• CREED Original Santal – když mají v Mysore zavřeno (zkuste na #nicheTour)

Dnes přicházím s dalším tipem na vůni, která bude představena na nicheTour, tentokrát od brandu Creed. Creed je podobně jako Penhaligon’s značkou s dlouhou tradicí. Byla založena v 18. století v Londýně, aby téměř o století později přesídlila do Paříže. Na seznamu jejich stálých klientů je mnoho urozených panovníků a státníků z celé Evropy, jejichž erby můžete najít porůznu na výrobcích této značky.

Original Santal mi trošku zamotal hlavu, nebo lépe řečeno se ukázal být tvrdým oříškem rozlousknutí. Od prvního dojmu (“Proč se to jmenuje Santal?”) až k závěrečnému zhodnocení vedla klikatá cesta. Ano, počáteční dojem z vůně je vzhledem k jejímu pojmenování překvapivý – klasická, pánsky kořeněná vůně, podkreslená hesperidickými tóny. Všechno je kvalitní a uhlazené, charakter parfému se striktně drží léty prověřených tradic, ale nic víc. Na další dojmy jsem si musel chvíli počkat. Po několika minutách se skutečně začne do OS vkrádat jemný dřevitý podklad. Nikoliv slabý – jemný, ale zřejmý a taky krásný. To typicky mléčně zabarvené aroma jsem nenašel a ani jsem to nečekal. Mysorský santal je už léta naprosto nedostupnou, přísně chráněnou surovinou a pokud je mi známo, zatím se nikomu nepodařilo jeho jedinečnou vůni napodobit, snad s výjimkou Ellenovy Hermessence Santal Massoïa. Ovšem je třeba dodat, že ta se spíše než pokusům o napodobení vůně pravého indického santalového dřeva z Mysore, věnuje snaze představit variantu oné tolik postrádané vzácnosti. Variantu, jenž se sice nese v obdobném duchu, ale pořád je “pouhou” příbuznou, sice rovněž krásnou, ale přece jen s odlišnou osobností.

 

sandalwood-oil

Dřevité jádro v Creedově výtvoru je změkčené a tudíž o deklarovanou santalovou vůni nejsme ochuzeni. Namísto zmíněného mléčného zabarvení je tu skutečná povaha oné vláčnosti chytře a umně maskovaná delikátní směsí koření a tipnul bych si, že kýžené něžnosti santalového dřeva bylo dosaženo s pomocí kombinace příjemně sladké vanilky a tonky. Od počáteční nedůvěry jsem se tak dostal až ke spokojenosti, jelikož svého úkolu se Original Santal zhostil úspěšně a dalo by se říct i se ctí. Milovník santalu si přijde na své, a byť se zázraku v podobě pravého santalu z Mysore nedočká, může s pomocí tohoto parfému nalézt hledané potěšení. Alespň mně se s ním dostalo uspokojivého množství jemné vonné krásy santalu, tak, jak bych očekával od vytoužené faty morgány z Mysore.

Vzorek opět poskytli parfums.cz, za což jim patří dík.

You may also like...

1 Response

  1. Ondra napsal:

    Mám skromný dotaz, je někde v ČR Santal Massoïa k vyzkoušení? Napadl mě butik Hermes, ale tam teď probíhá rekonstrukce. Mám docela úchylku na typicky mléčný santal a docela rád bych ji vyzkoušel a pak pořídil, bude-li to ono.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..