• Miss Dior – jak se vyznat ve verzích Miss Dior?

Jak je to vlastně s těmi verzemi Miss Dior? Co si vybrat mezi všemi těmi víceméně stejnými flakony s víceméně stejnými nápisy v parfumerii? A kam se poděla populární Miss Dior Chérie? Jak se vyznat ve verzích Miss Dior?

• Zveme vás do česko-slovenského diskusního fóra o niche parfémech – najdete ho ve skupině NICHE PERFUME LOVERS CZSK a můžete se přidat přímo tady: https://www.facebook.com/groups/perfumeloversCZSK/

Zkusíme si v tom udělat trochu jasno. Budu se držet jen hlavní linie Miss Dior bez ohledu na různé odnože, limitky a flankery, bo to bychom nad tím strávili mládí a toho nám už moc nezbývá. Nebo aspoň mě.
Pokud se vám to ani tak nechce číst celé, věnujte pozornost roku 2011 a závěrečnému souhrnu. Tam najdete klíč.

Baccarat1949

 • Miss Dior 1947 

Prapůvodní Miss Dior spatřila světlo světa v roce 1947 u příležitosti první módní přehlídky domu Dior. Tuto vůni nechal Christian Dior vytvořit nejen pro svůj módní dům, ale především na počest své sestry Catherine. Ženy, jež byla za války členkou odboje a přežila koncentrační tábor.

Složení vůně bylo krásné: gardénie, galbanum, bergamot, karafiát, kosatec, jasmín, konvalinka, růže a narcis… květiny, které rostly v zahradě v Granville, kde Christian s Catherine vyrůstali.

Byla to klasická chypré s ostrým galbanem a samozřejmě hromadou větvičníku. Poctivá vůně, na jejíž rozvonění si člověk musí počkat. Flakon byl ve tvaru amfory ze skla Baccarat a symbolizoval “New Look” styl Diorových šatů, zdůrazňující ženské křivky, představených na této přehlídce. Symbol bažení po luxusu a kráse po hladových a ošklivých válečných letech, které bylo společné Christianovi i Catherine.

Vůni rozprašovali každý den do vzduchu v Christianově butiku. Spotřebovali tak více než litr denně! Ale vyplatilo se a Dior brzy otvírá butiky v dalších zemích a hlavně v Americe, která nebyla postižená válečnými útrapami tolik, jako Evropa.

Tento flakon prodělal několik změn, než v roce 1950 vznikl nový, již nám povědomý, nízký a široký hranatý flakon se vzorem kouhoutí stopy (v originále houndstooth, takže vlastně spíš psí zuby), typickým pro Dior a s bílou nebo černou saténovou mašlí kolem hrdla.

1950

Poté si Miss Dior pokračovala nerušeně, kromě samozřejmě mnoha variant flakonů a pravděpodobně i reformulací, až do prvního zlomového roku – 2005.
I když vlastně daleko zlomovější byl rok 1985, kdy značku Dior spolkla obluda s názvem Louis Vuitton Moët Hennessy. Ano, jako mnoho jiných, ani Dior vlastně už není Dior, jen se využívá, či v tomto případě spíš zneužívá věhlas a historie jména Dior.

 

 • Miss Dior Chérie edp 2005

V roce 2005, už pod taktovkou LVMH byli najati “chemici” z Givaudanu, aby omladili klasiku. Co se jevilo jako mladé a nadčasové v letech poválečných se tak přirozeně nejeví dnes.
Tvorby se ujala Christine Nagel a vytvořila Miss Dior Chérie edp. Vůně skutečně slavila úspěch, přesto, že s Miss Dior neměla lautr nic společného. Z klasické chypré se stala ovocně gurmánská polívka. Kohoutí stopa z flakonu se vytratila na dno a místo saténové mašle získal flakon “slušivou” plastovou mašli ve stříbrné barvě. Název je nanesen přímo na skle flakonu.
Miss Dior to sice nebyla, ale vůně měla aspoň nějaký charakter. Já ji nezkoušela, ale uvádí se o ní, že voněla po popkornu, karamelu a jahodách doplněných lehce ušpiněným pačuli.

 

 • Miss Dior Chérie edt 2007

V roce 2007 přibyla ke koncentraci edp také tolaetní voda, flakon je vyšší než u edp, mašle i nápis jsou stejné jako u edp.

 

 • Miss Dior Chérie 2008

V roce 2008 došlo u obou koncentrací ke změně flakonu, vůně zůstala stejná. Flakon dostal bílou nálepku s názvem, změnila se i mašle, je taková zvlněnější. Sklo pod nálepkou je rovné, bez zářezu!

Source: www.la-parfum.com.ua

Vývoj Miss Dior Chérie (Source: www.la-parfum.com.ua)

 • Miss Dior Chérie edt 2010

Reformulace edt z roku 2007. Někdo uvádí, že došlo i k reformulaci původní Chérie edp. z roku 2005, ale to ještě nejspíš k ničemu nedošlo. Zato o rok později už ano.

 

 • Miss Dior Chérie 2011 – reformulace a změna názvu

Až do roku 2011 je postup Dioru pochopitelný: Miss Dior zůstává klasickou chypré pro dámy, Miss Dior Chérie je prezentována jako linie moderních vůní pro mladé.

Ovšem co vymysleli v roce 2011 postavilo vše na hlavu. Dior vydává novou edici Miss Dior Chérie Couture Edition, která má být poctou původní Miss Dior, ale hlavně šlo o totální reformulaci původní Chérie. Parfumér Francois Demachy reformuluje Chérie z roku 2005 s tím, že dívka z roku 2005 “dospěla a zamilovala se”. Přeloženo do reálu to znamená “potřebujeme snížit výrobní náklady a zavděčit se IFRA”. Vzniká syntetická květinově ovocná voda s lehce chypré základem, zaměnitelná s hromadou dalších takových.  Ani ryba ani rak, ani Miss Dior ani Chérie. Christian musí rotovat v hrobě.
Že jde o reformulovanou Couture Edition není na flakonu uvedeno a tak jediné rozlišení od té nereformulované je takové, že sklo flakonu od roku 2011 má pod nálepkou zářez, nálepka je jakoby zapuštěna do flakonu.

Korunu tomu ovšem nasadili později v témže roce 2011, kdy z flakonů nové verze zmizelo slovo “Chérie” a z Chérie se stala prostě Miss Dior.

Vůně přišla nejdříve o charakter, pak i o jméno. Co asi zbylo?

 

 • Vůně řady MISS 2012, 2013 a tak dál – reformulace až do bezvědomí

Couture Edition sice dostala na chvíli zase saténovou mašli, růžovou, ale na pultech se nám dlouho neohřála. V roce 2012 ji nahradila nová reformulace a jak známo, u Diora to není nikdy k lepšímu.  A vrátila se i plastová stříbrná mašle. V témže roce vznikla ještě i verze Le Parfum. V roce 2013 pro změnu překopali verzi edt.

 

Miss_Dior(2)

Vývoj původní Miss Dior (Source: www.la-parfum.com.ua)

 •  Miss Dior Originale

Aby se to nepletlo, původní Miss Dior dostala v roce 2011 přívlastek Originale. Jenže se to plete. Přívlastek je vyveden titěrným písmem a to pouze na krabičce a jak známo, většina lidí nečte názvy vůní celé. Vlastně většina lidí nejspíš nečte názvy vůní vůbec a při opakovaném nákupu se asi řídí povědomým vzhledem flakonu. Určitě jste se už taky na otázku “Čím to voníš?” dočkali obsažné odpovědi “Diorem”.
Budiž LVMH k dobru, že Miss Dior nezrušili úplně a že zůstala chypré, i když jistě okleštěnou.

Takže co teď? Co vlastně najdete na pultech parfumerií či na stránkách eshopů?

Především se řiďte jednoduchým rozlišení podle barvy tekutiny: žlutá barva je old school Miss Dior Originale, růžová je Miss Dior, bývalá Chérie. Barvoslepí to budou mít horší.

Nejspíše najdete v regále 4 základní verze, tak jako já včera v Douglasu, viz fotogalerie.

 • Shrnutí platné v únoru 2015

1. Miss Dior eau de toilette Originale: původní, chypré Miss Dior. Té se asi většina lidí, která nechce vonět jako vlastní babička, vyhne. Flakon má mléčně zbarvené sklo s lisovaným vzorem kohoutí stopy po celém flakonu, je štíhlejší a vyšší. Může se vyskytovat i ve verzi extrait de parfum. Tekutina je výrazně žluté barvy.

2. Miss Dior eau de parfum: milionkrát přeformulovaná Chérie má nižší široký flakon s kohoutí stopou na dně a bílou, zapuštěnou nálepkou. Tekutina je něco mezi oranžovou a růžovou, dá se říct meruňková.

3. Miss Dior eau de toilette je dtto, ve verzi edt. Je možné že se edp a edt liší i složením, test je na vás. Flakon je vyšší, nálepka bílá a zapuštěná, tekutina je světle růžová. Na eshopech bývá uvedena také jako Miss Dior 2013.

4. Miss Dior Le Parfum: z roku 2012 by měla být sladší verze Chérie a měla by být blíže té původní Chérie 2005. Flakon je stejný jako u edp, ale kouhoutí stopa se vyšplhala zpátky na boční stěny flakonu, nálepka je zapuštěná a stříbrná, tekutina broskvová, o něco tmavší než u edp. Mašlička je kovová.

 • Vlastníte již nějaký flakon? 

Máte-li tedy flakon bez nálepky, s nápisem přímo na skle, nebo s nálepkou se slovem Chérie a nalepenou na rovném skle, jste šťastným majitelem původní, nereformulované verze Chérie, gratuluji.

Pokud vlastníte flakon se zapuštěnou nálepkou, máte přeformulovanou verzi.

Každopádně na dně flakonu i na krabičce musí být uvedena výrobní šarže. Od roku 1998 se používá 4-místný kód se zakódovaným datem výroby. Bude fungovat do roku 2017, pak se to bude muset změnit.

První číslice představuje rok výroby, písmeno za ní pak měsíc.

Podle písmena poznáme, zda se jedná o období 1998-2077 (první polovina abecedy) nebo o 2008-2017 (druhá polovina abecedy).

Tedy

V období 1998 – 2007:

 první číslice:  8=1998, 9=1999, 0=2000, 1=2001, 2=2002, 3=2003 a tak dál.

Písmeno následující za první číslicí označuje měsíc výroby dle následujícího klíče (I je vynecháno kvůli podobnosti s jedničkou):

A = leden, B = únor, C = březen, D = duben, E = květen, F = červen, G = červenec, H = srpen J= září, K = říjen, L = listopad, M = prosinec.

 

V období 2008 – 2017:

první číslice:  8=2008, 9=2009, 0=2010, 1=2011, 2=2012, 3=2013 a tak dál.

Písmeno následující za první číslicí označuje měsíc výroby dle následujícího klíče:

N = leden, P = únor, Q = březen, R = duben, S = květen, T = červen, U = červenec, V = srpen W= září, X = říjen, Y = listopad, Z = prosinec.

Poslední dvě číslice kódu vyjadřují číslo týdne v rámci měsíce, to je stejné pro obě období.

Máte-li tedy například kód 5G02, máte vůni vyrobenou v druhém týdnu července 2005. Ale pokud by bylo kód 5U02, jednalo by se o druhý týden v červenci 2015!

Snad se mi podařilo udělat v tom aspoň trochu jasno. Pokud ne, nebo jste našli nějaké nesrovnalosti (zdroje se často v detailech lišily), napište mi směle do komentářů.

REKLAMA
mirka_podpis

 

 

Zdroje:  fragrantica, boisdejesmin.com, perfumeshrine.blogspot, fashion.telegraph.co.uk,thegoodlifefrance.com, la-parfum.com.ua, raidersofthelostscent a další

5.2.2016 upraveno, dle dalších poznatků – rozdělení kódů na dvě období

Parfumdreams – slevový kód na 250 Kč – při nákupu nad 1.483 Kč

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

16 Responses

 1. sagiti napsal:

  Stala jsem se šťastnou majitelkou flakonu s vůní pro babičku.Schválně nepíšu,že pro moji babičku,protože ta pracovala na poli a voněla přírodou.:-)
  Děkuji za článek.Mockrát jsem se k němu vrátila.Díky.

 2. Veronika napsal:

  přesně to jsem potřebovala.jelikož diora miss dior cherie jsem používala před deseti lety a dva roky zpátky jsem si od nich bohužel koupila aisi už můj poslední parfém….ty jejich “apgrejdy”mě pěkně štvou! Je to horší a horší….ted jsem přesedlala na Si od Armaniho a na La vie est belle od Lancome….ale sakra starej miss dior cherie z roku 2005 byl prostě nejlepší!!!! nemůžete mi někdo poradit jakýkoliv shop, kde by se dal ještě sehnat, nebo nemá ho doma někdo pár let schovaný, že mu třeba nevoněl??? KOUPÍM!!!!!!!!!!!!!!
  veronika.jeriova@centrum.cz

  • mirkau napsal:

   Veroniko, shopy asi dost těžko, spíš bych se zaměřila na ebay, bazary. Ale vždycky si vyžádejte fotku kódu!

 3. Denis napsal:

  Díky za skvělý článek, díky Vám se mi zadařilo identifikovat a zakoupit 100 ml Miss Dior Cherie z ledna 2007. Cena tedy už dnes odpovídá tomu, že se jedná o raritní kousek, Hlavní ovšem je, že udělá radost. Chtěl bych se podělit o malé doplnění: do roku 2008 byla na druhém místě výrobní šarže používana písmena z první poloviny abecedy, kokrétně A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M.

  • mirkau napsal:

   Denisi, super! To nás těší, že jsme pomohli a dík za doplnění informací, kouknu na to a případně doplním do článku. Samozřejmě s uvedením Tebe, jako zdroje.

 4. mirkau napsal:

  Moje babička voněla akorát Alpou 🙂

 5. derad napsal:

  Mirko, klobouk dolů. Čte se to jak detektivka.
  PS: Kdo má jen trochu rozumu, prahne po tom, vonět jako vlastní babička 🙂

 6. víla napsal:

  Jste opravdu systematicky skvělá v popisech…I když jsem ještě Miss Dior nevlastnila,tak jsem se chtěla poslední dobou zorientovat pro případnou koupi,ale absolutně jsem se ztrácela…Moc Díky

 7. Enka Quanium napsal:

  Krásný článek, díky! Ta původní by mi určitě voněla.. o ty přeformulované nemám zájem. Obluda LVMH by zasloužila usekat hlavy, chapadla, nebo co to vlastně má.. taková škoda, prznit v rámci šetření. Jakoby to potřebovali.. smutné.. ale tak aspoň vím, co nechci. A chudák Christian už asi vykopnul náhrobní kámen..

 8. Jarka napsal:

  Za to by se nemusel stydět ani S. Holmes, pěkná práce a u Diorů by zasloužili po papuli. Já jsem s nima nikdy moc nekámošila, jen chvilku se starým dobrým Addictem a Hypnoticem, ale to už je dávno:((

 9. A jinak je to teda prča. 😀

 10. Chérie voní jako nahnilé lesní jahody.

 11. nadja napsal:

  A tak to já je vcelku snesu…Mám doma tři verze, původní Miss Dior Cherie s plastovou mašlí a zlatým nápisem ( kdybys ji Miru chtěla vyzkoušet, mohu poskytnout vzorek ), mám Miss Dior Chérie Couture Edition a vloni jsem si koupila i tu poslední Miss Dior Eau Toilette z r. 2013. Mezitím jsem vyzkoušela i ty verze před ní, ale tahle poslední se mi zdá vcelku povedená a nositelná.
  A děkuji ti za shrnutí, protože teď se mám kam podívat, až zase zapomenu v tom nepřehlednu, která Miss je která.

 12. mirkau napsal:

  Kávi, děkuji. Mne Dior taky celkem míjí až na Addict. Ale i k němu se bohužel co do reformulací chovají stejně brutálně.

 13. Černá káva napsal:

  Klobouk dolů. Dík za dobré čtení a detailní analýzu. A znova a opět jsem ráda, že mě k Diorovi nic nevábí.