KORRES: Iris Lily of the Valley Cotton (kosatcová aviváž)

Dneska dobře a zalevno! Korres je značka, která zatím absolutně unikala mojí pozornosti. Věděla jsem, že existuje, ale nejsložitější názvy vůní na světě mne odpuzovaly. Pak mne  Dzona v recenzi nalákala na Pepper Jasmine Gaiac Wood Passion Fruit (fakt jde o jedinou lahvičku) a když jsme náhodou prošly okolo butiku Korres, zatáhla mne dovnitř.

korres_boutique

Špatná zpráva: Pepper & spol. se už nedělá. Ale kápla jsem na něco jiného. Jeden objev je Vetiver Root Green Tea Cedarwoodpánská otesaná vetiverovka. Hodně pánská, hodně zelená, kultivovaná.

korres_veti

Ale hlavní událostí byl Iris Lily of the Valley Cotton. V podstatě nekomplikovaná, dostane se vám všeho, co slibuje název (a nic navíc), ale v jiném pořadí. Podle mne by se měla jmenovat Iris Cotton Musk little of Lily of the Valley, ale to se jim asi zdálo už moc dlouhé.

korres_iris

Hlavní, no vlastně jediný, akord drží naprosto sterilní, prádlově čisťounká nota kosatcového prášku+bavlny+pižma. Když pověsíte miminkovskou vyšívanou zavinovačku po babičce na zahradu a ona vám přes noc trochu namrzne, ráno ji sbíráte a pod rukama vám tají krystalky ledu ukryté ve vláknech hlaďounké bílé bavlny.

carrillon

Znáte tu vůni.

Ve složení je uvedená ještě růže a konvalinka, ale teda nee. Násládlost, kterou je cítit, já připisuju pižmu, je to takový normální pocit, který mám z moderních sysnetických pižem, třeba v Eau de Musc Blanc / Rancé  1975, nebo z populárního White Musk / Jóvan. Ale s tím pižmem to tak jednoduché nebude. Cituji: Korres ve svých vůních nepoužívá polycyklické musky a ftaláty – chemikálie běžně používané při výrobě parfémů jako fixátory vůně. Tyto chemikálie, které zajistí dlouhotrvající vůni, stojí ovšem často také za podrážděním pleti. Korres ve složení využívá extraktu z rozmarýnu, který vůni velmi dobře fixuje a nepůsobí dráždivě. Rozmarýn, ani jiný bylinný tón, v téhle vůni není. Ale sedí mi, že suché bylinné pižmo z rozmarýnu je třeba “dosladit” do úzu pižma, na které jsme zvyklí. A to by právě mohla dokázat konvalinka a růže.Výsledek je pěkné, čisťounké pižmo, hodně podobné guerlainovským pánským kolínským.

Normálně kosatec s růží vytvoří “rtěnkový akord”; tady jim k tomu chybí fialka, růže je zahlušená pižmem a kosatec je studený, jako v Infusion d´Iris / Prada. Nic kosmetického zde nevzniká.

Jednoduché flakony z recyklovatelkných plastů bez ftalátů. A mimochodem tip na slušnou kořeněnou šafránovku.

Jednoduché flakony z recyklovatelkných plastů bez ftalátů. A mimochodem tip na slušnou kořeněnou šafránovku: Saffron Amber Cardamom

No a to je celý zázrak. Iris Lily of the Valley Cotton / Korres se v podstatě nevyvíjí, po celou dobu je to lineární vypraná, bělostná dětská košilka. Časem kosatec povolí a vůně zteplá, jako když se košilka zahřeje tělíčkem miminka, ale charakter nezmění. Voní hodně, hodně, hodně dlouho a intenzivně, výborná vlastnost! Dokážu si ji představit jako vůni na prádlo typu Eau de Lit / Guerlain, kterou ostatně trochu připomíná. Nastříkat si doma všechny župánky, noční košilky, saténová pyžámka, polštáře v ložnici…nakonec s cenou 880Kč za 50 ml EdT si to můžete dovolit.

A jestli se vám zdá i 880 moc, doporučuju zkusit Washed Cotton No.784 / Gap. Je to čistě chemická sestra tohoto Korresu, dominantní v ní je bavlna a pižmo, kosatec chybí; ale chybí i ty neviditelné květiny, takže teplotou se vyrovnají. Gap se ještě občas objeví v e-shopech; za těch necelých 900Kč se dá koupit stovečka.

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..