• MEMO PARIS: Inlé (meruňkový čaj)
říjen 2011
MEMO Paris je jedna z těch malých, privátních značek, jejichž výrobky se nedají koupit jinde, než ve značkovém butiku v Paříži nebo u několika málo autorizovaných prodejců. Značka patří mladé a krásné Pařížance Claře Molloy, občanským povoláním vydavatelce knih a butik s vůněmi má jen tak, pro radost. Sortiment zahrnuje osobní parfémy a bytovou kosmetiku. Má to logiku, protože MEMO je anagram ze slova „memories“ a vůně jsou Clařinými osobními vzpomínkami na místa, která navštívila na svých cestách po světě, tak proč si v bytě nevytvořit kus buše?
Nosy těchto vůní je sama Clara a spolupracuje s renomovaným parfumérem Alienorem Massenetem, který stojí třeba za populárními vůněmi Chloe. A stojí za zmínku i lahvička: jak to bývá u niche vůní, flakony jsou jednoduché (máte se soustředit na obsah a nepodléhat módnosti flakonu, anebo naopak nenechat se rušit; prostě hlavní je, co je uvnitř). MEMO parfémy jsou ve čtverhraných plochých flakonech, podobně jako Lutens; jejich etiketa je z eloxovaného hliníku a to, co je zvenku, je negativně vyvedeno z druhé strany, tedy zevnitř flakonu. Tahle strohost má ještě jeden efekt, u lehce postižených lidí: kompletaci, tedy posedlost získat do sbírky všechny, když tak krásně vypadají vedle sebe.
- MEMO PARIS: Inlé (ovocný čaj bez cukru)
Bezbřehé horské jezero Inlé v Myanmaru (Barmě) je obrovské zrcadlo položené Budbhou mezi hory. Je velké asi tak 22×10 kilometrů, asi proto, že nikdo neví, odkud kam měřit. Hladinu jezera pokrývají plovoucí koberce rostlin a nikdo nepozná, jestli je pod nimi břeh nebo souš.
Inlé není klasická čajovka; green tea tady hraje jen vedlejší úlohu, křoví, jednu z bylin plovoucího břehu. V hlavní roli meruňkový květ – osmanthus. Spolu s trpkým kosatcem a jemnými citrusy tvoří krásnou svěže nakyslou ovocnou harmonii. Aby to nebylo moc obyčejné, tak čaj a máta dodává dojem nápoje, vlažného letního čaje, a aby nebyl zas moc kyselý, tak je trochu přislazený slazený jasmínem. Pokud jako já rozeznáte hořkou meruňkovou pecku (vždycky jedna se dává do sklenice kompotu, kvůli pikantnosti a vůni), asi stejně jako já ucítíte pelyněk. Výsledkem je právě ten vlažný lahodný, silný, meruňkový čaj, osvěžující, lehce sladký.
Siláž i výdrž je průměrná; výhodou je, že se nemá předávkovat. Je to jedna z těch vůní, které nikoho neobtežují v jakékoliv koncentraci a kolegům v práci s ní vždycky uděláte radost. Přestože čajovky se obvykle nosí v létě, Inlé jsem vytáhla právě teď: začala jsem v práci pít namísto studené vody vlažné ovocné čaje, zimní režim, co mi vydrží zhruba do prvního vrznutí skřivánka.
Jak to ted je s tím cestováním? Asi tak blízko jako z Aše do Michalovců má Inlé k tomu, co nosím obvykle, nasládlé květinové a kořeněné aldehydovky (No.5, Miriam, Mandračku, Dzongku, 24 Faubourgh, Fracas). Někde u Banské Bystrice by se mohla setkávat s tím, co mám ráda, jemně křeněná oblaka kardamomu (Voyage, Bigarade Concentrée, Escale a Pondichery). Na hranicích s Moravou stojí kořeněná trojice vod Sisley. Kolem Oloumouce se objevuje Osmanthus Interdite, Eau D`Orange Verte a Ardenský Green Tea. Jihlavu může zatupovat No.19 Poudre a Roger&Galletů osmanthus. V Kolíně čeká osmanthus Ormonde Jayne, u Plzně potkáte některé Hermessence (Papriku, Iris, Osmanthe), u Mariánek je díra a v Aši Inlé. (Orienty jsou daleko v orientu).
Vůně vzpomínek -to je dobrej nápad na suvenýr. Rozhodně příjemnější, než nějaká kýčovitá pracholapka na polici.
Tak třeba já já jsem byla minulý týden v Lošticích.
A? Copak jste si odtud dovezla? —- Tož to by mělo být něco extra perverzního…..
Ale ani ne, standardní produkce. Ale receni na to fakt psát nebudu.