DIOR: Tendre Poison (čertovo lejno) + galerie: Botanicus, Ostrá (CZ)

prosinec 2011

Průhledný zelený Poison se sice začal prodávat už v roce 1994, ale první Fann na Václáváku otevřeli někdy tak v 97/98 a kde ještě za humny byla Sephora! Mezitím ho přestali dělat a tak Češky sotva stihly flakon otočit jednou dokola.

Ta vůně je exkluzívní. Není zas tak ojedinělá, protože trend svěženek po roce 2000 všechny svěží vůně dokázal zbanalizovat; nicméně Dior Tende Poison není vodička prvoplánová a jednoduchá.

tendre_poison_www.frangipani.cz_romana_granatova

Začátek je ostře zelený, citrusový, ale tu suchou zelenost vykreslují dvě zajímavosti: čertovo lejno, tuberóza v té přírodní, lehce kaučukové, formě; a aby to nebylo strohé a jednoduché, tak je tam med. To je fakt podivná kombinace, protože kdo ty složky zná, tak by řekl, že nemůžou být v jednom kotlíku spolu – asafoetida jako hořká, petrželová bylina; dusivá sušší tuberóza (podobně se prezentuje v Infusion de Tubereuse / Prada) a obyčejný med s citronem, taková lahodná, jedlá složka. A přitom to šlape úplně dokonale!

assaP8302445a
Koukám, co je tam ještě za složky: santál, růžové dřevo, vanilka i heliotrop, pižmo – jasně, klasický podklad, ano může být, usazuje vůni do takové podoby staré známé.

Frésie? No ano, klidně, tuberóza by to sama za bílé kytky neutáhla! A hodně!

A dál takové banality jako růže, jasmín, mandarinky – ano, ano, to všechno tam může být, to j to, co dělá Dior Diorem, bohatý klasický základ, ze které zbytečně nic nevyčuhuje, nepíchá. Tendre je komplexní, klasická a přitom moderní.

Moderní proto, že postrádá uhlazenost a klid. Přitom fyzicky nemá Tendre Poison mezi složkami nic výjimečného, asafoetida je jedna z nejstarších parfumernických surovin. Kouzlo je v jejím zpracování, odstranění těch koprových složek a vypíchnutí zelené pelyňkové hořkosti.

Po hodině Tendre Poison získá hodně na sladkosti a intenzitě. Zaoblí se, vyvalí se medový oblak s hořkým lejnem a sálá po okolí. V téhle fázi podle mne trošku ztrácí, ty citrusy jí fakt sluší; ne, že by zmizely úplně, ale dá se říct, že je nahradily sladké mandarinky a ty nejsou tak pikantní. Prosadila se ladící hudba všech květiny a zabarvují se do tónů rtěnky, připomínají holubičky L´Air du Temps / Nina Ricci na začátku.
Mnohovrstevnatá, intenzívní, silná a komplikovaná, hodně zajímavá. Je krásná, ale nebolí mne pro ni srdce. Dior Tendre Poison je zakladel řady luxusních, plných svěženek se zeleným leskem. Někomu se zdá podobná Cabotine /  Grés, já tak jednoznačný názor nemám; Cabotinku mám ráda, ale je to jako srovnávat chilli con carne z pubu v Havaně s konzervou Trenčanský páros fazuĺou, obojí jsou dobré červené fazole, ale…

BTW: nechápu, co má tenhle Poison společného s těma modrýma a rudýma jabkama (ehm…), které se prodávají u Diora dnes. Vždycky jsem si myslela, že by jedna řada měla zachovávat nějakou červenou nit, ale tady není nic. Asi se Jeníček v lese ztratil.

podpis_ROM

Vy jste ještě neviděli čertovo lejno? Zajeďte si do byliných zahrad Botanicus v Ostré. Můžete jet i s rodinkou, ale tatínka sebou; můžete je odložit v zábavním historickém městečku, o tom si přečtěte na webu, nejsem ambassador zácpy kočárků, nedám vám to správné doporučení. Vy se vydejte do zahrad, kde najdete nejen všechny bylinky, koření a aromatické rostliny, které u nás vůbec můžou vzejít, ale také několik typů zahrad ve volném plenéru, včetně výběhu užitkových zvířat, japonské zahrady, živých bludišť nebo fantastické užitkové permakulturní zahrady. Nejen, že si voňavě užijete, ale získáte spoustu tipů a triků a nápadů pro vaše vlastní zahrady, třeba na tújový plot, který nevypadá trapně a je celoročně zelený (túje a habry). Doporučuju vydat se v době květu růží, projdete se omamným tunelem. A doporučuju nechat boty u prvního záhonu mateřídoušky a obejít si zahradu bosky po heboučké trávě. Já to tak dělám. Teď se můžete rozmýšlet až do jara, zahrady jsou zavřené. (Fotky jsou z více návštěv v různých ročních obdobích, kdyby vám tam něco nesedělo).

You may also like...

2 Responses

  1. Vera napsal:

    A me pro ni srdce boli – byla to moji prvni Lepsi vune, koupila jsem si ji z jedne z prvnich vyplat po vysce. V roce 1994, takze v parfumeriich v Praze uz ji urcite meli. Dostavala jsem na ni spoustu komplimentu a citim se v ni bajecne, proste tenhle typ vune mi skvele sedne. Je to pro me takovy zivotabudic, rano me nabije energii. Cabotinka mi ji nenahradila, pro me je ostrejsi a take se tak pekne nerozvoni. Castecnou nahradu jsem nasla v olejicku Nadine od Al Rehab, ten je opravdu hodne podobny. Skoda ji. mam jeste zasobu, ale na ebayi za te ceny, ktere tam panuji, ji urcite kupovat nebudu. nehlede na to, ze uz by mohla byt i zkazena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..