• Recenze La Belle Hélène / MDCI parfums (dezert, po kterém nepřiberete)

Opět lovím v deníčku s poznámkami a zrak mi padl na krásnou Helenu: recenze MDCI parfums: La Belle Hélène.

Recenze MDCI parfums: La Belle Hélène

MDCI Parfumsje z těch značek, které nejsou moc vidět ani slyšet. O co méně ale dává Claude Marchal důrazu do publicity, o to více dává do vůní. Sedmnáct vůní za patnáct let trvání značky, to o něčem vypovídá. Claude Marchal, skromný ale šarmantní majitel, každou z těch sedmnácti vypiplal do dokonalosti. Spoluprací s nejrenomovanějšími parfuméry, kterým dává volnou ruku a neomezený budget si vybudoval takové renomé, že mu parfuméři sami posílají vzorky svých výtvorů. Claude Marchal je jeden z mála, který je v takové pozici, že si vybírá z nabídek. Jak sám říká, 99 procent z nich ale musí odmítat.  Výjimkou byla Stephanie Bakouche, která jej oslovila a ze spolupráce vznikla ikonická Invasion Barbare.
MDCI parfums: La Belle Hélène
Flakony MDCI jsou z křišťálového skla a pokud zvolíte luxusní verzi s typickou bustou na víčku, pak vězte, že tyto prošly rukama Claude Marchala osobně. Dle svých slov sám osobně dokončuje každou jednotlivou bustu.
Ať sáhnete po kterékoli z vůní MDCI, nesáhnete vedle. Můj muž nosí Cuir Garamante a já toužím po Chypre Palatin. Dnešní recenze je ale o La Belle Hélène. Claude Marchal si pro ni přizval ke spolupráci Bertranda Duchaufoura.
MDCI parfums: La Belle Hélène
Inspirací pro vůni nebyla ta bájná krásná Helena, kvůli které padla Trója, ale vyhlášený dezert “poires Belle Helene“.
Dezert tvořený hruškou pošírovanou v sirupu je podávaný s vanilkovou zmrzlinou, čokoládovou polevou a kandovanými fialkami. Recept byl vytvořen legendárním šéfkuchařem hotelu Ritz, Augustem Escoffierem, který přišel i s dalšími slavnými dezerty, jako jsou broskve Melba nebo palačinky Suzette.
Dezert byl pojmenován na počest světové premiéry operety Jacquese Offenbacha Krásná Helena, v Paříži.
A co nám tedy cukráři Claude a  Bertrand připravili? Jasně že hrušku! Tu máslovou – velkou, žlutou, zralou a sladkou. Po nástřiku se mi objeví před očima jako živá. Krásné. Ale ne dlouho. Ta šťavnatost mizí, vystupuje máslovost a moučnatost hrušky přezrálé, a začne to těstovatět až kynout.
Než se z toho stane hruškový koláč, přihodí k tomu cukrář meruňku,kousek kůže (pro nás znalce ovšemže osmanthus), růžové mýdlo a zasype fialkovým pudrem z líčidel.
Tím to začne krapet uhýbat z čistě gurmánské lajny. Já bych teda volila spíš čokoládu, nějaký dobrý koňak a zapálit.
Ale nejsme v cukrárně, takže nastoupí trojka pižmo-mech-santal a ten chaos umravní: mech je uzemní, pižmo se santalem uhladí.
Je to dezert, ale není k jídlu, stále přítomné aldehydy vás schladí. Je ke koukání. Je dokonalý a vy se jej bojíte dotknout.
Tak jako tato vůně, tak jako Helena – chladná, odtažitá a krásná.
MDCI parfums: La Belle Hélène

Jaké je MDCI parfums: La Belle Hélène?

Zpočátku se dají najít styčné body s Jeux de Peu (těsto ála Serge Lutens), ve střední fázi pak s Traversée du Bosphore (meruňky a kůže, což má na svědomí osmanthus a L’Artisan).
Siláž je spíše menší, Helena se drží u těla, ale výdrž je úctyhodných 6 i více hodin.
Parfémy MDCI dostanete v naší oblíbené 1907 v Blave a Košicích, kde je to vždycky i s něčím navíc, nebo v pražské Egoist Royal Parfums.

You may also like...

1 Response

  1. Zdenda napsal:

    La Belle Hélène je určitě jeden z nejlepších MDCI. Záčátek a střed užasnej. Závěru, kdy se to nekonečně dlouho drží jen v jedné rovině těstopudrrtěnkamýdlo nevím nevím. Oproti podle mne neprávem a doslova fanaticky vychvalovaným Barbarům, je to prostě třída. Krásný článek a posílám ti klíčenku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..