• ALEXANDRE J. – Mandarinka ze zahrad Alhambry

Byli jste v Alhambře? Já jsem měla štěstí na noční prohlídku v květnu. Velkolepost arabské kultury sdělovaná skrz tento palác pohanskému světu chtěla ohromit všechny smysly. Což se mu daří dodnes, i když si my namyšlení Zápaďáci myslíme, že naše kultura je nejkulturnější.

Arabesková nádhera oken rámuje světelnou show města, které máte doslova pod nohama. Vyhřáté i chladivé povrchy luxusních mramorů, glazovaných kachlí a vzácných dřev se střídají okolo vás – rozhodně na prohlídku doporučuji boty dolů a hýčkat vaše nervy skrz akupresurní výbavu šlapek.

Alhambra v noci

Nejzajímavější sultánův požadavek na stavitele ale byl, aby všude v paláci celý rok voněl vzduch. Zimní i otevřené zahrady na nádvořích zalévané kašnami a bazény jsou důmyslně propojené s interiéry a osázené tak, aby postupně rozkvétaly vonné stromy, keře a byliny. Každý den v roce se palácem line jiná kompozice, podle sezóny a denní doba taky přidává svoje ingredience: v jarní noci prohřátá nádvoří paláce zalévá vůně večerního jasmínu, nakvétajících růží a především všudypřítomných citrusových stromků.

Když mi ze Sensualité nabídli, ať si vyberu jednu z vůní k recenzi, Mandarinka byla první volba: pěkné složení, inspirace Alhambrou a moje milovaná mandarinka na prvním místě. A opravdu – sedí to! Takže jaká je noční Alhambra?

Zralá mandarinka

První střik mne překvapil: čekala jsem něco jako rozloupnutí čerstvé mandarinky, ale přišlo překvapení. Šťáva vymačkaná ze zralých mandarinek i s dužinou, žádné slupky ani bergamoty, celkem hustý džus, ale ne moc sladký, ne moc svěží, i teplotu má tak akorát. V doprovodu velmi jemnou rukou přidaného šafránu a trochu arabského dřeva (je to oud? není to oud?) otvírá 13. komnatu svěženek: je to svěží vůně, nebo ne?

Dřevo vyhřáté sluncem a právě otevřené květy pomerančovníku

Síla mandarinkové šťávy se pomalu se vpíjí do starého vydrhnutého dřeveného nábytku pozlaceného zapadajícím sluncem. Pocit z večerní Alhambry, i se sílící vůní pomerančovníků. Ve druhé fázi se vůně mění ve výrazně dřevitou, s výrazným vstupem středozemních květin. Mandarinka v pozadí o sobě pořád dává vědět.

Zapudrované pozadí

V poslední fázi se transformuje dřevo do kosatcového pudru. Což je zajímavé: jde o syntetickou hru (pozor, tady v pozitivním smyslu slova), kdy kašmírové dřevo (cashmeran) trochu povolí ve prospěch kosatce, jak ho znáte z populárních vůní typu Prada Infusions. Velmi moderní!

Po celou dobu vývoje hraje na pozadí znatelný, ale ne rušivý akord pižmo+šafrán+jantar a poskytuje vůni dojem orientu. Ale to je všechno, co pro vás na Arbském poloostrově v tomto udělali.

Svěženka, arabka, orientálka, květinovka? Ani jedno.

Trochu matoucí, ano: podle flakonu čekáte nějakého vyšňořeného Araba, podle názvu svěží ovocenku, podle barvy něco omamného a když to tak vezmete kolem a kolem, tak by to mělo být hodně orientální. Ale já Mandarine Sultane vlastně vůbec nedokážu zařadit do žádné škatulky, ani jedna z vlastností není dominantní. Je to takový pele-mele orientu a Evropy…a já už vím proč!

Vůně je versatilní: běžně nositelná, do těchto veder skvělá, do kanceláře dobrá, jako večerní vůně vyhovující. Manžel pochválil (a kdo to tady čte, tak ví, že jeho plebejský nos moc často neidikuje, že by se mu něco líbilo).

Dost ji teď nosím, dost se líbí: doporučuju vyzkoušet i vám. V Sensualité si můžete objednat VZORKY TADY, samozřejmě s kódem a registrací máte slevu 10+5% – detaily viz níže. (Ale kdyžtak s tím ještě počkejte, protože mám připravené recenze kolekce Art Nouveau a tady značky Alex Simone, tak ať neobjednáváte každý týden, znáte se.)

Zajímá vás, jak vůně Alexandre J. vznikají, proč flakony vypadají právě takto a jak jeto s tím pele-mele vyzněním? Dozvíte se to!

Dost mne zaujala ta neurčitost. Tak jsem pátrala a četla jsem promo materiály…a nakonec jsem se zeptala. Víte koho? Parfumérek Alexandre J.! Sensualite mne s nimi propojilo, udělali jsme rozhovor a já už teď vím, proč ty flakony jsou plné cingrlátek, proč jsou vůně nezařaditelné (fakt jsou!) a proč na nich pracují ti vyhlášené parfumérky – ženy.

Takže se připravte: příští týden vydám rozhovor na blogu a těště se, je to fakt zajímavé a zábavné.

 

Kde to koupíte?

Nejlepší cenu najdete momentálně TADY na Brasty.cz. Stálá nabídka je dostupná vždy na Notino.cz.

 

Spolupráce se Sensualité

Radka ze Sensualité mne několik měsíců přemlouvala ke spolupráci. Mně se moc nechtělo psát z povinnosti. Ale pak jsem se s těma lidma začala bavit, zjistila jsem, jak mají vůně rádi, nechali mne dlouho vybírat si parfémy a spojili mne s parfuméry. Tedy kývla jsem a vás čeká v červenci nejen sleva na niche, což nebývá moc často, ale taky dva velké rozhovory s parfuméry a aspoň pět recenzí vůní, které jsem si sama zvolila. Mám z toho radost!

Co se to tady děje?

Začaly prázdniny, máme spoustu dobré nálady a píšeme. Všichni! Na tento měsíc už jsou nachystané články od Mirky i od kluků. Přihlásit se můžete TADY.

 

 

 

 

Některé odkazy jsou affiliate.

You may also like...

6 Responses

 1. Mandarine Sultane napsal:

  Tak už som objednala pár vzoriek. Bála som sa, že mi vypredajú.
  Alexandre.J patria medzi moje obľúbené a doma v zbierke mám i túto. Flakóny sú prijímané rozporuplne, ale mne sa veľmi páčia. Reakcie okolia na parfémy mávam veľmi pozitívne, spontánne ľudia na to reagujú. (Vlastním Oscent Pink, Mandarine Sultane, Black Musc, Iris Violet a Oscent Rouge). Páči sa mi aj, že sa dajú v prípade kovových flakónov dajú i rozmontovať a tým sa dá zistiť zostatok v flakóne.Takže za mňa rozhodne palec nahor a teším sa na rozhovor 🙂 .

 2. Miruša napsal:

  Mandarinka ma dosť zaujala, pôjdem ovoňať. Podľa obalu by ma ani nenapadlo si k nej čuchnúť. Už sa teším na rozhovor!

  • Romana napsal:

   No právě, ty obaly! Já si právě myslím, že spousta lidí k tomu přistupuje, že to ej zase nějaký arabský dryják a nesáhnou po nich……ale mají rvůj smysl, počkej si na rozhovor, dozvíš se. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..