU
Jaké složky zaručí výdrž vůně?
Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby všechny složky byly z báze. Ale parfém ve složení “kašmírové dřevo, oud a kůže” by se nikomu nelíbil, byl by nudný a nevýrazný. Potřebujeme mix všech tří vrstev.
Letní složky hlavy utečou hned
Tzv. letní složky patří většinou plodům citrusů a bylinám a obecně svěžím tónům, i syntetickým – okurce, melounům, ozónu…. Najdete je typicky v kolínských vodách. Letní složky mají vysokou volatilitu, prchavost, a jejich výdrž je od několika minut maximálně do hodiny. Zůstávají pak ještě ve stopových množstvích a občas nám připomenou svěžest začátku.
Složky srdce: to je TEN parfém
Ingredience, které tvoří srdce, jsou vlastně ten hlavní proud parfému: hlava má navodit atmosféru, báze zajistit “kulatost” a zemitost vůně, ale složky v srci jsou většinou ty, které zajistí, že máme skořicový parfém, pepřový, růžový nebo bílé květiny… Nejdůležitější ingredience vydrží vonět v řádu hodin, dejme tomu od jedné do dvou, pak ztrácejí dech a uvolňují prostor bázi.
Tyto složky bývají velmi komplexní a tady najdete nejvíc pravých, přírodních látek. Například pravý olej z růže se skládá až z 50 různých látek a samozřejmě jinak voní růže z Bulharska, jinak z Maroka nebi z Grasse…
Právě to, jak parfumér dokáže dobře poskládat složky, především srdce, jak se postupně jednotlivé látky “odbourávají” a vytvářejí nové a nové akordy, je PARFUMÉRSKÉ UMĚNÍ. Cílem je, aby v každém okamžiku longevity přinášel parfém krásný a harmonický zážitek.
Teplé složky zajistí dlouhý život
Největší výdrž mají mastné složky, jejichž molekulám trvá déle, než se “rozpustí”. Složky s vyšším bodem tání potřebují delší dobu k tomu, aby uvolnily molekuly vůně, ale navíc obalí molekuly horních složek a “propouští” je pomalu. Ale složky báze jsou málo výrazné na to, aby nám stačily jako “celý” parfém. Jejich úkolem je především fixování molekul srdce:
Představte si molekuly srdce jako korálky, které přikryje vrstva másla složek základu. Jak se máslo rozpouští, korálky srdce unikají a i samotné máslo vydává svoji vůni. Jakmile jsou všechny korálky pryč, zůstává nám pořád vlně másla, dokud se všechno nerozpustí a nezmizí do vzduchu.
Lidi tyto složky vnímají jako “teplé”, protože je máme spojené s teplem v místnosti, u ohně nebo v tropech. Jsou to především dřeva, koření a živočišné složky, ale také vůně jídla, které se vařilo nebo peklo: karamel, moučníky, čokoláda…
Dříve to byly téměř výhradně složky živočišného původu (ambra, pižmo, castoreum), ale s ukončením jejich použití se rozvinula chemie, která je zcela nahradila, ale navíc skupinu báze obohatila o gurmánské složky (ten karamel!) a moderní “divné” molekuly s krásnými jmény: irone, cashmeran, ambrox, coumarin, suederal, galaxolide… které přinášejí nosu úplně nové zážitky, se kterými se v přírodě nelze setkat.
Složky báze voní 6 hodin až mnoho dní…
A co pižmo?
Pižmo je zázrak. Nebo spíš pižma jsou zázrak, protože jde vždy o mix různých molekul, dnes už výhradně syntetických. Složka, která klidně sama utáhne parfém, nic dalšího nepotřebuje (jen se budete za chvíli nudit). Ale lepší je použít ji do parfému jako hlavusrdcebázi. Pižmo je směs látek, kde je nahoře tzv. “bílé pižmo”, které voní jako vyprané bílé tričko nebo nevinnost, přes zpocenou košili, nemyté podpaží, zpoceného koníka až po čerstvě zuté kozácké boty.
Pižmo je extrémně stabilní složka, má dlouhou živostnost a vůbec se v čase nemění. V pyramidě se obvykle řadí do báze, ale není to pravda: pižmo pokrývá celou longevity parfému a tak patří do všech tří vrstev. Počítám ho obvykle za 5 bodů.
Jak si spočítáte živostnost parfému
Jdeme na to.
Seřadila jsem složky podle jejich výdrže a zařadila do skupin. Každá skupina má bodové hodnocení. Vyberte si složky, které obsahuje váš parfém, zapište si body a jejich součet vám dá “longevity”.
Výsledné číslo vám neřekne nic. Ale bude velmi užitečné ve chvíli, kdy si budete chtít porovnat dva parfémy, abyste se mohli lépe rozhodnout před nákupem. Samozřejmě musíte srovnávat stejné: vyberte stejný počet složek hlavy, srdce i báze. Nebo alespoň stejný počet složek celkem, pokud jich výrobce udává málo.
Příklad:
J´Adore EdT / DIOR | Lovely / Suddenly / LIDL | La Vie est Belle / LANCOME |
citron = 1 mandarinka = 1 jasmin = 2 pomerančový květ =2 ylang-ylang = 1 tuberóza =2 růže = 2 dřevo = 3 vanilka = 5 | jablko = 2 list moringy = 1 fialka = 1 gardénie = 2 jasmín = 2 růže = 2 ambra = 4 pižmo = 5 santál = 3 | černý rybíz = 2 hruška = 2 jasmín = 2 kosatec = 1 pomerančový květ = 2 pralinka = 4 pačuli = 3 tonka = 4 vanilka = 5 |
součet: 19 bodů | součet: 22 bodů | součet: 25 bodů |
Parfémy jsem zvolila náhodně a náhodou mají všechny stejný počet složek (kdyby neměly, škrtla bych si tu, která je cítit nejméně podle čtenářů Parfumo.de). Jasným vítězem je La Vie Est Belle / LANCOME, která voní nejdéle.
Jak zjistím výdrž parfému podle tabulky, když nechci srovnávat?
Ale nemusíte nic srovnávat. Tuto pomůcku můžete použít i pro odhad výdrže živostnosti jednoho parfému. Zalovila jsem mezi bestsellery Notino a vylovila jsem namátkou tyhle vůně:
- Éclat d’Arpège / LANVIN: citron 1, šeřík 1, broskev 2, čaj 1, vonokvětka 1, pivoňka 1, vistárie 1, ambra 4, cedr 3, pižmo 5 – kromě pižma samá jednička, tohle bude lehounká vůně s výdrží v řádu nižších jednotek hodin, spíš desítek minut
- Chloé / CHLOÉ: frézie 2, liči 2, pivoňka 1, konvalinka 2, magnólie 2, růže 2, jalovec 3, ambra 4 – samá dvojka, tady se parfumér soustředil na srdce a výdrž bude průměrná, několik hodin
- Black Opium / YSL: růžový pepř 2, květ pomerančovníku 2, hruška 2, káva 4, jasmín 2, vanilka 5, pačuli 3, cedr 3 – ani jedna jednička, čtyřka, pětka, na první pohled celodenní vůně s jedním přestřikem
Jaká jsou úskalí
V parfémech není uvedené množství ingrediencí a tak doporučuju jako pomůcku používat hodnocení lidí na Parfumo.de (je velmi přesné, díky dost odborné komunitě, na rozdíl od Fragrantiky, kde si “každý kliká, co chce”).
Značky se snaží s novinkami a tak klasické složky pojmenovávají novými jmény, někdy jsou to i nesmysly: viz třeba Lidlovský “list moringy”. Je potřeba se nad tím trochu zamyslet, i když moringu neznám, je to vlastně… obyčejná zelená složka. Tečka.
A pak jsou tady ty gurmánky: všechny ty pralinky, mandle, tonky, cukrová vata, sněhové pusinky, lukum… já je všechny řadím do “gurmánek”, i když jde spíše o variace na vanilin a kumarin. Ale takhle je to jednodušší.
Parfém s nejdelší výdrží – můj TOP 9
Dám vám tipů na vůně s mimořádnou výdrží (a můžete si cvičně dohledat jejich složky a schválně si je přepočítat):
- Desert Nocturne / EVODY (z kašmírové kolekce, která je celá postavená na luxusní verzi kashmeranu – 5 bodů a dalších složkách ze skupiyn 4 a 5: nádherná růže, živočišné castoreum a kombinace rtěnkové růže, jemného kadidla a oudu – výdrž je NEKOMEČNÁ a krása tohoto unisexu nesmírná, můj favorit)
- Fantomas / NASOMATTO (samé 4 a 5)
- Afrika Olifant / NISHANE (postavená na složkách skupiny 5 – živočišné)
- Santal Royal / GUERLAIN (jediný vlasový parfém v mém výběru – je tak longlasting, že i v téhle slabší koncentraci je extrémní a 30 ml za 1.000 Kč považuju za nejlepší poměr cena/výkon široko daleko; jen pozor, opravdu ve vláknech vydrží, doporučuji stříkat na oblečení a na tělo)
- Baccarat Rouge 540 / KURKDJIAN (ten znáte – jen si pro zajímavost můžete spočítat výkon složek)
- Khamrah / LATTAFA (gurmánská ovocná, koření, dřevo, pižmo, krásně vyvážení složky hlavy a báze, vše na svém místě pro krásné srdce i bázi)
- Italica / XERJOFF (všechny gurmánské složky skupiny 4 pohromadě, ohromující nejen longevity, ale také siláž a projekce)
- Ege / NISHANE (rptože ne vždycky všichni chtějí vonět po dřevu nebo gurmánsky, přidávám toto: vůně není zase tak dlouhá, ale je přeborník dlouhověkosti ve své kategorii – mořské parfémy, díky fougére složkám skupiny 3)
- Mango Manga / MONTALE (stejný důvod, jako Ege – krásná svěží sladkokyselá ovocná vůně, která je nadopovaná jemným pižmem, oudem a větvičníkem, a tak se ve výdrži vyrovná vůním ze začátku žebříčku a rozhodně je na čele ovocenek; voní jako mangový juice, love it!)
Jak prodloužit výdrž parfému?
Zítřejší článek přinese 10 chytrých tipů, jak zvýšit výdrž parfému na těle. Tento týden si ještě dáme další 3 recenze Niche Black Friday a v neděli překvapení: recept na parfémový vánoční likér. Proto doporučuju, abyste se zaregistrovali k odběru, ať o tento užitečný obsah 🙂 nepřijdete – přihlášení k ODBĚRU ČLÁNKŮ TADY.
Hezky krátký zbytek týdne a dlouho voňavý víkend!
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tato recenze shrnuje moje dojmy a subjektivní názory. Nenesu odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě mojí recenze.
Zdroj: https://www.cinquiemesens.jp/?pid=171396766