• DUETO PARFUMS – moderní fúze východu se západem

Dnes se vrátíme k Dueto Parfums, francouzské značce tvořící niche parfémy pro obyvatele velkoměst. Za kosmopolitním marketingem se skrývá inspirace arabskou parfémovou školou. Jejich Golden Boy už byl na Frangpani představen a níže se můžete obeznámit se čtyřmi dalšími vůněmi.

Jestli se nepletu, byl City Oud první vůní Dueto Parfums. Přistupoval jsem k němu s lehkou přezíravostí  – co mě tak může u oudu překvapit, že, chacha. Ukázalo se, že už první tóny City Oudu překvapit umí. Je to totiž záplava šťáv ze stonků a listů, jako by v city sekali trávník. Oud je tam od začátku, ale ta zelená tsunami ho s skoro překrývá. Jako každá vlna, ani tahle nemá věčného trvání a poté, co se vsákne, uvolní místo soudobému západnímu zpracování oudu. Tedy vyčištěnému jemnému, ale nezaměnitelnému aromatu houbou napadené aquilárie bez své kontroverzní předmluvy (hlavně tím se liší od oudových parfémů vytvořených arabskými nosy pro arabský trh), doplněnému orientálními dobrotami, jako je pačuli, šafrán nebo skořice. Voní to vybraně, noblesně a večerně. V závěrečných fázích cítím pod oudem i sladce vanilkové podbarvení, navzdory tomu, že ve složení ta krásná kouřová vanilka není uvedena. V záplavě oudových niche parfémů se City Oud tedy neztratí, kdo hledá ten „svůj“, má šanci zkusit něco nového.

Vím, že už Golden Boy jsem v komentáři u Romaniny recenze přirovnával k jiné vůni a obávám se, že se s připodobňováním budu opakovat. Citiver mi totiž ihned připomněl Vetiver pour Elle, už svým netradičním zpracováním vetiveru. Namísto obvyklého zdůraznění jeho suchého a nahořklého charakteru jej využije ke konstrukci komplexní kořeněné vůně. Oproti klasicky sladkému Guerlainovskému základu šla Ursula Wandel, která Citiver vytvořila, dál a její dílo je veskrze moderní vůní, přesně podle „urban“ stylizace značky i samotného pojmenování vůně. Vetiver jí vévodí a je obklopen dřevitými a balzamickými tóny, které vůni dodávají šťávu – v obou smyslech. Abych to upřesnil – nepředstavujte si šťavnatost jako v citrusové kolínské – mám na mysli vlahost, která vetiverovým vůním zpravidla chybí. Mimochodem, citrusy v Citiveru nechybí, splní svou roli v jiskřivém úvodu. Citiver je sice představován jako unisexový parfém, ale vsadím se, že po něm s chutí sáhne hlavně chlap, jde přece o vetiver 🙂

 

dueto1

 

Z dalšího vzorku na mě nejdřív vyjuklo několik nálad – jako bych si na sebe dal dámskou ovocnou vůni, pak ji přestříkl nějakým kořeněným Pour Homme a zalil to kvalitním oudem. Když se tomu dá minutka, jin i jang se spojí a vytvoří City Love, orientální vůni stojící na dřevitém základu s oudem, korunovanou sladkým ovocným vrškem. Složení neuvádí z ovoce ani slupku, ta sladká Love prostupující dekadentní City je ve skutečnosti tvořena květinami – fialkami, pelargoniemi a růžemi – ale mně prostě vyznívají šťavnatě a jedle, alespoň zpočátku. Ostatně některé odrůdy růží voní podobně jako maliny nebo jiné ovoce (jako jeden růžový keř v Karlových Varech, ke kterému se každý rok během filmového festivalu vracím si přivonět a pokaždé je vůně jeho karmínových květů k nerozeznání od právě otevřené plechovky ananasu), tak co by ne. Někdy po pár desítkách minut City Love dozraje v hladkou vůni, v níž do sebe všechno zapadne a to, co dřív vyčnívalo, se stane oblým. Oud se vpije do ostatních složek a to celé kompozici vtiskne nový rozměr, souznící s milostným názvem. Najednou už nevoníte takovou a takovou oudovkou, ale orientálním kouzlem, lahodně sladkým a horkým jako vášeň. Díky emocím, jež vyvolává, si City Love nejlíp představím na dobře oblečené ženě vyrážející do víru víkendového večera, ale proč by se s ní nemohl navonět i některý muž – zvlášť pokud by zrovna byl zamilovaný? 🙂  Čím víc času s City Love trávím, tím víc mě napadá, že je nejlepší vůní z pětice.

Když jsem teď vzal do ruky Lady Cool, napadlo mě, jestli jsem si závěrečnou charakteristiku City Love neměl ušetřit pro ni, růžovou lady (pokud vás mate můj matoucí obrázek u článku, vězte, že jak vzorek, tak i flakon Lady Cool jsou baleny do růžové barvy). První přičichnutí to vyjasní: ne, neměl. Lady Cool je velmi sladká vůně, mnohem sladší než City Love. Tak sladká, že nepřichází v úvahu, aby ji kdy na sebe vzal muž. Ani já ne. Další věc, která mě napadla, byl rozpor mezi avizovanou „cool“ frajerskostí nositelky LC a tím roztomilým růžovým obláčkem, jenž se šíří po okolí. I tady záhy došlo k vyjasnění – Lady Cool má v zásobě víc, než jen sladké mámení. Po několika minutách totiž neviditelná ruka stáhne volume sladkosti o pár decibelů níž a objeví se podtón, signalizující, že Gogo Yubari jako školačka jen vypadala a teď vám možná natrhne prádlo (jste se lekli, že? :D). No žádný strach, na násilí nedojde, ten zmíněný podtón není oudový (v Lady Cool oud vůbec není) a vlastně ani kontrastní. Pravděpodobně jde o santalové dřevo v základu, ale ať je to co je to, přenese vůni z pomyslného holčičího pokojíčku vyzdobeného Barbie nábytkem někam do internátu plného studentek, dychtících se bavit. Ne že by LC byla vůní pro náctileté, to jen disponuje dívčí energií a nadšením pro život – něčím, co nemusí chybět ani mámě od dětí.

You may also like...

1 Response

  1. Katka J. napsal:

    Od této značky jsem měla asi 5 vzorečků a ani jedna vůně mne neohromila…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..