Jak je to se clem a DPH u Tauera?

Protože jsem měla tenhle dotaz dnes dvakrát v mailu a jednou v Asku, přidávám ho i na titulku. Tedy:

Ahoj, nevíš, jak je to s poštovným od Tauera? Clo atd.

Švýcarsko není v celní unii, takže každá parfémová zásilka do CZ i SK podléhá proclení, tedy výměře cla a doplatku DPH 22%. Parfémy nemají bezcelní minimum (22€), proclení podléhají i drobné zásilky.

Pokud předává zahraniční kurýr k doručení zásilkuČeské poště, ta celní formalityvyřídí za vás, za což zaplatíte (=napaří vám) fixní manipulační poplate (vč. plné moci, kterou dáváte souhlas k vyřízení), což teď tuším dělá 180 Kč. Navíc je s tím spojená dost protivná procedura a čekání. Můžete to mít i zadarmo, pokud si celní proceduru vyřídíte sami. Což probíhá na celnici na Praze 5 a vezme vám to tak půlden – clo a DPH samozřejmě zaplatíte.

Druhou možností je, že kurýr vyřídí formality za vás přímo a naúčtuje vám před doručením clo, DPH a příp. poplatek za vyřízení – v podstatě obdoba služby ČP. To je např. FedEx, kterým posílá Andy Tauer, ale setkáte se s tím volitelně i na Jahodě (tam, tuším, bez poplatek platí Jahoda za vás).

Tohle je velmi stručné vysvětlení. Přesné informace najdete třeba na stránkách České pošty: http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/casto-kladene-otazky-k-celnimu-rizeni/casto-kladene-otazky-k-celnimu-rizeni-id33092/ nebo Fedexu: http://www.fedex.com/cz/shippingguide/importguidelines/#1 . Doporučuju před přijetím zásilky kontaktovat z mimo EU/EHS kontaktovat dopravce a informovat se na podmínky. FedEx i ČP mluví česky.

Jak se vyhnout placení navíc?

Buď se musíte spolehnout na štěstí, že zásilku celnící nezachytí, tomu moc šancí nedávám; anebo se dá udělat legální opatření – domluvit se dopředu s odesílatelem, tedy s Andym Tauerem, jak zásilku označit. Jsou komodity, které jsou vyjmuty ze cla. Andy vám určitě vyjde vstříc.

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..