• NEHTOVÝ ZÁKONÍK §1. Co NEMUSÍTE dělat pro pěkné nehty
Nehtový zákoník pro fligny, co nemají chuť, náladu nebo čas se starat o svoje nehty a přesto je chtějí mít dlouhé a pěkné. Nenavádím vás, co máte dělat, ale naopak na co se vykašlat. Úpěch pak přijde sám.
Moje přirozené nehty jsou suché, rýhované, tenké, křehké a štěpivé, dvojí se mi a mají sklony ke žloutnutí. Vylamují se mi suché kousky z boků, zalamují se mi ze stran hned, jakmile přerostou maso prstu, praskají mi konečky, najednou zjistím, že mi ustřelila špička nehtu a zůstala mi tam ostrá hrana, ani jsem si nevšimla kdy. Mezi odlakováním a nalakováním se na ně nemůžu ani podívat, jak jsou hnusné. To už se radši ukážu na veřejnosti s pleťovou maskou z mrkve a mandlových slupek, než v nahých nehtech.
To je přirozený stav, s tím se nedá nic dělat. Žádné vitamíny, minerály, životospráva na to nemají vliv, pijte víno a jezte čokoládu klidně dál v množství, jaké se vám líbí. Stav nehtů se dá lehce ovlivnit zdravím lůžek, hodně zásadami bezpečnosti práce rukou a nejsilněji povrchovou chemií. To jsou věci, které se dají celkem lehce a bezboletně změnit a nemusí se na ně pak myslet, jde to samo. Bez nich…
Paragraf č. 1: ZDRAVÍ
Základ, který vám velmi usnadní vaše podnikání v dalších dvou nehtových oblastech. Zapomeňte na vnitřní výživu, funguje jen těhotenství, ale to si asi tak narychlo nepořídíte a taky to nevydrží celoživotně. A v podstatě jde o hodně nákladnou a luxusní záležitost. Zdraví nehtů se rovná zdraví lůžek. A to kouzlo zní: vykašlete se na ně!
a. Nechte kůžičku na pokoji.
Chcete dokonale holá lůžka, nebo hezké nehty? Obojí nejde. V podstatě jde o to, že při odstraňovaní kůžičky, i nejštrnějším zatlačování dřívkem, si poškodíte měkkou část nehtu, právě vyrostlou a ještě nezoxidovanou, nevytvrzenou. Jak to napíchnete u lůžka, už si to sebou nese stigma až po konečky a tam vám to oplatí – praskne nebo se ulomí. Zamyslete se, co vnímáte okem víc – pěkný dlouhý nehet, nebo lůžko? Nehet! Lůžko je neviditelné. Pro to, aby vypadal nehet upraveně, stačí lůžka občas máznou nějakým olejem, nebo když si krémujete ruce trochu víc přimáznout nehty. Kůžička se zvlhčí a zneviditelní a přitom hezky chrání nehtovou ploténku.
b. Odlakovač
Strašně důležitá záležitost, nejvěčí, na kterou se dost zapomíná. Holky si koupí China glaze, Opi nebo Diora a pak si to odlakují něčím takovým, jak doporučuje Moora. Vyhoďte to! Vedle toho, že je to vážně ekl, je špatná náplň odlakovače. Zahoďte všechny laciné odlakovače, co máte doma z drogerie! Jsou nešetrné a silně odmašťující (a to je zásadní, jak si řekneme dál) a přitom zanechávají povrchovou mastnotu, kterou musíte smýt mýdlem. Odlakovávají pomalu a musíte si v nich máchat nehty dlouhé minuty… Potřebujete odlakovač, který odlakuje rychle a šetrně, nehet nevysuší a povrch zůstane nemastný. Pro mne je poslední roky absolutní TOP TOP TOP odlakovač Sally Hansen (koupíte na Notinu ZDE), je to fuk který (jen si nekupujte ten na umělé nehty), když mají, preferuju ten s označením Express. Nepohrdnu Avonem (přestože jejich laky jsou až na dně mého osobního pekla) a určitě jsou fajn OPI, ORLY a extrémně šetrné Dior a jemný neodmašťující Chanel.
c. Nelakujte do krajů
Mladý nehet, který se sotva vytlačil z kořene, je měkký a náchylný na poškození. Potřebuje dýchat, aby se jeho povrch zoxidoval a vytvrdil se. Když ho překryjete lakem, přesně tohle se nestane. Čili: u kořene vynecháme 1-2 mm holého místa bez laku a samo že i bez base coatu. Nehet vám bude vděčný a navíc se vám lakem podaří vykouzlit ideální tvar nehtu, pokud ho nemáte přirozeně.
NEHTOVÝ ZÁKONÍK – všechny paragrafy:
§1. Co nemusíte dělat pro pěkné nehty
§2. Zásady bezpečnosti práce pro pěkné nehty
§3. Povrchová chemie
Levá ruka, ráno… levá ruka odpoledne. Prsteníček. To ti moc závidím, že ti nehty rostou tak moc rychle.
Nojo, ale rychlost na úkor kvality. Stejně nejvíc záleží, jestli jsou ruce čisté. A to jak doslova, tak ideově. 🙂
Ad kůžička: tak to já mám kůžičku 1 v síle kůžičky 2, což je velmi výhodné.
Perfektně shrnuté do krátkého návodu. Úplně první věta na mě bohužel platí úplně stoprocentně, takže když se blíží chvíle, kdy mám začít pilovat, dělám všechny možné jné práce, abych to co nejvíc oddálila. Někdy to oddaluju tak dlouho až se mi nehty olámou .
No, to ne. Ale ty věci fungují, to je prostě fakt 🙂
Ještě bych chtěla dodat, že způsob lakování, jak ho doporučuješ a jak jsi mě ho učila, se mi zprvu moc nelíbil, ta vynechaná místa mi přišla divná. A vlastně dodnes se mi nad takto nalakovanými nehty lidi pozastavují a diví se, proč mám takové „odrosty“ (no je pravda, že s některými štětečky mi nejde tu mezeru úplně ideálně minimalizovat, ale odrosty bych to teda nenazvala). V takových chvílích si na tebe dycky vzpomenu, protože fakta jsou dvě:
1. Jo, vypadá to lépe!
Těžko se mi aspoň v duchu neošklíbá nad nehty, kdy některé holky mají nalakováno „ode zdi ke zdi“ a někdy i přes „futra“, to mám fakt chuť je drapnout a alespoň jim to začistit. Ale ten on i ten lak „rozlitý“ po celičké ploše nehtu (ne nutně s přesahy na kůži) se mi prostě vůbec nelíbí. Je to takový „tak jsem si nalakovala nehty, do dvou minut hotovo a odchod“ – žádný mazání s tím, žádná pečlivost… a přitom je to hrozně snadný, stačí to párkrát zkusit a pak už to jde samo, skoro automaticky.
2. Jo, má to vliv na kondici nehtu!
Těžko se to měří a hodnotí, ale určitě jsou ty nehty víc v pořádku, silnější, spokojenější než jindy.
Tyjo, teď to vypadá, že jsem si tě zaplatila jako diváka na blog… 😀
Je pravda, že SH odlakovač byl asi to nejlepší, co jsem měla. Akorát pořád nejsem přesvědčená o neškodlivosti acetonu v něm. Možná to zase prubnu; troufám si říct, že jsem se zbavila už dost neřestí co se nehtové péče týče a mám je teď v úplně jiné kondici než kdysi, kdy jsem zároveň tenhle odlakovač používala a kdy ty nehty byly příšerné. Pravda je, že odstraňoval fakt rychle a navíc po něm nebyly ani trochu (!!) vysušené, popravdě vypadaly tak hezky, jako když je namažu krémem a nechám vstřebat (používala jsem ten zelený hydratační; tenhle růžový neznám). Podotknout taky musím, že stejné výsledky pro mě měl i ebelin s pumpičkou (ty ostatní verze v obyč flaštičkách jsou zlo!), jenom s některými glitrovými laky se nadřel o něco déle, ale ty zas tak často nelakuju, tak to neřeším.
Ad kůžička: popravdě já rozeznávám dva druhy kůžiček nehtu: 1. tu vystouplou, co je krásně vidět na tvých fotkách s tím holografem, 2. tu tenkou blanku „nalepenou“ na nehtu a vycházející zpod té svrchní,vystouplé kůžičky. Kůžičku 1 odstraňuju, protože musím – když to nedělám, přerůstá mi tak nehorázně, že se mi pak samy dělají ošklivé záděry a hojí se i celkem dlouho; dokud jsem ji neodstraňovala, měla jsem je furt a stav nehtů (=dezolátní) tomu taky odpovídal. Odstraňuju šetrně, ale pravidelně, musím – a od té doby mám nehty lepší. Kůžičku 2 se mi občas také povedlo nedopatřením odstranit, ale to se bohužel projevilo, ta tam být musí za každou cenu.
A jinak fotky i nehty máš výstavní, bys mohla fotit do katalogů pro lakové značky 🙂
Verunka
Veru, díky za doplnění informací a za pochvalu. 🙂