• Koncům není konec: SONIA RYKIEL zavírá krám (hot news plus minirecenze Belle en Rykiel)

Před necelými třemi lety jsem pro jiný web psala malý medailon na počest Soniy Rykiel. Tato nepřehlédnutelná, všestranně nadaná, módní ikona s korunou zářivě oranžových vlasů zemřela v roce 2016 po dlouhém boji s Parkinsonovou chorobou.
Obvyklé je, že v takovém případě hýčkanou, léta budovanou značku převezme rodina, či je prodána nějaké finanční skupině a odkaz žije dál.

Sonia svou značku prodala před sedmi lety skupině patřící miliardáři z Hong Kongu, ale ani finančními injekcemi se nepodařilo obrátit prodeje z červených čísel. Nyní byl brand nabídnut k prodeji, ale žádný kupec se nepřihlásil a to znamená definitivní konec. Ani vnučka Sonii Rykiel, která se také pohybuje v módní branži, to nezachrání. Rozjíždí vlastní značku, zaměřenou na sportovní módu.

Královna úpletu

Sonia Rykiel se proslavila především v oblasti pletené módy. Legenda praví, že to vše začalo v době, kdy byla těhotná a zjistila to, co všechny známe: že “nemá co na sebe”. Tak si své těhotenské šaty sama upletla. A pěkně na tělo, takže zvýraznila to, co se neforemná těhotenská móda na počátku šedesátých let snažila zakrýt. Tchýně prý vrčela, ale kamarádky byly nadšené. A zrodil se nápad.

 

Svetr chudého chlapce

Sonii dost pomohlo, že byla provdaná za majitele butiku. Začala v něm prodávat své pletené šaty a sortiment rozšiřovat až přišel průlom: úzký pruhovaný svetr s dlouhými rukávy, který dostal označení “Poor boy sweater“. Svou dobu tím Sonia předběhla o deset let, když dala ženám chlapecký vzhled a zároveň svobodu pohybu oblečením na hony vzdáleným formálnímu stylu.

Nerozlišovala oblečení na módu pro mladé a starší, jak bylo tehdy zvykem. Místo toho navrhla kolekci šatů, kalhot a bund bez věkového určení. Porušovala pravidla neustále – propagovala kalhoty, když byly v módě sukně, zdůraznila teplé barvy, když byly in tmavé odstíny. Vytvořila oblečení, které se dalo nosit i naruby, byla jednou z prvních, kdo začal používat na oblečení nápisy. A fungovalo to.

Byla s tím tak úspěšná, že se jejími zákaznicemi se staly třeba Brigitte Bardot, Audrey Hepburn nebo Catherine Deneuve.

“Ženy plakaly, když Sonia Rykiel představila svou jarní kolekci”, napsal v roce 1974 The Times a vyhlásil ji za vůbec nejlepší kolekci představenou toho roku v Paříži.

 

Renesanční Sonia

Sonia Rykiel se vášnivě zajímala o umění. Nebyla jen módní návrhářka. Ona ve svých kolekcích spojovala módu a umění a nejen to, byla také spisovatelka. Její pařížský byt byl salonem, v němž se scházeli spisovatelé, filozofové, hudebníci i politici.

Nebránila se ničemu, dokonce nazpívala, nebo spíše namluvila písničku „Who the Hell is Sonia Rykiel?“ pro album „Paris“ Malcolma McLarena. Roberta Altmana inspirovala k filmu Pret-A-Porter a v jednom filmu si i zahrála.

Dvakrát se jí dostalo nejvyššího francouzského vyznamenání – řádu čestné legie. V roce 1985 z rukou Francoise Mitterranda a v roce 2008 od Nicolase Sarkozyho.

 

Belle en Rykiel

Z nostalgie, poté, co jsem si přečetla zprávu o konci značky, jsem vytáhla vzorek vůně Belle en Rykiel edp, z roku 2006. Edp píšu schválně, protože u této vůně rozdíl edp a edt není pouze v koncentraci. Vůně mají i rozdílné složení.

Belle en Rykiel je jako ten “svetr chudého chlapce”. Je v ní jakýsi lehký nesoulad, rozpor mezi složkami. Mužské oblečení na ženě. Na druhou stranu právě toto dělá parfém zajímavým. Stejně jako když si žena vezme pánský oblek a ozvláštní to nějakým ženským prvkem.

Já jsem se kdysi v Grasse pohádala s průvodkyní ve Fragonardu, když tvrdila, že levandule je ryze pánská složka (co třeba taková Jicky, že jo), ale je fakt, že v Belle en Rykiel hraje levandule (a později pačuli), tu mužskou roli.

Do souboje s nimi jde káva a vanilka a chvíli je to taková přetahovaná. Nesourodá směska, o které nevíte, co si myslet. Zvlášť, když se přidá ovocně-nakyslý tón. Ale tahle fáze naštěstí netrvá tak dlouho a Belle en Rykiel se usadí do pohodlné, lehké orientálky tvořené ambrou, vanilkou a neškodnou troškou pačuli. Pohodlný pruhovaný svetr.

 

Kupujte!

Velmi sporadicky se ještě po internetu věci se značkou Sonii Rykiel dají sehnat, ale výroba už evidentně dávno skončila. Proto pokud její vůně, svetry, šaty, boty znáte a máte rádi, neváhejte! Nebudou.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..