• Zakázaný dokument o YSL po 18 letech na veřejnosti

Pierre Bergé, celoživotní průvodce Yvese Saint Laurenta, v roce 1998 oslovil mladého francouzského režiséra Oliviera Meyrou, aby natočil dokumen o legendě světové módy.

Dům v zahradě Jardin Majorelle v Marrákeši, kde strávil YSL poslední roky života.

Tři roky se Olivier pohyboval s kamerou v blízkosti módní ikony, jeho zaměstnanců, jeho přítele, a skládal mozaiku světa stárnoucího muže, která ztrácí sílu a vliv. Natáčení skončilo rok před odchodem YSL  do důchodu. A místo premiéry začala soudní bitva mezi režisérem a Pierrem Bergé o to, aby film nebyl zveřejněn, což se nakonec povedlo. Ve filmu je vidět úpadek YSL i zákulisní síla vlivu pana Bergé na chod firmy i návrhářova života, což byly zřejmě ty důvody. Nebo také to, že Pierre Bergé do konce Laurentova života před ním skrýval, jak je nemocný – YSL byl tak citlivý, že by ho prozření zničilo a film úpadek zřetelně ukazoval. V roce 2008 zemřel YSL, Pierre Bergé v září 2017.

 

Hrob YSL v zahradě Majorelle.

Shodou okolností jsme byli v Jardin Majorelle dva týdny po smrti Pierra Bergé. Na hrobu YSL byla vystavená vzpomínka. Právě jeho zásluhou byla zahrada po smrti Saint Laurenta dlouho uchovávána jeho zásluhou v nejkrásnější podobě, jak ji YSL zrekonstruoval.

Letos v listopadu se dostal dokument Yves Saint Laurent: The Last Collections konečně na oči veřejnosti. Jestli budete mít možnost, nenechte si ho ujít. Uvidíte nejen opravdového YSL, ale také celou armádu lidí, kteří vyráběli špičkovou módu: pochopíte ducha prémiové módy, luxus, který vám přinese do života a extrémní důraz na kvalitu a pečlivost výroby. Třeba to, že drahý kabát musí být zničen, pokud jeho podšívka při chůzi příliš nahlas šustí… A taky uvidíte hvězdné supermodelky devadesátých let: legendární Katouchu Niane na vrcholu kariéry nebo mladinkou Laetii Castu, která se stala poslední YSL múzou.

 

 

Informace o filmu: https://mubi.com/films/yves-saint-laurent-the-last-collections

 

 

 

 

Romana

Romana Granátová, niche perfume enthusiast, journalist, writer

You may also like...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..