• ANDY τER: ζ (hledám lípu 2.)

Druhý lipový pokus jsem našla v limitované sběratelské sérii COLLECTIBLES Andyho Tauera. V roce 2010 si Andy uvědomi, že logika jeho běžné produkce neumožňuje experimentovat, používat ingredience, které jsou těžko dostupné, vytvářet limitky, které budou vyrobeny jen v omezeném počtu, když zrovna bude mít k dispozici exkluzívní suroviny v požadované kvalitě. Po vyprodání série bude vyrobena další, pravděpodobně trochu jiná, tak jako se liší kvalita úrody každý rok.  Takovou ingrediencí je třeba lipový květ, který voní každý rok jinak v závislosti na počasí a vnějších vlivech.  Exkluzívní složky a péče věnovaná výrobě se odrazila i v ceně v první a zatím poslední vůni této linie, která odstartovala v roce 2011. Zeta, balená v manufakturně vyrobeném zeleném pentachordu z probarveného skla, je asi o dvacet procent dražší, než běžné Andyho parfémy. Každý kus má dvoji dokumentaci, osobně obstaranou a ručně orazítkovanou Andym; na stříbrném štítku najdete rok výroby a sériové číslo. Inu, sběratelská edice. První tisícovka je vyprodaná, let´s go do nového milénia. Můj vzorek pochází z první edice z roku 2011, jestli se u někoho z vás objeví novější, můžeme si dát srovnávcí randíčko.


Testovala jsem v pátek, první jarní den (podle počasí, ne podle kalendáře), moje očekávání bylo obrovské.

11,50 začátek je pižmovitý a lehce chemický, jako u většiny Tauerovýchvůní, hodně výrazný třeba v Orange Star nebo Lonestar Memories; začínám to považovat za jeho rukopis, možná jsem konečně našla tón nazývaný odborníky „Tauerade“. Po pár minutách nastupuje lehce zelený tón a sladká, medová růže

12,15 překrásný lipový med, sušený lipový čaj, usychající květy v prudkém slunci. Hodně výrazná je růže, ale postrádá obvyklou růžovou urputnost, lepkavost; je svěží, jako větřík, který sem přiletěl z blízkého růžového sadu a přinesl jen svrchní, svěží růžové tóny. Tóny květinového pot pouri. Bohužel stejně jako pot pouri je vůně poměrně slabá, málo intenzívní, na Tauera výjimečně, až urážlivě. Lipový med je dominantní, je tak odlišná od jásavé a svěží Tilleul.

14,10 pižmová, medová růžička, akvarelově průsvitná

15,30 slabounká neurčitelná sladká květina a konec

Líbí se mi to? Ale jo, ale…Tilleul je víc lípa. V obou je dominantní lipový med, ale Andy zvýraznil parametr jeho sladkosti za pomoci růže, sušených růžových lístků a pižma; vůně je líbezná a jemná. Tilleul D´Orsay (zítra si přečtete ještě o jednom Tilleulu) je lipový nektar, který zrovna posbíraly včely (představte si ten typický kýčovitý obrázek včely se žlutýma tlustýma stehýnkama, bzučící si u kvítku) a jeho jásavost je podpořená citrusovými tóny. To je jaro.
podpis_ROM
Jestli vám bude fungovat tohle video, tak uvidíte, jak se vyrábějí flakony pro Zetu.
video:

You may also like...

2 Responses

  1. dzona napsal:

    Kdysi kdesi jsem si načetla, že Tilleul je slabá a nevydrží. Proto jsem upustila od shánění vzorku. Takže tohle mě překvapuje.
    Lipový med a kvetoucí lípu cítím hodně i v Instantu, ale výhradně ve verzi EdP. ČP je růžově magnoliový, toaletku neznám. Ta lipovitost se mi hodně líbila, tak jsem chtěla zkusit Tilleul. Asi ještě zkusím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..