• PARFUMERIE GENERALE: PG06 L’Eau Rare Matale (rauchen, trinken) + gallery: මාතලේ දිස්ත්රික්කය, மாத்தளை மாவட்டம்

Já a čaj, velmi ambivalentní vztah. Čaj nepiju a tak neocením různé asijské vzácnosti a lahůdky. Stejně tak ve vůních, preferuju obyčejný pickwick v pytlíku, ale jen v sebeobraně proti bacilům či kocovině. Vůně to samé, na poličce jen líbivky obecné v tomto směru. Jsou týdny, kdy střídám Escale a Pondichéry, Bvlgariho červený čaj, L´Instant, zelenou kostku Jil Sander, Thé Bergamote od l´Occitane…a teď jsem na ně půl roku ani nevzpomněla, naopak, ruka šmátralka se jim pečlivě vyhýbá. Jediný čaj, na který jsem nikdy ani nesáhla, je TA slavná Ardenka. Nevyhýbám se jí, ona ke mně nechce, mám dojem, že se nikde neprodává. Všechno jsou to ale líbivky obecné.
Jenže existují i divné čaje a i divné čajové vůně. Třeba čaj z Matale a voňavka, kterou z něj udělala Parfumerie Generale.

Matale

Matale


Proč dinosaurus? Protože je v Matale. Matale je horská vesnička přesně uprostřed Srí Lanky a správně hádáte, hory okolo jsou pokryté plantážemi. Do poloviny 19. století tady, tehdy ještě na Ceylonu, rostla káva, jenže ji ve velmi krátkém čase zničila rez a tak podnikaví Angličané, kteří to tam zrovna okupovali kolonizovali, dovezli z Číny, která se okupovat kolonizovat  nenechala sazenice čaje. A zde, v ráji, kam se ukryl i Buddha, nic nebránilo čaji v růstu a především Anglánům v jejich podnikání. Historické reklamy Lipton tady potkáte na každém kroku.
Teď k té vůni: čaj, pepř, bergamot. Jasně, že dominantní je čaj. Silný, černý jak bota, uvařený na ohni. A protože to tady roste všude po příkopech, doslova, tak lehce obohacený kořením – pepřem, možná malinko kurkumy a hřebíčku, jen takový dech. Čaj je hořký a trpký a navíc pěkně zakouřený. Ale ne žádný uzený Lapsang souchong! Lidi v kraji Matale vaří venku, na otevřených ohních, a protože tam těch stromů moc není, spalují rostlinné zbytky, odřezky čajovníků, kořenných stromů, trávy a byliny. A to je přesně ten odór.
Není tak dekadentní, jako třeba Tea for two (L´Artisan), která se dá nosit jen s rizikem, že člověk bude ve stálém podezření z nemírné návštěvy barů a kaváren. Matale je vyvážená čajově – bylinná vůně s kouřovým podtextem na denní nošení. Ale…dvě ale: je chlapská, a to tak, že výhradně. Není drsná ani vulgární; naprosto postrádá ženskost, něhu, sladkost, živočišnost. Je jako když tři kovbojové čurají vestoje u ohrady a povídají si o holkách, to ženské nikdy nedělají. Druhé ale: výdrž. Jakoby úplně postrádala fiaxátor, i když je v ní vetiver (ten určitě stojí za tou kouřovou clonou), ale jakmile zmizí čaj, rozpadne se celá kompozice, zmizí všechno. Během hodiny a půl je po srandě.
BTW: existuje rodný bratr této vůně s nápaditým jménem „PG12 Hyperessence Matale„; stejný základ, ale kouř je potlačen citrusy. Je to taková inteligentní verze čajové svěženky medium, přesně do kategorie mého čajového mainstreamu. Pěkná, vůbec ne originální (muselo to být hrozně lákavé, přidat do čaje citron a chápu, že tomu nešlo odolat), nic nevydrží, poměr cena:výkon = předražená nuda.


Galerie: Nebudu vám ukazovat čajové plantáže, to si najděte na googlu. Ukažu vám tamilský hinduistický chrám. Tamilů tady žilo velké procento, stejně jako v ostatních zemědělských oblastech. Původní sinhálské obyvatelstvo (buddhisti a z významné části křesťané, ehm, i když tady jich není tolik, jako na jihu) si sem z jihu Indie importovalo levnou pracovní sílu spolu s hinduismem, čímž si vytvořilo dlouhodobý vážný problém.  Tamilové se dostali do pozice otroků a právem se jim to nelíbilo…však to asi znáte. Před pár lety byla Tamilská armáda poražena, pro turisty bylo otevřeno i severní pobřeží Srí Lanky s překrásným a dlouho nedostupným Trincomalee.
Diskrétní dík za Matale, M.!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..