• HERMÈS: Hermèssence Iris Ukiyoé (žádná vařená mrkev)
červen 2011
Otcem exkluzívní řady dokonalých soliflorů Hermés je slavný a schopný Jean Claude Ellena a pod názvem Hermesence je najdete jen v buticích (ano, v Pařížské je prodávají taky). Nejstarší čtyři přišly na pulty v roce 2004 a letos můžete vybírat z deseti vůní. Prodejní balení je klasický tlustostěnný 100ml flakon, s volitelným obalem z hovězí kůže, který stojí tak asi jako lehce ojetý jarýsek. Anebo můžete mít kabelkáč 15 ml s krásně zabarveným dnem. No a právě o ty kabelkáče jde: vyberete si 4 příchutě, zajdete do Hermesu a necháte si je vyskládat do coffretu. Každá vůně má svůj vlastní obleček a za tuhle legrandu vypláznete sto euro (počítejte v Praze s cenou eura tak o 3 koruny vyšší, než v měnové unii).
Poslepu sahám do klobouku pro první a vytahuju kosatec. Žádná mrkev? Žádná, žádná, žádná? Nic! Tak tohle je paráda.
Nevědět, že to je kosatec, tak bych možná přemýšlela, co je to květinu – suchá, lehounce kyselá, absolutně nesladká vůně (slaná není opak sladkého, tak se o ní nedá říct, že je slaná – a je víc, než nesladká). Protože kosatcové vůně se vždycky zvrhnou v mrkev – nejlíp je na tom Prada Infusion d´Iris, kde je ta mrkev ještě taková suchá, ale jak se tam začnou přidávat květinky, tak to tu mrkev vypíchne a třeba exkluzivka Chanel 28 La Pausa je čistá mrkev pozvařená s kapkou No. 5. Kdybych nevěděla o kosatsi, myslela bych si, že čuchám k osmanthu – ale v řadě Hermessencí je samostatný soliflor Osmanthe Yunan.
V Ukiyoé není mrkev žádná. Kosatec, pomerančový květ, mandarinka a růže. Růže je neznatelná a zřejmě je to ta složka, která udržuje plnost vůně. Mandarinka vytváří kyselost, ale chybí vůně kůry, najdete jen dužinu. Je lehká, jako bývají citrusovky, přitom plná, kulatá a s excelentní výdrží. Jde do prostoru, ale díky lehkosti neobtěžuje. Intenzita i charakter připomíná Jardin sur le Nil, který je ale bohatší o koření a výrazně citrusovější (a unisex – Iris jen s přimhouřením oka, je spíš dámský).
Hermes má dva kosatcové solifory, druhá je v řadě Cologne pod názvem Hiris. Všechny ty kolínské, včetně Hirisu, jsou postavené na šedé ambře a suchém koření, takový ten “zaprášený dědův kabát”. Voní velmi lehce, velmi suše, prachově. Zajímavý kontrast, dvě vůně o stejném tématu od stejného producenta (nosem Hirisu je ale Olivia de Giacobetti), každá jiná, jedna s mrkví, jedna bez.
Rychlá recenze mého kolegy: “Tak toto měl Sandokan v tom prstenu. Jak to vypil, umřel, oni ho pohřbili do moře a on se tam probral ze smrti.”
Takhle jsou Hermesovské voňavky balené a jestli chcete vidět i ty krásné patnáctky flakonky, tak si klikněte na recenzi Brin de Réglisse (nenatahuju vás, ale neměla bych tam co dát).
A ještě ad ukiyoe: japonské umění “plovoucí básně”, zachycené v dřevořezbách, v případě téhle vůně má být oslavou pomíjivosti přírody. Když se zadíváte na obrázek, tak tam tu filosofii najdete.
Iris od Prady mám ráda. Naopak Hiris to je pro mě mrkev in natura – mám tam všechno kořen, lodyhu, semena a všechno super suché. Tomu jsem na chuť nepřišla. 28 La Pausu můžu až po úplném rozležení. Tenhle Iris z Hermessence neznám.