• ESTÉE LAUDER: Modern Muse Chic (šikovná mladší sestra)
Dnes jsem tady už jednou Estée Lauder pochválila. A musím je pochválit zase. Zatímco produkce parfumerkových špiček stagnuje (Dior nic pořádného poslední roky nepřinesl kromě reformulací; YSL začal dělat voděnky a zrušil pořádné staré voňavky, i když retro-kostky jsou příjemná výjimka; Guerlain – však vy víte; Chanel rozpačitě přešlapuje na místě), Estée si nevzrušeně dál vyrábí celý původní sortiment chyprovek (i když neznám ani jednoho člověka, který by dnes nosil Youth Dew nebo Alliage), leští si exkluzívní Private collection v těch nejkrásnějších flakonech, které znám a k tomu si hezky doplňuje každý rok mainstreamek v těch oblíbených liních White Linen, Pleasures a Sensuous. A úplně nejvíc jupí je pro mne každoroční plážová Bronze Goddess, přestože nejsem plážový povaleč, vůně kokosového opalovacího krému a vody u mne vyvolává zvýšenou produkci endorfinů.
EL drží eleganci (a cenu) a moc se necpe dopředu, proto mne hodně překvapilo, když se na pultech objevila poněkud revoluční Modern Muse a dokonce s velkou reklamou. Vůně, která se vymyká dosavadní produkci, supermoderní a originální kompozice, která pomohla rozjet novou linii nesladkých květinových pižmovek – nebudu se opakovat, tohle si přečtěte v recenzi na první Modern muse. Konec nenápadnosti, okázalý luxus ve střední třídě! Současně s ní se objevila na některých propagačních fotkách její mladší sestra Modern Muse Chic se zlatě puntíkatou mašlí. Už jsem se po ní párkrát dívala, ale prý se u nás ještě neprodává a prodávat hned tak nebude. Takže když mne kamarádka Naďa požádala, ať jí vůni přivezu z německého Douglasu, kde je bežně k dostání (30ml za 50€), využila jsem příležitosti k vyzkoušení.
Modern Muse Chic s mašlí jako Ferda Mravenec je skutečně postavená na původní Muse. Cituji: „Na první nádech: otupěná citrónová šťáva a bezohledný, lehce nahnilý nesladký jasmín na mastném živočišném pižmu. Orientalizující nesladká a intenzívní vůně.“ To pořád platí, vůně má stejnou strukturu, jen s posunem v působení těch tří základních dimenzí.
- citrusy nejsou otupělé, ale naopak hodně vypíchnuté do popředí, a to tak, že po celou dobu hrají prim. Dokonce i v dojezdu vůně jsou pořád zřetelné a udávají tón vůni. Svěží dimenze je podpořená něčím pěkně palčivým, sázela bych na zázvor, ve složení je pelyněk (artemisia), dobrá.
- bílé květy se prohodily: místo jasmínu je tady tuberóza, ale neliší se tolik. Základ je stejný, jen místo typicky hnilobného tónu indolů v jasmínu je tady žvýkačkový dech tuberózy. Ale indoly i žvýkačka jsou jen zabarvující tóny, ne dominantní – ty pořád zůstaly. Velmi málo sladké bílé květiny v mixu s neomamující lilií. Ze začátku tuberóza jde poznat velmi málo, ale jak se vůně uklidňuje, přiznává barvu. Ale opravdu velmi jemně, umírněně, není to žádný Fracas / Piguet.
- z živočišného pižma se stal živý živočich. Přesně vím, co se tady stalo: tuhle složku v Muse zastupovalo pižmo a pačuli. Hodně pačuli. Tady je pačuli nahrazené březovým dehtem – birch tarem (složka, která se přidává do vůní pro tón kůže – voní jako zhasnutá studená zápalka nebo ohořelý knot svíčky) a špetkou oudu a asi i tady přihrává pelyněk. Ale zase jen tak jemně, jako ve dvojce. Žádný brutál. Výsledný dojem podobný, jako minule, jen ručička na měřáku intenzity se posunula od hořkosti ke kožené tuposti.
Celkový dojem pro znalce Modern Muse1: rozpustilá mladší verze předešlé Muse. Více svěží, více do zelena a do citrusů. Rozhodně méně náročná. Jestli nosíte Modern Muse na večer, tohle by mohla být vaše denní nebo letní verze. Jestli ji nenosíte, protože se vám zdá Modern Muse příliš náročná, zkuste Chic. Buď u vás skončí nadobro, anebo se postupně k jedničce prokousáte.
Celkový dojem pro neznalce: náročná svěží vůně. Není to žádná vodní sportovka, ale plnohodnotný velký parfém. Pokud nosíte přes den něco bledého od Issey Miyake nebo Light Blue a zdá se vám, že nic citrusového do divadla ještě nevymysleli, tak tohle by se vám mohlo líbit. Připravte se na úplně nové složky, na které nejste zvyklí (kůže, tuberóza, pačuli), dejte jim čas, nechte je rozvinout a myslím, že tak za hodinu by se s vámi mohla Modern Muse Chic obejmout přátelsky kolem ramen.
Po první zkoušce jsem si říkala, že si roztomilou třicítečku Modern Muse Chic pořídím taky. Po třetí jsem názor změnila: Moder Muse Chic je míň náročná, je to Modern Mass Chic, udělaná pro masy zákazníků. Je krásná, ale oproti první Muse postrádá špetku originality a osobitosty. Taky trochu bojuje s výdrží, za tři hodinky je po parádě. Já bych tedy brala jedničku. Přesto ale vřele doporučuju mít aspoň jednu z nich na poličce. Duchaplné krasavice.
Tak jo. Múza bez puntíků je učesaná, něžná a hezká jako obrázek. Ta charakteristika velkého hesperidického parfému sedí. Kdyby to vyšlo jako Hermessence, tak ani neceknu.
Jdu to očuchat do sefory vy bestie
Ale nic nekupuj!!!
Já v Modern Muse cítím Narcisa a taky Idylle a tak si myslím, že se EL vydala cestičkou, kterou jí už vyšlapal někdo jiný.
Idylle, jo? Tak tu já ani trošičku. Narcisa jsem ochotná připustit, i Flowerbomb, kytky jsou podobné; ale ty mi přijdou hodně klasické, jen květinové, ale prostě hodně přepálené a nacítím v nich nic navíc, nic orugunálního.
Krásné, porovnání obou vůní i recenze na Chic. Mám tedy teď obě, ještě jednou dík Romano, líbí se mi obě, a zřejmě patřím k těm masám :-), tak teď víc Chic. Nebo mám možná tu bez přívlastku načichanou a můj nos chtěl změnu. Uvidím po delším nošení, po které budu sahat raději.
No ona je jen blíž k masám, než původní, ne masovka jako většina mainstreamové produkce. Jsem zvědavá, co na ni řekneš po čase, doufám, že se ozveš. 🙂