Ayurvéda na vlasy 1.: Umělá inteligence

Nejsem vyhraněným zastáncem organic style ani chemického průmyslu, ale mám některé oblasti, kde jsem zásaditá: v oblasti nehtů a vrásek jedině petrochemie; na vlasy a mytí zase bylinky. Můj přechod k ayurvédě na vlasy byl náhlý, překotný a nekompromisní.  Po roce pouze na bylinách jsem nasbírala hromadu zkušeností, které sem ale nevejdou. Teda vejdou, ale vy byste to nečetli. Pokusím o stručnost a když vám budou chybět informace, tak se ptejte v diskusi. I tak to bude dlouhé, takže dnes proč a výsledky, zítra co a jak.

Všechny naše recenze o ayurvédě na vlasy najdete ZDE.

Proč?
Od té doby, co mám občanku, jsem měla problémy s vlasy a vlasovou pokožkou: suchá kůže se s klonem k rychlému maštění, suché, jemné lámavé vlasy kvality „Martin Gore alias Mycí houba“, jenže narozdíl od něj já jsem jak Depešák vypadat nechtěla, já jsem poslouchala Wham.

Zdroj: http://www.depechemode.co.il/post-bio-2#!prettyPhoto (a další foto)

Zdroj: http://www.depechemode.co.il/post-bio-2#!prettyPhoto (a další foto)

Věčně roztřepené konečky, ve vlhkém ovzduší neučesatelná ovčí vlna. Občas lupy, ale ne bakteriální, nýbrž z přesušené pokožky. Hlavní problém ale byla alergie: pupínky v hlavě a akné, které se mi dělalo všude tam, kde se vlasy dotýkaly těla: na zádech, na ramenou, na tvářích… Tento stav se dlouhé roky držel v latentním stádiu, jo a ne, a pak mi  nastartoval jeden produkt od Avonu, kondicionér Advance Technics obrovskou vlnu problémů: nejen problémy s vlasovou pokožkou, ale udělaly se mi pupínky po zádech, obličeji i ve výstřihu a nemínily mne opustit ani pár měsíců po vyřazení tohoto zatrakrámu.  Postupně jsem došla k nahrazení kondicionéru přírodním (príma je Urtekram), který problémy ale jen zmírnil, takže kondicionér jsem vyřadila úplně. Tím se vlasy staly navíc nerozčesatelné a jejich vzhled se dál zhoršil. Smířila jsem se s tím a ostříhala jsem deku na mikádo s melírem. No, vypadalo to trochu líp, ale všechny ostatní problémy přetrvávaly.

Kdy?
Loni v červnu jsem náhodou na blozích kápla na Eliah Sahil, což je luxusní, poevropštěná verze ayurvédy: směs velejemně namletých bylin, nahrazuje šampon i kondicioner.

Eliah Sahil je perfektní, rozhodně pro začátečníka, kterého můžou byliny napoprvé otrávit; a taky drahý jak třaslavý pes. Jedno balení za tři až čtyři kila mi vydrží na čtyři až šest umytí. To je týden. Navíc ta práce s tím, žádný komfort. Myslím, že všechny bloggerky to zkusily, pochválily, usoudily, že je to „voser“ a skončily.

  •  Najde se někdo, kdo to používá trvale jako já?

Hned první dny se začal zlepšovat stav vlasů (tedy zlepšení již zničených vlasů), tak mizely alergické problémy. Výsledky byly takové, že jsem usoudila, že nové vlasy, které mi teprve vyrostou, budou muset vypadat jako helma Moniky Lewinsky. Po prvním měsíci jsem se rozhodla, že toto je cesta pro mne a na rok jsem se ustavila lidským testovacím objektem. Na rok proto, že jsem měla v úmyslu postupně ostříhat všechny „staré“ vlasy a nechat si na hlavě jen ty „nové“, zdravé, moderní a pokrokové.

  • Koupili byste si kosmetiku testovanou na lidech?

Druhé rozhodnutí se týkalo toho, co budu používat. Eliah Sahil je drahý a navíc mi úplně nesedělo složení. Zjistila jsem, že mi nesedí Shikakai, že je pro mne dráždivá. A na odrostlé barvené vlasy jsem potřebovala něco silnějšího, kondicionér nebo zábal. Vyšlo mi z toho, že musím zkusit jednotlivé byliny samostatně. O tom tedy zítra.
Postupně jsem si našla mycí a ošetřovací kombinaci, která mi sedí a mám pocit opravdu ošlechtěných vlasů. Zvládla jsem i tu strašnou technologii mytí. Vyřešeno.
Při prvním stříhání, které bylo asi nejradikálnější, se mne kadeřnice ptala, jak to nabarvíme, dáme zase melírek? A mně došlo, že tohle nemám vyřešené. Totiž: všechny ty bylinky vlasy mírně barví na tmavší odstín. Po jednom balení se barva nezmění, ale za půl roku se světlý blond změní střední s teplým oříškovým (přírodním) leskem. Mně tahle barva docela seděla, vyhovovalo mi velmi i to stálé přirozené dobarvování při mytí, které udržuje jednolitý tón všech vlasů a postupně mi zlikvidoval, k mé spokojenosti, i nezničitelný melírek. Což jsem řekla i kadeřnici. A ona na to: „No jo, ale co budete dělat s těma šedivýma?“ No, není jich tam moc, v melíru se ztratí, ale JSOU TAM. A šamponovací byliny to nezvládnou. Takže dilema – dát na s takovou námahou přírodně opečovávané vlasy chemickou barvu a tím všechno zahodit, nebo jít do henny?

  • Byli byste ochotní kvůli zdraví změnit barvu vlasů?

Nejdřív jsem zkusila bezbarvou hennu, která neměla na mne žádný viditelný dopad. Smíchala jsem tedy bezbarvou a nejsvětlejší hnědou a výsledkem byl na mých ztmavených vlasech sjednocená barva a o stupeň tmavší tón. Šediváky byly lehce zčervenalé, asi studem, ale byly tam FURT! Takže to chtělo přitvrdit. Co se ovšem stalo s kvalitou bylo jako mávnutí kouzelného proutku. Henna vlasy obaluje, takže násobí efekt běžné bylinné péče, vyhladí co je třeba a z ručníku se vyloupne nová paruka. Tohle je absolutně přesvědčivé.
Vtipné na tom bylo, že tahle postupná proměna vůbec nebyla tak radikální jako Kafkova a nikdo si jí nevšiml. Moje šéfová líčila na poradě nějakou naši společnou příhodu, kdy jsme něco potřebovaly od kolegů mužů získat ne silou, ale lehkým podfukem, podařilo se a šéfka to uzavřela slovy „Nojo, dvě blondýny.“ A mně to došlo, opanovala jsem: „Blani, ale já už přece NEJSEM blondýna!“, načež se na mne otočilo celé oddělení s otevřenýma pusama a vydechli „No fakt! A od kdy?“. Akorát jeden tam zezadu řek: „No fakt! Umělá inteligence!“
No a pak už byl jen krůček k tomu začít používat nejsvětlejší hnědou v plné palbě. Jmenuji se Romana a jsem bruneta.

ayur

Nevýhody:

  • Strašlivý „voser“. Neznám výstižnější slovo, omlouvám se, ale určitě ho vynalezl někdo, kdo ayurvédu znal, protože přesně onomatopeticky popisuje, o co jde. Rozmíchat byliny, strašně pracně nanést na hlavu, udržet to tam, někdy pění, někdy nepění (mají pěnit), desítky minut vymývání, vyčesávání zbytků bylin ze suchých vlasů. Černá vana, černé kachličky, fleky na ručníkách. A bez vany jste ztracení.
  • Vůně. Některé voní, jako květinové seno, některé páchnou jako zapařené seno nebo tlející listí ořešáku. Někomu příjemné, někomu ne. Nejlepší je Eliah Sahil, myslím, že je jemně parfemovaný nějakou orient směsí. Někomu to může hodně vadit.
  • Alergie. Bohužel, očekávala jsem to, protože vím, že většina alergií pochází z přírody a že bio není hypo. Nesnesu Shikakai a je mi to líto, protože voní a myje asi nejlíp. Což byl vlastně i důvod, proč jsem odložila tento článek, momentálně ayurvédu nepoužívám. Více zítra.
  • Dostupnost: u nás akorát Biooo má komplet sortiment. Eliah Sahil jsem kupovala v shopu v Ostrovní, ale tam nemají byliny. Otrava s dopravou, otrava s parkováním…přes nenakupuju, protože mi vyhovuje konzultace s prodavačkama, jsou vyškolené a přjemné a fakt dokážou poradit. Osmý div světa.

Výhody: převažují všechno, co by se vám z výše napsaného mohlo zdát negativní. Výsledky po roce:

  • Objem: Někde jsem četla o paní, které se za rok zvýšil počet vlasových cibulek. Tak to já spočítat nedokážu, ale je jasné, že mám větší objem vlasů. Nejen vizuelně, ale mám i tlustší culík. A nemám tento dojem jen já. Nevím, jestli mám vlasů víc, nebo se zvětšil objem každého z nich.
  • Zdraví vlasů: vlasy jsou lesklé, hladké, na první pohled hedvábné a narovnaly se. Nemám z chemlonu žíně, ale můžu si dovolit jít spát s mokrou hlavou a ráno do práce vyrazit jen po učesání.  Po vyfoukání narovno drží dlouho tvar, i v dešti. Tohle je malý zázrak, kdo nosí na hlavě to, co já, ví, o čem mluvím. Na omak jsou hladší a příjemné, nezadrhávají. Necuchají se. Nikdy v životě jsem neměla tak dobrý pocit ze svých vlasů.
  • Zdraví pokožky: okamžitý efekt, konec pupínků, konec svědění, lupů. Občas musím použít tekutý šampon a okamžitě poznám chybu – na rozhraní vlasů mi vyskočí  ihned nějaká výstraha, abych se zase vrátila k bylinám.
  • Rychlost růstu: jako kdybych brala vlasová anabolika. Ještě nikdy jsem nebyla za rok 6x ostříhaná (OK, zatřižená, ale radikálně) a ještě nikdy mi přitom nenarostly za rok vlasy s mikáda do půl zad. Vždycky mi rychle rostly vlasy, ale ne do rána. Efekt přikládám zdraví cibulek.
  • Barva: tak to bohužel. Nejsem s ní moc spokojená a stále se vnímám jako blondýna. No co už, ostatní parametry jsou tak významné, že si zvyknu: celý život jsem byla chemlonová blondýna, lepší je být brunetka s účesem.

Pokračování zítra.


Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE


(Celý víkend jsem mimo net, odpovím na vaše dotazy po neděli).
podpis_ROM


Některé odkazy jsou affiliate.

You may also like...

8 Responses

  1. Daniela napsal:

    bylinkové mytí praktikuju až nějakou tu dobu, je to super, kam se hrabou ty nejlepší šampony 🙂 Ale protože ty bylinky jsou docela drahé a já jsem jen chudé děvče z dědiny, tak jsem to mytí trochu “vytunila” o marocký (nebo bílý) jíl. Jeho výhodou je, že se docela dobře vymývá, takže ho dávám jako základ a pak tam přidávám po lžičce bylinky (pokaždý jiný) A když mám čas, tak to nezalývám vodou, ale bylinkovým výluhem (meduňka, bříza, kopřiva, ibišek…) Po umytí ještě přeliju octovou vodou (používám vinný, protože mi voní) s rozmarýnem a vlasy jak z módního katalogu 🙂 Šediny ještě nemám, ale zato mám vlnito-kudrnaté vlasy, které nedrží tvar a jsou takové rozlítané, ale po bylinkách jsou doela upravitelné 🙂

  2. tutto bene napsal:

    Půlka článku mi zní jako hotová mana, s druhou se horko těžko ztotožňuju. Když pominu nevýznamný problém, že nemám vanu, tak je tu další a zásadní, šediny. Vlasy dobarvuju na tmavě plavou, na brunetku nemám ksicht.

  3. Regına Nıne napsal:

    Tohle praktikovat obden, tak se z toho zvencnu. Já rok používám Hadkův mycí olej na vlasy a asi s podobným efektem. Ještě si k tomu dávám denně lžičku rybího oleje. Po 15-ti letech si nechávám zase růst vlasy.
    Bohužel dobarvuju chemicky. Henna ty šediny řeší v mém připadě leda v hodně tmavých odstínech, což nechci.

  4. kaschika napsal:

    Starosti s kvalitou vlasů jsem teda nikdy neměla (mno, aspoň něco), ale článek jsem i tak zhltla jako malinu (nemo detektýfku) a těším se na pokračování!

    • Romana napsal:

      Chápu, cizí neštěstí těší. Kdy jste mne vlastně viděly naposled? Ještě blond?

      • kaschika napsal:

        Jo, blond. Ale jaký neštěstí. Ty ve svý dokonalosti kapku přeháníš, ty vlasy, máš normální, hezký vlasy, teda co jsem tě viděla naposledy, a to už je .olaláááá.
        Šediny neřeš, až Ti pošlu výčet vůní, kterýma jsme se vonívali/y, dozešedivíš a nepomůže Ti nic, ani to, co tu píšeš, co jsem v životě neslyšela a ani to nedokážu vyslovit :-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..