• Ayurvéda na vlasy 4.: tekutý Eliah Sahil
Tak jsem na tě čekala, tak jsi mne zklamal, ach, Eliahu!
Všechny naše recenze o ayurvédě na vlasy najdete ZDE.
Moje očekávání bylo úplně jinde: čekala jsem tekutý extrakt z práškového Eliah Sahilu, který je už několik let mým best of, zahráncem před krepem, pleší a šedinami. On se nakonec i skoro stejně jmenuje – prášek je Eliah Sahil Shampoo Natural, tekutina Eliah Sahil Natural Shampoo, etiketa skoro stejná…
První podezření jsem pojala, když se slečny zeptala, jestli je to tak, že jde tekutou verzi prášku – nejdříve mi to bez zaváhání odsouhlasila, a když jsem ji zarazila zákeřnou otázkou „A ten kokosový a baobabový olej je tam navíc kvůli čemu?„, začala ochotně hledat ve složení…a protože zjistila, že tam vlastně nic stejného najít nemůže, hrábla hlouběji do regálu, kde ale už žádný jiný šampon Eliah Sahil nebyl. Zůstala na mne rozpačitě koukat, nechtěla mi vnucovat něco, co nechci, nicméně se slovy „já chci tekutý EL zkusit, vzorky neprodáváte a stejně máte jen jeden druh“ jsem si vytoužence odnesla.
- Rozdíly
Doma jsem si to pořádně prohlídla. Rozdíly ve složení jsou celkem markantní, asi tak 100% složek je jiných. Nový tekutý šampon parazituje na jméně úspěšného produktu a přestože nejsem eM, abych identifikovala úplně všechny složky a jejich účinky, tak dva texty porovnat dokážu. To mne teda hodně zklamalo. Můj kůň ayurvédy žere hlavně shikakai, amlu, arithu (reethu) a běhá po jílové zemi, kteroukoliv z těchto složek jsem ochotná použít samostatně – v tekutém Eliah Sahilu po těchto složkách není ani stopy. Čili: jde o naprosto odlišný produkt.
No, nevadí, značka je pro mne důvěryhodná a třeba se mi konečně podaří najít tekutý šampon za přijatelnou cenu, alternativu drahého a nedostupného Rahua. Po měsíci obdenního používání tedy shrnuji své zkušenosti.
- Výhody tekutého Eliah Sahilu
- tekutá forma: no tak jasně, pro mne výhoda číslo 1A; perfektně pění, perfektně se vymývá, nezůstávají po něm drobky ve vlasech – práškový Eliah se prostě nikdy nedá dokonale vymýt; můžu si konečně umýt vlasy na bazéně, což s práškem nejde – protože se nedá položit ve sprše na zem
- cena: cena balení je podobná jako u práškového – jenže ten si kupuju každý měsíc a tady jsem za měsíc ani ne v polovině
- vůně: úžasná; mám docela ráda bio-parfémy, nevadí mi ty přírodní, nevyčištěná aromata, i když v parfémech preferuju syntetiku; přirozená vůně kokosového ořechu a citronově-bylinkový linalool
- složení: přes všechny moje následující výhrady neukrývá žádné nebezpečenství a neštípe v očích ani malé Žaby
- vlasy po umytí: hebké, zvlhčené, poddajné, vysoce lesklé – vizuálně bez chyby
- snížená mastivost: prodloužila jsem mytí z ob-den na od-dva dny; třetí den už je to na sepnuté vlasy, nicméně nejsou fujky (přičítám razatnějšímu odmaštění)
- Nevýhody tekutého Eliah Sahilu
- alergie/seborea/pupínky: tak bohužel. Důvod 1A, proč tekutý Eliah Sahil moje super-citlivá hlava nebere. Hned při prvním použití mne druhý den v noci začala nepříčetně svědit hlava – a už nepřestala. Samozřejmě následovalo všechno, co to sebou nese: škrábání, nebakteriální lupy, suchá a loupající se místa. Zajímavé je, že prvních 24 hodin po umytí nic, začne to až po určitém zmaštění pokožky. Důvod 1B je, že se mi nějaké době začaly tvořit pupínky na hranici vlasů (normálně se mi vytvoří okamžitě po použití konvenčních šamponů – do druhého dne; tady to trvalo asi 14 dní, přece jen to složení je výrazně lepší). Pupínky byly sice v mnohem menší míře, než v předayurvédové době, ale pro mne jediný přijatelný počet je: nula. Obzvlášť když vím, že to jde a jak. No a časem se postupně propracovala ke stavu popsanému jako výchozí v prvním díle mého povídání o ayurvédě: podrážděná pleť v obličeji, podkožní ložiska, pupínky na krku a na zádech a na všech více ochlupených místech (seborea často souvisí s počtem vlasových kořínků). Samozřejmě jsem to nenechala dojít tak daleko, abych se musela znovu léčit a jsem zpátky na práškách (prášku).
- elektrizující vlasy: no tohle! Postupně se stávají vlasy sušší a sušší, a přestože jsou pořád pěkné a vypadají dobře, začaly elektrizovat – na hřeben, na oblečení…což je znak toho, že vlasy začínají být vysušené a bude třeb použít kondicionér – to je přesně to, čemu se chci ayurvédou vyhnout.
- potřeba kondicionéru: navazuje na předešlý bod; Eliah Sahil sice kondicionér s dobrým složením nabízí, ale já ho zkoušet nebudu. Kondicionér je pro seborhoiky/alergiky posel z pekla! Občas si udělám zábal z kouzelného kondiše Rahua, ale proč ho používat pravidelně, když prášek mi tuhle službu poskytne rovnou při mytí?
- Result
Tekutý Eliah Sahil je skvělý šampon. Pokud jste relativně zdraví. Vyrovná se účinky na vlasy těm nejlepším regeneračním chemickým šamponům, které jsem v minulosti používala, zdaleka předčí ty tuze-bio šampony. Práškovému Eliah Sahilu se ovšem nevyrovná ve zdravotních účincích na pokožku a kůži a myslím, že při dlouhodobém používání by bylo třeba používat pravidelně kondicionér. Mytí práškem se mi po měsíci zkoušení liquidu zdá podstatně šetrnější, líp zachovávající přirozené „mikroklima“ vlasů i kůže. Jestli jste řešili problémy s kůží, tekutý ES vám doporučit pro denní mytí nemůžu.
Na mojí poličce ale zůstane, mám pro něj zcela speciální využití: před barvením hennou potřebuju vymýt z vlasů zbytky prášku – to práškem prostě nejde. To samé první mytí po obarvení, k důkladnému vypláchnutí zbytků henny. K tomuto účelu je pefektní. Používala jsem v poslední době nějakou dětskou Weledu a šampon Henné, Weleda byla mírnější k pokožce, Henné mi tedy nesedl vůbec (a ukrutně nevoněl), ale tekutý Eliah Sahil oba předčí kvalitou vlasů po umytí. A na nárazové, občasné mytí na cestách si ho dovolit můžu. Mým základem ale nadále zůstává plechovka prášku.
Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE
A nezapomenu zopakovat: mrzí mne, že od těchto produktů nejde koupit vzorek nebo kapesní balení. Práškový Eliah Sahil se v cestovní kapsli s jednou dávkou koupit dá, je to sice dražší (asi 30Kč), ale na vyzkoušení skvělé. Udějte to už, konečně, Eliahové, i k ostatním produktům! Třeba do přinesených ekologických nádob.
Reklama.
Zdroj složení: http://www.planetpure.com/e/eliah-sahil-cosmetics-cleaning-products/hair-care/
Zkoušelas někdy konopný od Cannadermu? Jeden z mála, co mě nekouše.
Nejsem si jistá, ale řekla bych, že Cannaderm v tom má nějaký sulfáty a to třeba já nemůžu vůbec, ani ty kokosový a vadí mi i cukerný tenzidy. U toho Eliaha tekutýho mi právě vadí i ten saponifikovanej kokosák, on vysušuje a já to prostě nedám 🙁
Saponifikovaný kokosový olej, díky, prověřím si ho.
Zkoušela, od Cannadermu mi jsem měla i krém na pusu a na ruce a nesedělo mi to. Já už vlastně ani nehledám, jsem spokojená s práškem a dokud se bude dělat, tak u něj zůstanu. Tohle byl asi můj poslední článek na téma „tekutý šampon“. 🙂
Jak tě tak sleduju, tak to mám s vlasama podobně, až na to, že mi nesedí dlouhodobě shikakai, takže nemůžu ani práškový Eliáše, ale jen sodu s octem. Myslím, že jsem zkusila fakt všechno přírodní, co tu je a i ty nejlepší a nejjemnější tekutý můžu prostě tak dvakrát po sobě a konec. Ještě chci zkusit dětskou mádaru a pak už na to kašlu asi a zůstanu u sody. Tenhle ES nemá být tekutá forma toho práškovýho, chtěli alternativní produkt, který bude čistý, ale právě na jiný bázi, víc user-friendly pro ty lidi, kteří v ajurvédě nejedou. „Tekutý shikakai“ má Bronner, já to třeba nemůžu, je to na mě strašně výživný, mám po tom těžký a zplihlý vlasy. Akorát je blbý, že od toho taky nedělají vzorky ani to malý balení 🙁
http://www.biooo.cz/dr__bronner_s?stitky=produktove_rady-dr__bronner_s_shikakai#produkty
Tam jsou ve složení vlastně akorát oleje normální a éterický (podle druhu) a shikakai. Na tělo mi to přijde super. Ale já mám extrémně jemný vlasy, který plihnou, když se na ně blbě podívám.
Ten Bronner vypadá zajímavě, dík za tip.
No přesně – dvakrát dobrý a pak konec… Já jsem taky měla problém s čistou shikakai, po nějaké době mi vyvolala latentní alergii a jeden dost zásadní problém, zánět mazové žlázky ve víčku. S tím jsem se teda dlouho trápila. Ale v té směsi mi nevadí a na oči si dávám pozor – mně přišlo, že mi vadila ta konzistence: hrubé mletí. Že když se mi do oka dostal jeden drobek, do rána mi rozdráždil spojivky a skončilo to tím zánětem. Tak jsem ty samostatné byliny vyřadila.