SMETANOVÝ detox pleti
Kráva – mléko dává! A taky zakysanou smetánku a to je elixír pro uvadající šedivou pleť po zimě, unavenou po týdnu cestování…ehm, večírkování, podrážděnou po opalování nebo po alergickém útoku jarních pylů. Víte to, ne?
Dobrá zakysaná smetana má všechny věci, které potřebujete, aby vaše pleť zkrásněla. Organickou AHA – kyselinu mléčnou, která zklidňuje pleť a zároveň jako chehický peeling omezuje zrohovatění. Kyselina mléčná je superhydrátor, zvyšuje vazbu vody k buňkám až o 300%. Podporuje tvorbu kolagenu (odstraňuje drobné vrásky) a vyhlazuje pleť – drobné jizvičky, akné a zmenšuje póry.
Organický mléčný tuk ve smetánce je podobný lanolínu, jehož molekuly jsou dostatečně malé, aby dokázaly proniknout do vaší pokožky a ideálně ji promastit, zjemnit a zvláčnit. Mléčný tuk podporuje obnovu pokožky a třeba v ayurvédě je alternativou vazelíny.
Laktóza se používá v očních krémech jako kondicionér, k vyhlazení pokožky. Biotin (vitamín H) obsahuje kyselinu močovou, a tady už určitě zavětřili ti kdo někdy léčili suché paty nebo jizvičky. Lactobacillus bifidus léčí záněty pokožky, tedy akné a ekzém a spálenou pokožku.
Komplex vitamínů B (především pleť vypínající niacin a hojivá kyselina D-pantothenová), antioxidátor vitamín D chránící před sluníčkem, koktejl dalších vitamínů, minerálů a enzymů, přirozených pro savce. A vůbec složením je smetánka bio a přirozená každé pleti, takže je hypoalergenní a účinná. Smetana má nejen kosmetické, zkrášlující účinky, ale taky pleť léčí. A teď pozor: velká část látek nefunguje samostatně, ale pouze v komplexu ostatních látek. V kosmetice je potřeba takové prostředí vytvořit. V mlíčku ne, tam už je!
Doufám, že to tady nečte žádný biochemik a nepustí se se mnou do odborné diskuse, upozorňuju, že to teda rovnou mažu! Toto varování platí i pro Katerynu!
Můj každoroční smetanový jarní detox pro osvěžení a posílení pleti, no prostě abych zase vypadala jako loni na jaře, je jednoduchý: seženu si kelímek dobré zakysané smetany, vynechám pleťovou kosmetiku a ráno a večer po omytí pleti vlažnou vodou se pořádně namažu: tváře, krk, dekolt, oční okolí.
That´s all, folks! Začínám obvykle v pátek večer. První dva dny pleť jakoby zhrubne, není vůbec jemná na dotyk ani na pohled. Pokožka nabobtná, vypadá nacucaně, hrubě. Nevím, jaká reakce se děje ve skutečnosti; mně to připadá, jako bych napustila pleť jako mycí houbu vším, co je ve smetánce dobrého a tak od třetího dne si v tom začne dělat pořádek a odpouštět, co nepotřebuje a bere si jen to, co je jí prospěšné. Ve středu začíná viditelný efekt vypínání pórů a jemných vrásek okolo očí a úst, viditelná svěžest, čelo začíná svítit. Netrpím na akné, sem tam ojedinělý puntík, ale často mívám podrážděnou pleť z klimatizace nebo alergií – toto smetánka vyléčí. V sobotu je pleť růžová a vypadá zdravě, svěže, hladce. V neděli už si užívám na ulici flirtování s muži o generaci mladšími.
Aplikace je příjemná. Šokový nános ledové smetany na pusu ráno příjemně probere. Večer, po náročném dni, osvěží – mám pocit, jako kdybych ze šebe shodila šedivou masku, která se na mne za celý den usadila a zklidní pokožku i mne.
Čištění: vzhledem k tomu, že pleť nedostává důkladnou chemickou očistu, na kterou je zvyklá, může se zdát, že póry ztmavnou. Ale dodržuju léčebný režim a první chemické čištění (u mne je to šetrnou pěnou La Prairie) provedu až den po skončení kúry. Samozřejmě lepší je vynechat na celý týden makeup, ale linky, obočí a lesk si neodpouštím (řasenku nepoužívám). Ale pokud nemůžete žít bez mejkapu, tak můžete klidně přímo na smetanu, jde to (což si ale myslím, že je válka vůči přirozenému efektu smetany a kúra je pak zbytečná).
Upozorňuju, že aplikace není bez nebezpečí: než se smetana vsákne, trvá to pár minut. Takže si ráno nechejte víc času! Večer doporučuju aplikovat smetanu jako masku, nanést vrstvu, počkat čtvrthodiny, až si pleť nasákne, co potřebuje, a pak utřít papírovým ručníkem. Někomu může vadit specifická pavůně smetany, no, tak to si prostě musíte zvyknout. Taky jsem si zvykla.
Jestli se dá používat tahle kúra trvale, místo kosmetiky? ANO, dá. Tenhle návod mám od jedné postarší ukrajinské krásky, která celý život nic jiného nepoužívala. Vypadá nádherně, ale já na trvalé používání nemám nervy&čas. Její den začínal kávičkou v posteli, poté protažením na balkóně, smetanová procedura, vlasy, nehty, líčení, dlouhá snídaně na vidličku s manželem, pak pomaličku přesun do práce…někdo má holt styl, já mám na to přísného šéfa. A ani nedokážu opustit kosmetiku, na kterou mne neustále nachytává svůdkyně Tutto i jiní…
Kelímek zakysané smetany vám vydrží v ledničce ve formě tak těch 5-7 dní, kolik potřebujete pro kúru. Pokud neseženete smetanu od farmáře, klidně sáhněte po vynikající Bio Amálce z Lacrumu Velké Meziříčí (prodává se v Globusu a prý i v DMku), anebo i po ne-bio zakysance z Lacrumu ValMez. Je stejně kvalitní, jen není vyrobená z biomléka (a taky je asi jen o kačku levnější).
A ještě jeden alert: kúra není vhodná pro dívky pod třicet let (mám z toho lehce zlomyslnou radost, kdybych měla smajlíka s vyplazeným jazykem, tak ho sem plácnu). Způsobuje zahuštění textury pokožky a u mladé pleti by mohlo dojít k jejímu přílišnému zrohovatění. Jen si, holčičky, dál brouzdejte blogy a těště se, až zestárnete, že si budete konečně taky užívat…
Nenechávejte to na léto, ať nezůstanete týden bez UV ochrany. Já detox umísťuju na květen, kdy je pár dní volna přes svátky (zrovna letos to vychází dobře), nemusím řešit každý den ranní proceduru před odchodem do práce, pleť už je lehce zvyklá na slunce, ale venku to ještě nepálí naplno. A klobouček, dámy, klobouček!
Jo, jo. Smetana je na xichtík fakt dobrá: Občas do ní nasypu mleté kafe. Jako maska báječné!!! (Toho smajlíka s vyplazeným jazykem taky neumím…)
Vyzkouším““ Trochu mám obavy, že si „krém“ sežeru dříve než nanesu. Nestalo se Ti to?
Celé plato si teda odnesu.
No…často. Trochu umažu a zbytek povečeřím.
A zkus i to jejich mlíko Amálka ve 3/4 litrové flašce – to ne na mazání, ale na pití. U toho i zavilý odpůrce BIO pochopí rozdíl mezi „mlíkem od krávy“ a „mlíkem z krabice“.
Jaké používáš oční linky? Od puberty jsem se nelinkovala. Tehdy jsme si je o přestávkách dělaly náhradní náplní do řasenek Regina. Štětečkem vlastní výroby. Mamka se kdysi linkovala černým krémem na boty. Naštěstí při dnešním blahobytu řeším opačný problém, které vybrat …
Amla. To je super, mám po tom taky krásný vlasy. Ale nezkoušela jsem, jestli to umyje, myslím samo. Jednou jsem to měla v diy šamponu, ale tam bylo i shikakai a mýdlový ořechy. Ale stejně jsem to vždycky chtěla zkusit, jestli to i umývá. A protože jsem neměla smetanu, tak jsme na sebe včera naplácala podmáslí s ovesnýma otrubama jako maskovací peeling a super. Mě tahle kuchyňská kosmetika fakt baví, aniž bych chtěla vypadat jako nějaký ten eko bio magor, tak musím říct, že si to užívám daleko víc než svoje high end období.
Nemyje, vyzkoušeno.
Mě to taky baví, občas se namažu máslem, hlavně na ruce je prima. Mám chlapskou obsedantní poruchu, pořád si myju ruce (ženská forma poruchy je neustálé uklízení domácnosti) a někdy je mám fakt vysušené jak treska. Máslo a med pomůžou.
Kdysi jsem viděla dokument o ayurvédě pro boháče – nějaký ostrov, kam jezdí milionáři a celý den o ně pečují indiánky: ráno si nahatá bába lehne na lehátko pod baldachýnem v buši, přijde dívka a celou ji namaže rozmačkaným mangem s bylinami a poklade květy magnolií. V poledne jí to smyje vodou z orchidejí, bába si jde zaplavat do lesního jezírka, po obědě si lehne na lehátko a dívka ji namaže rozmačkanou papájou s travinami a sezamem. Večer jí to smyje kokosovým mlékem a namaže jí nohy palmovým olejem, obličej právě vymačkaným mandlovým olejem…no a tak to probíhá celý týden. Bába celý týden leží namazaná na lehátku, aby nebylo mýlky.
Tak to je moje představa ideální přírodní kosmetiky. Dokážu si představit, že bába odjíždí opravdu o deset let mladší.
No vidíš, já to mám obráceně, khadí mi barvila jen černá, hnědá byla o ničem. Ale jestli to máš na koncích, tak toho nánosu tě nezbaví ani ta soda, já takhle mám tu černou právě. Mi pomáhá barvit jen odrosty a ty konce nechat, aby se to nenabalovalo dál a odchází to. Možná to s tou sodou jde líp, to je těžký posoudit. Eliáše chci vyzkoušet, ale skoro se až bojim, aby mi to nepokazilo efekt tý sody 🙂 Ale asi si vezmu ten proti padání vlasů a budu ho používat jako kůru, mám občas blbý pocit, že pro ty vlasy nic nedělám…
Jako kúra mi víc seděly ta angrešty…chlupatý…zelený… si nevzpomenu, sakra!
Jj a funguje mi parádně, líp jak shikakai. Já mám občas problémy s kůží a i po shikakai se mi vždycky čas od času stalo, že mě začala ta kůže jakoby hřát a svědět. Tu sodu mám už skoro dva měsíce a je to naprosto bez problémů, zatím ani nevysušuje, jak jsem se prve trochu bála. Prodloužil se mi intervala na mytí, ale zatím nic extra, apíš je rozdíl v tom, jak ty vlasy vypadají, když už jsou tak jakože zralý na umytí. Dřív jsem takový vlasy nemohla ani do culíku, prostě vypadaly mastně a hnusně i sčesaný. Teď, když je sčešu, tak vypadají pořád super. A ani hennu to nevymývá tak rychle, jak jsem se bála, ale já přešla z khadí na henné color, khadí se mi vymývala rychle tak jako tak. Ta HC drží super (tmavohnědá).
Mně se zase zdálo, že HC míň barví, Khadí se mi zdá lepší. Já mám spíš problém s odrosty, strašně rychle mi rostou vlasy a nestačím si je dobarvovat. Chtěla jsem změnit barvu na světlejší, používala jsem sv. hnědou a teď mám čistou hennu, jenže se nemůžu té hnědé zbavit. Já používám už jen Eliah Sahil a Rahua a ty jsou hodně šetrné. Takže asi jedině ostříhat. Nebo že bych to zkusila vymýt sodou?
Hm, to by šlo, a fakt to nevoní? Já jsem kdysi měla úžasný krém kozí kosmětiky La Chevre, který voněl jako čerstvé jahody se smetanou. To jsem používala čistě pro ten požitek z nasávání. Před časem jsem se na něj ptalal ptala paní z té firmy, proč ho přestali vyrábět. No jasné odpovědi jsem se nedočkala.
Neznám, ale okamžitě nakupuju smetanu, to musím vyzkoušet. Už si myju vlasy sodou, tak proč se nemazat smetanou 🙂
Ty máš ten „bezhovínkový“ program na vlasy? Funguje to?