• MYRURGIA: Maja (mýdlo Makropulos)

Asi ji všichni od vidění znáte, vůně z roku 1921, devět z deseti babiček mělo v prádelníku mýdlo ve tvaru mince, zabalené ve voskovaném papíře, které neopouštěla sladce květinová, karafiátově nahořklá vůně ani po letech. A když se mýdlo vyndalo, zůstala po něm krásná černá krabička s obrázkem ohnivé Španělky, přesně tak akorát na špendlíky do šití. Zkuste kouknout těm hodně starým babičkám do šití.
myrurgia maya romana granátovaA
Já jsem po ní toužila několik let po takové drobné příhodě s mýdlem. Moje kamarádka knihovnice mi jednou tohle mýdlo (měla ho jako suvenýr z nějaké cesty z mládí na jiho-východ) dala k narozeninám, protože jsme měly společný pikareskní zážitek s osobou s přezdívkou Maya. Pobavilo mně to, mýdlo jsem ukryla mezi voňavky a když jsem na něj občas narazila při úklidu, zkoušela jsem si představit, jak voní tekutina. A že ji musím mít! Maja se pořád normálně prodává, stojí pár korun (50ml asi 20€) s jedním malým háčkem: jen ve Španělsku. Tolik let jsem po ní toužila a najednou mi EdT díky jiné kamarádce přistála na poličce. Jaká asi bude oproti mýdlu?
myrurgia maya romana granátovaA
No obrovské překvapení! Ona je totiž papežštější než papež, mýdlovitější než mýdlo! A vůbec nechápu, kde se tam bere, protože složení má být jen a jen klasické: kytky, vetiver, pačuli, koření. Žádné pižmo, žádné aldehydy, žádné vodní avivážové tóny, žádné moderní ozónové molekuly.
Podstatou vůně je karafiát, citím i jarní svěží růže, ten by to sám neutáhl. Mýdlo voní výrazně nahořkle po klasickém (tom ostře smrdutém) pačuli a suše hořkém vetiveru. Je to hodně zajímavé a příjemné a v taoletce tahle dimenze schází. Ne úplně, ale je jen v náznacích v pozadí. Koření je tam jen tak pro pocit, má tam být hřebíček, ale protože hřebíček je dost zaměnitelný s karafiátem, já ho tam nenajdu. Ale nějaké koření tam je, to ano – nic sladkého, žádná skořice nebo vanilka. Hlavní je ale ten vytrvalý mýdlový tón. Časem slábne, jak zesilují kytky, ale na začátku je absolutně překvapivý. Jak píšu výš, nevím, která ze složek by ho měla poskytovat, žádná z nich není podezřelá, přesto: v ničem není více mýdla, než v mýdle toaletce Myrurgia! 
myrurgia maya romana granátovaA
Maja je překvapivě silná žena a dlouhověká, a to nejen ve smyslu data narození, ale bude vám viset kolem krku celý večer. Nevím, jestli je dnes nositelná: já jsem ji ještě nevynesla. Zase když už se prodává 92 let, dýl než Chanel No. 5, musí mít nějaké skryté, fascinující kouzlo, ne? Otestuju kouzlonejprve na příbuzných.
podpis_ROM

You may also like...

4 Responses

  1. Sedmi napsal:

    aha…
    Na tuhle otazku obvykle odpovidame, ze jsme chteli mezinarodni jmena, protoze hodne cestujeme a zijeme v zahranici, kde by asi s ceskymi byl problem… navic ja nejak typicky ceska jmena moc nemusim. Resp. se mi libi, ale kdyz jsem byla tehotna, tak mi proste “nesedelo” ani jedno…
    Vic pisu u sebe – alespon doufam, ze to tam nekde porad je… ale je to ze stejneho zdroje.

  2. Sedmi napsal:

    pitoreskni zazitek by me zajimal… ciste kvuli shode jmen s dcerou… moc nositelek toho jmena ale neni, alespon v CR ne…

    • Romana napsal:

      Bohužel nebyl pitoreskní, ale pikareskní: Maya nebylo křestní jméno, ale internetový nick a byla to šejdířka; zážitek, nebo spíš série zážitků, byla v jednu chvíli hodně nepříjemná. A vlastně dokonce ani nebyla Češka.
      Kde vy jste “přišli” k těm neobvyklým jménům? Přijde mi, že nejsou ze stejného zdroje (jakože by třeba byl manžel cizinec a byla to jména babiček v jeho jazyce). Inspirace z umění?

  3. dzona napsal:

    To je další krásný flakon. Vypadá to, že ho reformulace minula, protože je to přesně ve stylu módy 20. let. jak se nosily ty oblé kloboučky naražené na hlavu a rovné volné střihy kabátů. Nádhera. A přitom je to tak jednoduché.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..