• OBRÁZKOVÝ PRŮVODCE: Jak poznat falešný parfém? 2.

Víte, jak poznat padělek parfému? Čtěte pokračování našeho Kompletního obrázkového průvodce!

Etiketa a logo

Za mne nejméně přesvědčivý prvek. Napodobit etiketu není tak náročné, jako lahvičky nebo ventilky.

Výrobci to samozřejmě moc často nedělají, ale někdy nastanou okolnosti, kdy se etiketa prostě změnit musí  – třeba Burberry změnilo loni logo a na parfémech najednou můžete najít hodně jiné etikety – na první pohled stejné, ale když se zahledíte, tak první co vás napadne: jedno je fejk! Ale není, obě jsou OK. Jindy můžou být úmyslně drobné rozdíly na etiketách u současně vyráběných vůní pro různé trhy z důvodu jejich rychlé identifikace.

Jedna vůně, dva flakony: zdrojem je Douglas.de a Sephora.com, kde se můžete přesvědčit, že oba obrázky pocházejí z jedné nabídky: na webu SEPHORA – Burberry HER

Pokud tedy na první pohled nevidíte nesmysly (barva, vzdálenost písmen, vymyšlený název, deformace, jiné fonty, nakřivo nalepená etiketa…), pátrejte po jiných prvcích na flakonu. Což ovšem není případ tohoto neznámého Caronu:

fejk chloe

fake armani

Specialitou jsou ovšem etikety Chanel a Dior. Fejky parfémů Chanel často postrádají plasticitu – na originálech název nahmatáte, cítíte pod prsty jako jemnou terénní vlnku. Je to složitá technologie, fejkaři ji neumějí. A pokud se o ni pokusí, stává se, že se jim přitom nápis rozteče, takže pak jsou nožičky písmenek ve slově Chanel různě tlustá, rozpitá; nejčastějí to poznáte na značce °, občas bývá nahrazena písmenem “o”, protože tak drobounký prvek je oříšek.

Páska s logem, pokud je nalepená na hrdle, u originálu má logo přesně uprostřed – lícuje s hadičkou a její linky jsou vlasové a stejně silné.

original chanel

U Diorů zase platí výše řečené: co je zlaté nebo stříbrné, bývá plastické (3D). Pokud na etiketě přesto vidíte plastický zlatý prvek, opět zkontrolujte, zda okraje zlata přesně kopírují okraje tvaru – jestli “zlato nepřetéká”.

 

Batch kódy ve skle: jak poznat fake?

Další specialita Chanelů – vyrytý kód ve skle flakonu bývá obvykle někde v oblasti paty flakonu. Nejde napodobit, resp. jde, ale to už se s cenou dostává falzifikátor úplně jinam a nevyplatí se to (a proto mne překvapuje, že si někdo koupí fejk Chanelu).

fake chanel

Setkala jsem se s tím, že mi prodejce řekl, že “to nejde vyfotiti”. Jde, jen si s tím musí pohrát. Nejsnadnějí se fotí, když si ho položíte na monitor počítače s bílým pozadím (třeba list Wordu) a z cca 20 cm dálky.

 

Batch kódy na etiketě

Výrobní kód, který nese datum výroby a je umístěn na spodní etiketě nebo přímo na skle na dně parfému. Je u všech průmyslově vyráběných vůní cca od r. 1990. Niche vůně tyto kódy často nemívají na flakonu, obvykle najdete ručně dolepený nebo dopsaný údaj na krabičce.

Falzifikátoři se s batch kódem většinou nenamáhají, ale čím dál častěji už se kódy objevují. Jednoduchá nápověda: dotiskuje se při expedici, takže musí vypadat jinak, než zbytek etikety a bývá umístěný hala-bala. Kvalita tisku je jiná než u etikety, dělá se “razítkem”, proto bývá i plastický (vymáčknutý). Pokud ho uvidíte, že je hezky rovně umístěný na etiketě, má zaoblená, dotištěná písmena s plným pokrytím barvou v barvě tisku etikety, zkrátka když je dokonalý – buďte si jisti, že nejde o originál.

fejk hermes fejky guerlain

Flakon vpravo je limitka Hermés, kde je kód takřka neviditelný. Okem jsem ho neviděla, ale telefon ho našel. Zkuste nasvítit předpokládané místo výskytu, vyfotit pod různými úhly a zvětšit fotku.

fejky parfémů

Ještě jednu kontrolu lze provést: falzifikátoři vytvoří jednu etiketu, kterou roky opakují. Pokud koupíte vůni, která má být čerstvá, ale její kód ukazuje výrobu před 5 lety, je na čase zapochybovat. Můžete se setkat i s neexistujícím kódem, případně kódem, který ukazuje starší datum výroby, než vůbec vůně je na světě. Pro kontrolu kódu existuje více stránek, já mám nejraději CHECKFRESH (seznam webových stránek s kontrolou kódů najdete TADY na konci stránky), který má v databázi i některé niche značky.

Jinak nemá cenu pátrat a srovnávat detaily spodních etiket a texty krabiček, např. velikost a umístění loga, místo výroby ap., protože to se často mění a navíc bývají etikety označovány při příjmu v zemi, kde půjdou na pulty. Takže etikety stejné šarže koupené v různých zemích mohou být odlišné a srovnání je pak matoucí.

Vůně a barva spolehlivě identifikuje fejky parfémů?

Tak na to nespoléhejte vůbec. Jednak vás klame vaše paměť – rozhodně po dvou letech používání nevnímáte vůni jako na začátku a nemělo by vás překvapit, že se z nového flakonu neposadíte na zadek, tak jako poprvé.

Vůně

Vůně ve vašem flakonu doma se za rok, dva také změní, dozraje nebo se začně kazit. Pravděpodobně mezitím došlo k reformulaci. A taky můžete kápnout na flakon, který je v určitém stupni degradace. Nesrovnávejte to, pravděpodobně najdete rozdíly.

Barva

To se týká i barvy: všechny vůně jsou barvené. Zejména moderní vůně barvené na fialovou, růžovou nebo černou barvu se mění; jedna z fialových jde dokonce přímo do zelené. Přirozené koňakové barvy světlají, ale pokud jsou přítomny přírodní oleje ve vyšší míře, mohou i tmavnout.

Tohle všechno platí nejen pokud se odvoláváte na vaši paměť, ale i když držíte v ruce nový a starý flakon. Nebudou totožné.

Společný prvek fejků parfémů: jedna typická ingredience naznačí, jak poznat fejky parfémů

Existuje jeden moment, kdy fejk poznáte bezpečně, ale to si musíte nacvičit: ty velmi levné fejky parfémů obsahují jednu společnou základní látku. Když ji identifikujete, už ji vždy poznáte. Voní jako horký polyester: zkuste žehličkou připálit kousek polyesterové podšívky, dokud nezačne “vonět” a pak zkuste tentýž pach najít v něčem, o čem víte, že je fake. Doporučuju si sehnat od někoho “základ pravého světového parfému” dovezený z předváděčky Egypta, tam to bude téměř s jistotou; nebo zkuste něco z nabídky na chodbách v supermarketetch. Jakmile ho jednou chytíte, poznáte ho pak už i na lidech venku (budete koukat, těch fejků, co tam běhá a na takových dámách!). Je to celkem jisté vodítko k identifikaci fake.

 

Limitky –  jak poznat padělek parfému?

Ne všechny parfémy jsou předmětem zájmu padělatelů. Kdo by se lopotil s limitkami, když může s jistotou prodat kontejnery J´adore a La Vie est Belle. Ale ceny nichovek jsou tak vysoko, že lákají i zločince; už se objevují první vlašťovky v podobě Fordů a Montalek, resp. ty už jsou venku hodně dlouho a je promořeno, Armani Privé (já sama jsem hrdou majitelkou výhodného dvojitého balení z e-baye), myslím, že jsem zahlídla Kiliana, Kurkdijana a celkem si o to říká Tiziana, tam to čekám ASAP.

Takže limitky s klidem berte, obzvláště když mají nějaký extra flakon; na nichovky už bych si dávala pozor.

 

originální parfémy ve výprodeji

originální parfémy ve výprodeji

NICHE parfémy – jak poznat padělek niche parfému?

Podrobného obrázkového průvodce vč. fotografií niche značek, které se fejkují, najdete ZDE: Průvodce padělky niche parfémů.

Nezaměňujte s…

Výrobci fejků našli jinou, legální cestu, jak svoje zboží nabízet. Přiznali neoriginalitu, změnili lahvičky, zvýšili ceny (!!!) a nabízejí je pod společným mazaný heslem “nezaměňujte tuto vůni s Dior Jadore). Nezaměňujte, fakt to nedělejte. Obsah je totožný s tím, čemu se snažíte vyhnout.

Aby vám nikdy neutekla vaše dávka parfémového čtení, přihlašte se k zasílání nových článků mailem TADY.

Fejky Notino – je to pravda?

Nikdy nekončící debata o Notinu… Takže: prozkoumali jste parfém, podle všech obrázků v tomto článku je v pořádku, ale zdá se vám, že voní jinak, než znáte? Na vině bude asi reformulace. V letech 2017-2022 došlo k hromadě změn v recepturách vůní, především z legislativních důvodů. Více o reformulacích si přečtěte v článku REFORMULACE – nutné zlo, nebo dobro?

PRVNÍ DÍL PRŮVODCE FEJKY NAJDETE ZDE: Kompletní obrázkovÝ průvodce!

Kde koupit pravé parfémy?

Já nakupuji na těchto e-shopech: NOTINO, PARFÉMY.CZ, Vivantis.cz, Brasty.cz, Parfumdreams.cz, Beautinow

Pro slovenské zákazníky jsou to NotinoParfumdreams, Vivantis.sk, Brasty.sk.

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

Nejenže mám spolehnutí na dodání, originalitu a kvalitu, ale v případě, že mám pochybnosti, tyto e-shopy komunikují a snaží se řešit problém. V případě vrácení peněz mám jistotu, že je dostanu zpět. A jejich sortiment je tak široký, že seženu vždycky co potřebuju.

Pokud máte dotazy, neváhejte je položit pod článkem!

 

 

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy jsou affiliate.

Disclaimer: všechna doporučení v tomto textu jsou moje vlastní zkušenosti a pozorování a nejsou zárukou či návodem k identifikaci falsifikátů. Nenesu odpovědnost, pokud vaše vlastní zkušenost bude odlišná.

 

 

——-

Klíčová slova pro tento článek: kde koupit parfém aby nebyl fake; Notino recenze; Notino padělky; Elnino padělky; Vivantis padělky; padělky parfémů; batch code, pravost parfému kód, batch kód parfém, jak poznat originální parfem, ověření pravosti parfém, pravost parfemu, chanel no 5 recenze, jak zjistit pravost parfemu, poznat fejky parfémů, jak poznat padělek parfému, padelek parfemu

You may also like...

5 Responses

  1. Lb napsal:

    Ja by som sa chcela opytat na elnino?

  2. hatifnat napsal:

    A Prodejparfemu je ok nebo mám čekat překvapení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..