•FOLIE à PLUSIEURS – Daisies: Vadí? Nevadí! (plus giveaway)
Recenze Daisies / FOLIE à PLUSIEURS, nyní Daisies / MOTH and RABBIT.
“Když se všechno kazí na tom světě, tak budeme zkažené i my. Vadí? Nevadí”
Musela jsem si to pustit znovu. Přece jen, v Miláně, v předvečer parfémové výstavy, jste naladěni na jinou vlnu, než na tu československou, novou.
Viděli jste film Věry Chytilové z šedesátých let, z období nové vlny, Sedmikrásky? Pokud ano, asi mě chápete. Tenhle film, uprostřed Milána, v roce 2015, v českém znění s anglickými titulky, to bylo prostě zjevení z jiného světa. Nevadí, dva drinky před začátkem kina se hodily. Ale tak půlka kina vzdala před koncem. A to vadí, vzhledem k přítomnosti autorů projektu mi to přišlo velmi nezdvořilé. Parfém položený na sedadle si samozřejmě nezapomněli vzít sebou.
Německé umělecké uskupení La Folie a Plusieurs, tak umělecké, že když se pokusíte něco najít na jejich stránkách, nejspíš z toho chytnete nerva jako já (vadí, nic se nemá přehánět), se vrhlo na parfémy. A aby to nebylo jen tak, synesteticky spojilo parfémy s filmy. S filmy samozřejmě uměleckými, experimentálními a obrazově velmi bohatými. Chytilová do toho krásně zapadá. To mi ale došlo právě až po druhém shlédnutí filmu.
Rozčiloval mě? Určitě, ale jen do chvíle, kdy jsem si vzpomněla, co jsem dělala v telecích letech já. Ve filmu je to dotažené ad absurdum, ale v podstatě jsme s kamarádkou dělaly to samé. Co se taky dalo dělat jiného? S vidinou šedivého zbytku života za soudruhů to byl únik z nudy. Taková bezpečná, povrchní, nedotažená rebelie. I u nich je to zkaženost naoko, nedotažená, jen hra, ty holky nikomu doopravdy neublížily (zajímavý, jak se v komentářích na ČSFD pohoršují hlavně chlapi, přečtěte si to. Asi jim něco ve filmu pošlapává ego a to jim vadí). Já se ale napodruhé u filmu skvěle bavila a vzpomínala, takže určitě nevadí.
Jen ten mravoučný konec si mohla Věra odpustit. Ale možná to byla úlitba soudruhům, která stejně nepomohla, film skončil na dně trezoru. Každopádně to umění má dělat, rozčílit, rozplakat, to je jedno, prostě vyvolat emoce.
Recenze Daisies / FOLIE à PLUSIEURS, nyní Daisies / MOTH and RABBIT.
LFP (zkrátíme to) ke spolupráci přizvali parfuméra Marka Buxtona, a to byla trefa do černého. Moderní umění si žádá moderního parfuméra. A Mark Buxton se toho rozhodně nebál. Šel do toho naplno, stejně jako Chytilová. V jeho interpretaci Sedmikrásek najdeme ledacos, od zelených jablek a jasmínu, přes plasty a kovy až po kouř.
Stejně jako mě rozčililo první shlédnutí Sedmikrásek, rozčililo mě i první zkoušení Daisies. Není to jasně nalajnovaná záležitost hlava – srdce – základ, ale ani to není tak barvité střídání scén, jako ve filmu. A rozhodně ji nelze posuzovat na první počich. Pořád si nejsem jistá, jestli vadí, nebo nevadí. Rozhodně s ní není nuda, stejně jako s Marií a Marií.
Klapka 1. Jablka
Zkraje na vás z flakonu vyběhnou zelená nezralá jablka, sesbíraná ze země i s hlínou, listím a větvičkami. Je to neučesané až surové, zelené a nahořklé i díky yuzu. Konsekvence s úvodními scénami z filmu je zřejmá, zelená jablka, zelená louka a tanečky pod jabloní, jablka na posteli, to nám to Mark naservíroval pěkně na lopatě.
Klapka 2. Plasty a kov
Tohle v oficiálním složení není, ale cítit to tam je. Ty kovové tóny zběsile stříhajících nůžek, plasty kdoví z jaké scény, ale ona vlastně celá ta doba byla taková nějak plastová…
Klapka 3. Jasmín, cukr, kůže
Střed to je květinově gurmánský chaos s jasmínem a hlavně cukrem na kůži. Zjevný odkaz na hostinu v závěru filmu a dortovou bitvu. Jablka i ty kovy a plasty tam stále v pozadí jsou. Ta kombinace kůže cukru a jablek mi v některých momentech připomíná Traversée du Bosphore.
Klapka 4. Kouř, kůže, pryskyřice
“Hořím, hoříš, hoříme…. umři umři, umři” … Vůně končí kouřem, kůží, hořce. Žádný sladký happyend, žádné rozhřešení nečekejte. Vadí?
Je to právě tak ujetá vůně, jako je ujetý film, takže úkol splněn na jedničku s hvězdičkou. Moderní a tak trochu i experimentální parfumerie, pro většinu tohle asi bude jen těžko stravitelná vůně.
A teď k té giveaway:
Na obrázku vidíte, jak Daisies vlastně vypadá: černá krabička, 12ml flakonek, keramická tyčinka a booklet. To celé se prodává za 55 éček!
Ale vy ji můžete mít, novou, celou, nerozbalenou, když mi napíšete do komentářů nějaký příklad, co za složky vám v parfémech vadí a nevadí.
Uzávěrka bude až se vrátím z Paříže, takže 17.5. o půlnoci. Losování proběhne v dalším týdnu. Svou emailovou adresu napište do záhlaví (nezobrazí se v komentáři). Budou losováni dva náhradníci, pro případ, že se vítěz do týdne neozve. Zasílat budu jen do ČR/SR.
Vadí – zelený čaj (ač jako nápoj jej upřednostňuji před hnědým), jinak asi nic konkrétního, hodně záleží na kombinacích.
Nevadí – konvalinky, fialky (díky infu ve fialkovému defilé, jsem spokojenou majitelkou Violetta di Parma ), růže, frézie, pivoňky, mech, pepř, hřebíček, santal a další a další.
Před drahnými léty mě Sedmikrásky nadchly, takže nevadí 🙂 Asi si dám jejich opáčko.
Vadí mi: většina ovoce (kromě švestky a někdy i broskve a meruňky), připálený karamel a obecně přeslazené vůně, lilie (bolí mě z nich hlava)
Nevadí mi: větvičník, pačuli, galbanum, vetiver, kůže
Mám ráda: bílé květy (hlavně jasmín, ale i gardénii), aldehydy, většinu citrusů (pokud nepůsobí chemicky), kosatec, růže, fialku…ambru, aoud, bílé pižmo, kadidlo a vůbec všechny pryskyřice
Nevadí – bambus, citrusy, zelený/bílý čaj z těch výraznějších mám ráda pačuli, kůži a “sandálové” dřevo.
Vadí – vanilka, čokoláda, hrobní kvítí.
Sedmikrásky miluju, už od puberty.
“Jak je stará vaše stará?”
V parfémech miluju pudrové tóny a kadidlo, kosatec a nechemické citrusy. Bohužel mi začala vadit ambra, kterou jsem donedávna byla nadšená, ale od nějaké doby si s mojí kůží už nerozumí.
Tak tedy co mi vadí a nevadí mám pořád tak trochu složité, takže to shrnu tak jednoduše… “vodní” vůně na mě voní jako bych byla chlap, “květinové” vůně, jako počůraná louka, na žádnou složku nejsem úplně alergická nebo že bych ji nemusela, záleží na kombinaci. Co jsem tak vypozorovala, tak mi tedy přímo vadí jen gardénie, evokuje mi nějakou alergii a právě ty mořské vodní tony, které asi nedokáži ocenit. Ale zase o dost více mi vadí smraďoši v autobusech, jo a ceny některých parfémů 😀
Film jsem viděla už dávno,asi si ho budu muset pustit.Chytilová v nové vlně mi nevadí,ale vadil mi ten film s Polívkou.
V parfemech mi nic nevadí nějak výrázně,záleží na kombinaci..Vadí mi převonění lidé v divadle a tak,není úníku..
Mně neskutečně vadí aldehydy, to fakt nemůžu. Jinak není nic, co bych vyloženě nesnesla, dřív jsem nedávala jasmín, ale jak stárnu, tak mi najednou nevadí. Ani dřeva jsem dřív nemusela a teď bych se v cedru i santalu koupala…Tak třeba na důchod dám i ty aldehydy, ale moc to teda nevidím… A obecně nesnesu levné chemické napodobeniny čehokoliv, takže mi vadí 90% mainstreamu.
Vadí mi pižmo, vanilka, caramel, čokoláda, všechny “červené bobule”.
Nevadí růže, citrusy, fíkový list, zelený čaj, koření.
Já nesoutěžím, já jsem si svoji našla na sedadle. Ale chtěla jsem říct, že jsem ráda, že ses na to podívala znova, Mirko. Mně se film líbil, Chytilovou nové vlny mám ráda a zrovna tohle jsem neviděla. (Dokonce si ani nepletu Chytilovou s Troškou a Kurvahoši považuju narozdíl od Slunce,Seno dobrý film). Nejenom líbil – já jsem z něj byla urvaná. Skoro to v tom kině vypadalo, že jsou tam jen dva nadšení lidi – autor projektu a já. Byla jsem tak dojatá, že padla volba zrovna na tohle, až jsem musela zatlačit slzu, když jsem mu děkovala. On si teď, chudák, musí myslet, že všechny Češky jsou stejně jebnuté, jako ty holky ve filmu a že Chytilová točila prostě realitu. Ale já jsem na tyhle kalibry zvyklá: https://parfumerka.wordpress.com/2013/09/15/7854/ (mám ten seriál dokončit, čet to někdo – koukáte na tohle takové taky někdo?)
K té vůni: mně nepřijde špatná, ale je to pro mne nůůů-daaa, jak teď říká na všechno Žaba. Buxton chrlí jednu syntetickou pecku za druhou a už se začíná opakovat. To, co působilo před třema rokama jako zjevení a otevřelo cestu moderní abstraktní chemii do parfumerie, dnes už vypadá jako standard. Nemůžu se oprostit dojmu, že Buxton (Geza, Landi…) vezmou kádinku IsoEsuper (molekula svěží hrušky utopené v moři, znáte z Light Blue) a doplní ji něčím, co ještě nezkusili. Výsledek je skoro vždycky dobrý, protože IsoEsuper většině lidí opravdu voní a těší je. Ale je to už furt na jedno brdo…
Každopádně: zkoušela jsem Daisies na mnoha zkušených i nezkušených nosech a vždy byla pochválena. Našli v ní jaro, frézie, sluníčko, trávu, jarní větřík, přeháňku, nezralé hořké jablko…nekonfliktní a veselá odpolední vůně, ale ne banální, je v ní ta zajímavá hořkost. Což je až s podivem na to, co Buxton jinak dělá. Věřím, že pro výherkyni bude radost ji nosit.
BTW: ta vůně vyjadřuje jeden určitý okamžik filmu. Stopáž toho záběru je napsaná na flakonu a doufám, že výherkyně si ho ve filmu najde. Nám ho v tu chvíli stříkli v kině pod nos – a má to být vůn pomíjivosti času…tak to zkuste!
Vadí: laciné cedropižmové základy
Nevadí: kadidlo, ambra, kosatec, fialka
Zdravím, moc nemusím kosatec, ale záleží s jakými dalšími složkami je zkombinován. Ale obecně se mi líbí vanilka, šeřík, bergamot, zelený čaj.
Mějte se krásně
No je zvláštní, že s věkem se mi mění vůně, které mi voní. Dřív jsem měla ráda sportovní až unisexové, dneska se mi líbí sladší, ale svěží vůně. Momentálně vůně zeleného čaje (Elizabeth Arden)… 🙂
Vadí mi hlavně těžké a pudrovité vůně.
Naopak mám ráda svěží a lehké vůně jako fialka, růže, jasmín 🙂
Vadí mi snad jen kadidlo, bulharská růže a lacině napodobené květiny. Mám ráda vanilku, pauli, tonku a meloun.
Vadí: pačuli ,cedr, mech oud. A CHLOE. Jakákoli odnož…
Nevadí: tonka, kosatec, kůže, tabák, ambra, skořice, hřebíček…
Ten film mě pochopitelně irituje 😀
V parfémech mi vadí ylang, neroli a růže, což je paradox, když to všechno je v Banditovi, který mi teda vůbec nevadí :o)
Vadí mi zatuchlý pudrový puch..
Občas mi vadí bílé kytky, které mi nevadí samy o sobě, ale někdy mi vadí, že z nich mám bolehlav :o)
Nevadí mi kůže, mech, větvičník, povedené pižmo, březový dehet, plastelína, kouř, tabák a chlast :o))