• FLEUR DE CAFÉ: Mountain Blossom – parfémová pohádka a SOUTĚŽ + galerie
AKTUALIZACE: zítra, spíš v neděli losovačka (v sobotu jsme pryč, kočky taky). Takže můžete ještě do neděle do rána psát, než půjdete do kostela, nebo když se budete vracet z večírku!
Byla jednou jedna paní jménem Charlotte Robert, která odjela v roce 1999 na dovolenou do Kostariky. Putovala po žírné zemi, až se dostala do hor na kávové plantáže a tam ji zaujala, co zaujala: zarazila! výrazná vůně květu kávovníku. Sestavila tým odborníků na marketing, chemii a najala parfumérku Sabine de Tscharner, která tvořila parfémy pro známé západní značky. A po pěti letech představila světu PARFÉM. První parfém, který obsahuje přírodní květ kávovníku. A to je konec. Vlastně začátek.
Kdybyste mi dali hádat, co je to za květ, tak bych řekla, že by to mohl být nezralý pupen osmanthu. Meruňkově nakyslý se svěží zelenou hořkostí. Jinak nevím, k čemu ho přirovnat, přestože je mi vůně povědomá – teď už se to asi neprodává, ale před pučem se občas v pytlíku se zrnkovou kávou Bohemia našla “liška”, zelené neupražené zrnko, které když se pomlelo, tak specifickou vůní pokažilo celý pytlík. Teď si můžete zelené zrnko odnést z výstavky amerických kaváren v centrech měst; když ho rozdrtíte, dostanete tu hořkou složku vůně Mountain Blossom: je to káva a není to káva. Úplně v pozadí je cítit jemný květinový nektar, který si vlastně uvědomíte jen tehdy, když se snažíte identifikovat, co to tak záhadně voní z vaší kůže. Primární je trpkost, pak listová kyselost a najednou: aha! Ono je to i sladké! To dává vůni vyváženost a plnost, bohatost, není to jen takový “citronek za tři minuty fuč”.
Celkový dojem: svěží, ale ne fádní; zajímavá, trpce hořká, suše hořká, jemně nakyslá, přitom jasně květinová (což je divné, když jí zcela sladkost vanilky či jasmínu). Zdá se mi ohromně atraktivní, protože nic podobného neznám. Má výdrž i siláž, což u svěženek není úplně obvyklé. Používám body mist, nejlabší koncentrace. Přesto ho dítím několik hodin.
Jediným mínusem je, že je lineární: je to opravdu soliflor, takže žádné výtazné změny se v průběhu nedoččkáte. A pak balení: komu jsem ukázala plastovou lahvičku s plastovým rozprašovačem, který vypadá jako z prodejny zdravé výživy, ohrnoval nos a nevěřil, že to “může být dobré a kvalitní”. Komu jsem nabídla jen vzorek ve skleněné vialce, hýkal nadšením. Ach, jak nás naše doba naučila povrchnosti a důvěry v pozlátko. (Já taky nejraději nosím značkové kabelky).
Mám osobní důvody, proč tuhle vůni propagovat:
- Charlotte, se kterou jsem měla možnost se setkat, byla úžasně milá a otevřená a já mám ráda lidi, kteří dělají věci s nadšením a důvěrou v kvalitu.
Vůně se sakumprásk vyrábí v Kostarice. Je to jednak efektní a atraktivní, druhak se podívajte na holky na těch fotkách v galerii. Tohle stojí za podporu.
Je fakt dobrá.
E-shop, ve kterém se dá vůně a další kostarické dobroty koupit: http://www.costaricanmarket.com/ nebo v Německu http://www.beautynet.de/markenshop/fleur-de-cafe.html
Takže: SOUTĚŽKA!
Hlavní výhra je skleněný kabelkový flakon Juli 11ml naplněný Fleur de Café: Mountain Blossom Body Mist + 2 vzorky téhož. Tedy celkem 3 výherci, losuje Méďa někdy tak v sobotu 24. listopadu, až se uráčí přitáhnout z lovu veverek a myší.
Co po vás chci: klasika. Min. 2 věty/15 slov na téma: které články tady jsou pro vás nejzajímavější – o známých vůních, o neznámých vůních, ty s galerií, dlouhé, krátké…? Anebo si zase napište, co chcete.
*
A ještě galerie, tentokrát to bylo jednoduché: kávová plantáž v Kostarice z archivu Fleur de Café.
Mě se moc líbí celý blog, tak jak je.
Tak to je bomba, že jsem soutěž ještě neprošvihla 🙂 Já jsem tu tak trochu nováček, ale ráda napíšu, že by se mi líbily články o hodně známých vůních a nejlépe sladkých, fialkových, růžových a šeříkových 🙂
Nejvíc mě/mně u tebe baví hysterie… totiž historie… Říkalas DVĚ VĚTY a 15 slov?
líbí se mi články s galerií, středně dlouhé a pro mě je zatím většina vůní neznámá.. a kávovník taky. také musím říct, že dnes byl celkem hezký den. 🙂
Zmizelo něco pro mě copak?
Dlooouhá odpověď o německé divadle a o životě…sesmolím znova. 🙂
Ok 🙂
Kávovník jsem měla doma a květy opravdu připomínaly vůni jasmínu.
Známé či neznámé, co nos to názor. Čtu všechno (mj. přivedla mě sem zatím jediná česky psaná recenze na Petit Fracas).
V poslední době mě potěšila galerie z Rumunska. Neuvěřitelná příroda, ve vesnicích se zastavil čas a navzdory tomu,
že tam měli komunismus o dost horší než tady, lidi jsou tam neporovnatelně milejší a usměvavější.
Díky za příspěvek. Česky jsou všechny recenze, jen občas chci někomu poslat překlad recenze, obvykle parfumérovi té konkrétní vůně a když už to překládám do mailu, což mne stojí strašně moc a výsledek je tristní, tak to pak hodím sem, aby ta námaha aspoň došla na slávu světa. Ale jinak to tu bude vždycky česky, AJ jedině jako doplněk. Nebo tady mám něco jen anglicky a zapomněla jsem na to? Je to možné, jsem starší osoba…
S tím Rumunskem máš pravdu, jen ti lidi – vyhýbali se nám.
Ne ne, myslela jsem, že Tvoje recenze na Petit Fracas je zatím virtuálně jediná, Googlem vyhledatelná, česky psaná recenze. Hledala jsem tehdy nějaké postřehy (protože velký Fracas miluju) a divila jsem se, že to už někdo recenzoval v našich, niche nedostupných luzích a hájích.
V Rumunsku jsem se setkala s nesrovnatelně lepším přístupem jak v obchodech (mj. každý pohunek tam umí anglicky), tak ve městě na ulici, v restauracích … Je pravda, že venkov byl odtažitý.
Taky by mě zajímalo, jaké bylo to pondělní německé divadlo. Chystám se na ten festival už tolik let …
To mi jako zmizelo, ten dlouhatánský pšíspěvek, jo? Sakr!
Nejvíc mě bere voňavá histe/orie a pak ty cestovatelské a taky ty podle složek, spoustu těch vůní neznám, rozšižuju obzory. Mám kočičákovi poslat nějakou výběrovou šunčičku, aby se tentokrát umoudřil a vylosoval Tutti Frutti? 🙂
Ne, jsou to charakterové. Myslím, že bys je úplatkem spíš urazila. Až na bílého, ten je blbej.
Dobře posílám mu teda vyznamenání kočičí pracky za charakter! Jestli mu to k něčemu bude, netuším. Tak si říkám, že ten bílý je znich asi nejchytřejší né, když by šunkou nepohrdnul.
On si neumí ulovit myš.