• Víte, jak vymýt hennu z vlasů? Jde to! Návod krok za krokem…
Přesně 1.6.2012 jsem zahodila chemické i bio produkty na vlasy a začala jsem používat ayurvédu. Proč jsem to udělala? Původní požadavek byl zdraví: zbavit se alergie na šampony a hlavně kondicionéry. Efekt: okamžitý. Že jsem se jako vedlejší efekt propracovala k tomu, že mi zmizely pupínky ze spánků, brady a dekoltu, zhoustly a začaly rychle růst vlasy a zbavila jsem se krepatosti, je bonus. Jenže když se netrefíte s barvou: jak smýt hennu?
Jak probíhal můj přerod na “přírodní ženu” a co je nového, o tom tady píšu vždycky 1. června (články tady na blogu najdete pod tagem AYURVÉDA). Dnes mám tedy pro vás zprávu, kterou bych já sama dříve zaplatila zlatem: jak se zbavit henny z vlasů?
Nejprve je třeba si uvědomit, co všechno v krabičce s nápisem “henna” může být a na co se tedy při odbarvování henny musíte zaměřit. Ještě před tím, než se pustíte do odbarvování henny, doporučuju použít nějaké pořádné vitamíny (tento osvědčený Curapil) na obnovu kořínků a posílení vlasů, protože tohle je fakt zásah.
Proč henna a jaké má vlastně barvy?
Já jsem hennu začal používat proto, že když už jsem přešla komplet na suché produkty (100% byliny) na vlasy, tak mi přišlo jako nesmysl zatáhnout do toho zase chemii. Měla jsem problém s červenou barvou, moje obvyklá (neříkám že přirozená) barva byl tmavý studený blond. Postupně jsem prošla všechny blond odstíny, abych zakotvila u té nejsvětlejší červené. Jaké jsou tedy barvy henny?
1. Blond henna / bezbarvá henna
Vlastně ani o hennu nejde, je to směs různých regeneračních bylin, třeba i heřmánku, a někdy je tam troška henny pro teplý tón. Blond henny se bát nemusíte, zabarví jen velmi světlé vlasy. V žádném případě nezesvětluje ani neodbarvuje. Vřele doporučuji na chemlonové vlasy a afro jakékoliv barvy, henna je obalí, zatíží, zacelí jejich povrch a významně je narovná. Okamžitě po použití jsou vlasy lepší a efekt je dlouhodobý. S původní barvou vlasů neudělá NIC. Je to zkrátka takový neviditelný top coat.
Téhle henny se bát nemusíte – podívejte se na složení například této Henné Zlatá Blond.
2. Všechny odstíny červené a oranžové henny
Basic, obvykle 100% henna. Barvy henny je oranžová až světle červená, přidáním jiných bylin se dosahuje teplého/studeného odstínu a různé síly tmavosti kaštanové, přes rudou až po oranžovou. Tato henna pomáhá kvalitě vlasů, ale hlavně barví.
Když se barvíte hennou dlouho, třeba jako já těch 8 let, tak máte vlákna vlasů tak nasycené, že ať děláte, co děláte, pod jakoukoliv jinou barvou budete pořád mít červený tón. (S výjimkou chemického odbarvování, tam je velká šance, že červený tón se změní na trávově zelený – proberte to se svojí holičkou).
Ale já vím, jak se hodně červené henny zbavit a u jednorázového obarvení by šlo dlouhodobějším vymývacím režimem dosáhnout úplného vymytí.
Podívejte se na složení například této populární henny Henné měděná – 100% Lawsonia (henna)
3. Tmavý mahagon, tmavě hnědá, černá henna
To je průšvih. Tedy můj. Nosím středně červenou barvu. Koupila jsem si hennu v lékárně v Egyptě. V touze mít originální produkt za dobrou cenu. Popsaná arabsky. Pravda paní na obrázku měla tmavší vlas než já, ale prostě jsem ji chtěla…make long story short: nabarvila jsem se na modro-černo-hnědo. Dostala jsem téměř infarkt.
Henna se ztmavuje přidáním indiga. Indigo je modré. Čím víc indiga, tím víc Nšoči budete. Indiga se skoro nejde zbavit. Ale zkusíme to.
Podívejte se na složení například této černé henny Lamda Fives – směs indiga a henny.
Takže jak smýt hennu?
POSTUP, jak smýt hennu:
- Současně se začátkem smývání začněte užívat pořádné vitamíny (tady osvědčený Curapil) – vyplatí se vám to, ani nevíte jak!
- Vlasy nemýt šamponem. Zapomeňte na chemii, nejde to. Jediná účinná metoda je no-poo, vyřazení šamponů a kosmetiky z péče. Přejděte na pár týdnů na no-poo mytí jedlou sodou.
- Jako první jsem si udělala “lázeň“, do PETky 1,5 l horké vody a pytlík sody. Tím si pak prolíváte vlasy, pokaždé promačkáte, přilijete sodu, promačkáte…až se zbavíte celé PETky.
- Na závěr mytí vlasy spláchněte něčím kyselým pro neutralizaci sody – ředěným octem. Já jsem zjistila, že nejlepší volba je malinový ocet Yves Rocher. Tento krok nesmíte vynechat, jinak vysušíte vaše vlasy i pokožku!
- A pak následuje několik týdnů (u mne to byly tři) s culíkem nebo drdolem, kdy si prostě místo šamponu nandáte roztok sody (lžíci sody do skleničky vody), vlasy umyjete a na závěr vždycky spláchnete malinovým octem. Ocet se nesmývá – tento malinový ocet po uschnutí voní krásně po malinách.
- Nepoužívejte v průběhu odbarvování ŽÁDNÉ kondicionéry, ani přírodní! Uzavřeli byste si povrch vlasu. Vystačíte si s malinovým octem. Jak dát pak vlasy dohromady, čtěte na konci článku.
Kyselá lázeň – malinový zázrak Ocet YR
Kyselou octovou lázeň po každém mytí nesmíte vynechat – zásaditá soda radikálně mění kyselost vaší pokožky i vlasů, vysušují a dráždí. Uvědomte si, kam až zacházíte – “saháte” dovnitř vlasu, do jeho struktury, a vyjímáte z něj částice barvy! Opláchnutí octem neutralizuje sodu, srovná kyselost a uzavře povrch vlasu, tak aby co možná to půjde, zachoval jeho pružnost a zdraví.
Jako bezkonkurenčně nejlepší produkt se mi osvědčil Malinový ocet Yves Rocher , který vám po dobu odbarvování henny nahradí i kondicionér.
Je do přijatelné míry “přírodní”, ale poskytuje všechny benefity kosmetického výrobku: má pohodlné balení, dobře se dávkuje, díky tomu spotřeba není velká. Nekazí se a především: jeho nádherná, věrná malinová vůně okamžitě zcela zakryje odér octa a zůstane nějakou dobu ve vlasech. Můžete hned po umytí vyrazit ven a nemusíte se bát octového závoje, naopak, potáhne se za vámi krásná vůně malin. Jako další bonus se vlasy dobře rozčesávají, jsou na omak hladší a pevnější, méně rozlítané a nádherně se lesknou!
Můžete začít tímto malým balením na zkoušku: Malinový ocet YR, má strašně cute lahvičku, ale já bych vám doporučovala koupit rovnou velkou láhev 400 ml. Ten ocet je tak skvělý, že ho můžete používat i po skončení kůry místo kondicionéru a taky pomůže malým holčičkám jako “zdravý kondicionér” na rozčesání a proti elektrizování vlasů.
Výsledek smývání henny z vlasů
Nedostala jsem se úplně na svoji původní středně hnědočervenou, ale významně jsem se zbavila černo-modrých tónů indiga a taky docela dost červené, což mne překvapilo, protože ji používám 8 let a je zažraná. Kdybych zůstala u metody tak 6-8 týdnů, myslím, že by to šlo dolů komplet – po každém umytí byl vidět pokrok.
Jak dát vlasy dohromady po skončení odbarvování henny a opravit jejich strukturu
Samozřejmě, že odbarvení bude mít vliv na kvalitu vlasů. Ale pozor, důležité: nesnažte se je dát dohromady nějakým kondicionérem, ať už chemickým nebo přírodním, po dobu obarvování! Každý kondicionér funguje tak, že obalí vlas nějakou vrstvou, která ho chrání – a to vy právě nechcete, potřebujete se dostat dovnitř vlasu, je třeba ho celou dobu mít “otevřený”.
Pokud byste použili kondicionér, hrozí situace, že soda bude pořád rozpouštět vrstvu kondicionéru, nikdy se nedostane dovnitř vlasu – a vy budete mít vlasy pořád špatně obarvené, ale bude se vám rapidně zhoršovat jejich kvalita, protože budete neustále bombardovat jeho povrch. Zbytečně. Po dobu odbarvování henny se prostě spolehněte na jediný výrobek – malinový ocet.
Hned po skončení je ale dobré vlasům zase začít vracet jejich pevnost, opravit jejich strukturu. Naprosto ideální je “nahradit” vytrhané částečky henny a indiga stejným materiálem, ale bezbarvým. Prostě dostat zpět do vlasů prospěšné byliny, včetně bezbarvé henny, a navíc vlas obalit ochrannou vrstvičkou.
K tomu doporučuju udělat dva kroky před dalším barvením hennou:
- Ideální pro to je práškový kondicionér AMLA, který použijte jako zábal, nechejte ho působit třeba i několik hodin. Vlasy okamžitě po jeho sundání budou o mnoho stupňů lepší! Můžete opakovat, kdykoliv se vám bude zdát, že to potřebujete, klidně vrstvit. Já mám nejraději tuto Amlu od Ayumi, je levná, ale protože jde o 100% jednosložkový bio produkt (sušená bylina), nevidím důvod, proč platit víc za jiné výrobky (a účinky jsou stejné – vyzkoušeno).
- Než se pustíte do dalšího barvení, je dobré vlas zase vyplnit. Kdybyste šli rovnou do barvy, hrozí, že bude příliš výrazná a nadobro nesmytelná. Doporučuju použít tuto BEZBARVOU HENNU Henné Color, která vám vlas vyplní, pokryje ochrannou vrstvou, zpevní a vyhladí, ale absolutně nemá vliv na barvu! Dokáže i zmírnit krepatost vlasů.
Pak teprve se pusťte do barvení červenou hennou – za mě doporučuju hennu Ayumi, to jsou čisté přírodní produkty, prostě “sušené bylinky z lékárny”, a díky tomu je i jejich cena výborná.
Pravda o sodě jako “no-poo metodě”: je to opruz, není to šetrné a vlasy pěknější nebudou
Ještě poznámku k no-poo: toto není podle mne metoda na mytí nastálo. Soda s tukem mýdlovatí, to je to, co se vám děje na hlavě. Jenže to chce přesný poměr, a toho bez laborky nedocílíte. Takže po mytí jsem měla vlasy vždycky úplně suché, krepovité, přesný opak jako po henně.
Když použiju na závěr ocet, jsou slepené do pramínků, neupravitelné. Když ne, jsou vysušené a vypadají polámané.
Samotné mytí je otrava, protože soda nepění a vlastně vůbec nepoznáte, že na hlavě něco máte – je to jako mytí čistou vodou. Není to příjemné, protože nejde poznat když jsou vlasy umyté, ani jestli jsou dobře spláchnuté.
Moje konečky byly k pláči, ale protože jsem celou karanténu nebyla u holiče, věděla jsem, že 10-15 cm půjde pryč (hrozně rychle mi po ayurvédě rostou vlasy), tak jsem to neřešila.
Pokud bych nemusela, do no-poo sodou bych nikdy nešla. Alterantivou, když hledáte zdravé mytí vlasů, je ayurvédský suchý šampon Eliah Sahil – funguje pro zdraví pokožky a vlasů perfektně, navíc pěstí vlasy od kořínků, od pokožky. Jak vám pomůže Eliah Sahil se špatnými vlasy, podrážděnou pokožkou hlavy, vyrážkami… najdete V TÉTO SÉRII ČLÁNKŮ.
Pochvala pro Eliah: ne každá nová formulace stojí za houby
Ještě si tady něco vyřídím: jsem trochu naštvaná na Eliah kvůli střídavé dostupnosti a reformulaci složení. Jako piškoty. Loni na podzim zmizel úplně… aby se objevil v novém balení – lepším (zavírací papírový pytlík místo šroubovací plastové krabičky) a levnějším. Neuvěřitelné!
Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE
Pokoušeli jste se o to někdy a máte svůj tip, jak smýt hennu?
Parfumdreams – slevový kód na 250 Kč – při nákupu nad 1.483 Kč
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.
Barvim si asi již uplne sedive vlasy nyni dvoufazove ( po tolika letech soudim jiz je podle odrostu), nejdrive prirodni hennou a pak tmavou s indigem, mam je tedy podobne barvy jako moje puvodni-barvy tmave kastanove. Problem jsou ted odrosty, ktere mam bile nebo načervenalé. Potrebovala bych vzhledem ke svemu veku svetlejsi barvu vlasu- světle hnedou, klidne praminky. Chemii jsem v zivote zkusila 2x na velmi kratkou dobu a vzdy jsem se k henne (khadi) vratila. Prosim, mate nejakou radu jak smyt nyni tu soucasnou hennu a da se hennou docilit světle hněda?Nechci vlasy poškodit, mam je slabé. A kde prosím kupovat ty ayurvedske produkty? Pokud hennou nedocilim te svetle hnede, kdyz si hennu stahnu a pujdu na bio chemickou barvu, co bude?Dekuji za rady
Já teď zkouším dostat indigo z vlasů vitamínem C. Naštěstí ho nemám moc “zažrané”, dlouho jsem používala jenom čistou hennu, jenom teď na dvě barvení jsem zkoušela tmavší ohnivou červenou s indigem. Ale chytla mi mnohem tmavěji než jsem chtěla, takže se jí snažím zase dostat dolů. Smíchala jsem dvě balení tabletek vitaminu C s co nejmenším množstvím vody a to jsem namíchala s šamponem, který Cčko taky obsahuje. Když mám čas, nechávám si tuhle směs sedět na hlavě i půl hodiny, jinak to používám na klasický mytí. Asi to bude trvat pár měsíců, ale výsledky se dostavují.
Jak to dopadlo?
Tak to tedy teď přemýšlím, zda si spíše hennu z vlasů nenechám odrůst…Sice to bude tak na rok, ale tento způsob tou sodou mi přijde devastační… 🙁
Jako jo, jestli na to máš trpělivost, tak to nechej odrůst, protože tohle je fakt hrůza… 🙁
Komteso Romano jsi tak moudrà, kosm- eticky vzdělaná, tak pohotová.
:D:D Boží! Díky!
Zkusil jsem mydla, šampuky, přìrodnì i bezobalové lektvary na vlasy. Kvalita i požitek byly proměnlivé. Vždycky to zachránil oplach z kopřivy, co si sbìràm na mezi a voda dešťovà…proč ji nikdo neprodàvà.Bahennì ayurvèda spojenà s bordelem v koupelně mě nadchla….musìm vyzkoušet.Dìk za typ.
A ještě doporučuju kopřivový či bodlákový šampon ALPA, půl litru stojí nevím – dvacku? třicku? – je to čistý saponát, bez silikonů, bez tvrdidel či změkčovadel… Vlasy jsou po něm hrozné (odmaštěné), ale není na nich žádný nános a jsou prefektně čisté a připravené na ayurvédu nebo hennu. Používám ho cca jedenkrát měsíčně – vždycky před barevním hennou.
Když odbarvuju a chci i nadále odbarvovat, tak tu bezbarvou hennu asi nelze použít?
Ne, protože ti obalí vlas jako povlak.
To obalenie vlasu by ma lákalo. Vlasy nefarbím od tehotenstva, a za tie roky mi už farbené vlasy odrástli. Ibak som prešla celou škálou farieb (chemických)
Tak to zkus, ty máš přesně vlasy jako jsem já měla dříve.
Dobrý den, myslíte, že je možné takto stahovat indigo, i když už je překryté chemickým přelivem?
Tj. při stahování indiga melírem došlo ke zmodrání vlasu, který kadeřnice překryla hnědým přelivem, aby bylo možné alespoň vyjít mezi lidi.. Nyní je to zelená, kterou je nutné nějak dostat pryč, ale už to není čistě přírodní barva.. Děkuji za případné info.