Art and Olfaction Awards 2017: Vítězové z Berlína
Poslední týden byl na facebooku podezřele zvýšený cvrkot mezi parfuméry. Divila jsem se, proč se fotí Andy Tauer ve vlaku do Berlína. A Sarah McCartney zase u Brandenburské brány.
A pak jsem si vzpomněla! Má přece proběhnout vyhlášení vítězů nejprestižnější ceny Art and Olfaction Awards.
Na slavnostním ceremoniálu v Berlíně bylo 6. května vybráno pět šťastných z finalistů, které porota jako každý rok vyhlásila na letošní Esxenci. O některých jsem psala ve svém reportu z letošní Esxence.
Měli jste své tipy? Já ano. A skutečně se mi jeden z nich podařil. Tedy co se týká značky. A někdy jsem byla vedle. Třeba u takového Masque Milano, kde jsem (a ne sama) tipovala jejich zemitou kosatcovku L’Attessa. Místo ní ale byla nominována druhá z jejich loňských novinek, Romanza.
A který tip mi teda vyšel? Dusita. Recenzovala jsem dvě vůně téhle mladé značky a prorokovala úspěch. A ten se dostavil v podobě vítězství právě v AO Awards.
Umělecká kategorie
Parfums Dusita: Mélodie de l’Amour
V umělecké kategorii vyhrála jednu ze dvou cen Mélodie de l’Amour. Tu jsem nerecenzovala, ale z Florencie si ji pamatuju jako velmi opulentní a krásně plnou bílokvětinovku. Pissara Umavijani, majitelka i parfumérka v jednom se při tvorbě nechala inspirovat klasikou – Fracasem od Robert Piguet.
Sixteen92: Bruise Violet
Druhý vítěz ve stejné kategorii je Bruise Violet od čarodějek z USA, které si říkají Sixteen92. Tuhle značku ještě nezná ani Fragrantica, ale Luca Turin, parfémový kritik a jeden z porotců AO Awards z ní byl nadšený a nazval ji „velmi chytrou kombinací rtěnky a kosatce“. Což mě teda zajímá a mohlo by i Romanu.
Nezávislá kategorie
BeauFort London: Fathom V
Říká vám něco jméno Leo Crabtree? A co Prodigy? Už jsme doma? Tak tenhle potetovaný chlápek bubnuje v Prodigy a kromě toho dělá velmi zakouřené, velmi zvláštní a fakt dobré parfémy. Takové pro Radovana. Možná, že když Radovana poprosíme, napíše nám recenzi. Co?
J.F. Schwarzlose Berlin: Altruist
Německá škola, to je Romanina parketa. Navíc to vypadá na typický minimalismus a typ kolínská, takže určitě to Romanu bude zajímat.
Sadakichi Award
Osmodrama Berlin / Smeller 2.0
Sadakichi je speciální kategorie pro výtvory, které nejsou k nošení. Spíše jde o různé umělecké projekty, které se nějakým způsobem týkají čichu. Je pojmenována po Sadakichi Hartmannovi, Kritikovi a básníkovi, který se v New Yorku pokusil o první parfémové představení, orchestr vůní. Za pomoci ventilátorů a parfémy nasáklých látek. Chtěl za pomocí vůní zavést diváky na cestu z Ameriky do Japonska. Předpokládal ale mylně, že stejné vůně vyvolají ve všech stejné vzpomínky. Což samozřejmě takto nefunguje a Sadakichi byl vypískán.
V Berlíně, na festivalu Osmodrama v podstatě udělali totéž, ale místo látek a ventilátorů použili sofistikované varhany Smeller 2.0., které místo zvuků produkují vůně.
No, vypadá to, že je čas vyrazit do Berlína.
A která z loňských novinek zaujala nejvíc vás?