Řecká niche GERAKINIS + fotogalerie: Korintský průplav a jeho mosty

Zase jedna internetová známost. Manos Gerakinis mi napsal, jestli bych nechtěla zkusit jeho vůně. To není nic tak vyjímečného. Co mne zaujalo, je jeho adresa: Řecko. Na pořádnou řeckou niche značku svět pořád čeká. V Bohy políbené zemi, kde to voní úplně všude a nevím o bylině, která by tam nerostla v trojnásobné síle, než kdekoliv jinde na světě, má kosmetický a parfumerní byznys staletou tradici. A co u nich nerostlo, to si přes moře přivezli. Proč se teda ve 20. a 21. století v parfumerii nic nedělo, težko říct. Pár kosmetických bio-značek, třeba Korres nebo Apivita sice vůně vyrábí, ale rozhodně se nedá mluvit o velké parfumerii, jsou to spíš vůně vytvořené jako vedlejší produkt parfemace kosmetiky, která je jejich hlavním sortimentem. Tak že by konečně?

Sám sobě parfumérem, umělecky vzdělaný Manos o sobě říká, že je cestovatel světem za luxusem, od pozlacených luxusních pařížských tříd po pachy hýřící arabské súky. Nejoblíbenější téma jsou ženy a květiny, růže. A právě to máte hledat v jeho vůních. Já jsem si vybrala čtyři ke zkoušení, jedna je standard, jedna mne nadchla, jedna mne překvapila a čtvrtá nudila. Což není vůbec špatné skóre na novou značku.

Asi tak přesně v uprostřed na výšku a v levé třetině zleva obrázku začíná Korintský průplav, vodorovná čára zakousnutá do Korintské šíje.

  • Pivoine

Já mám asi půl roku takovou trochu novou úchylku: vím, co to u mne vyvolalo a brzo se to dočtete v nějakém článku. Jmenuje se pivoňka. Takže první vůně byla jasná. Pěkná, jemně sladká, šťavnatá růžová pivoňka, vysvěžená čerstvým Jonagoldem. V podstatě soliflor, s poměrně hutnou siláží, výdrž průměrná. Trochu mi připomněla Dior Blooming Bouquet, ale není tak sladká a vlezlá. Hodně se mi líbila, ale já bych chtěla něco barvitějšího, živějšího. V češtině bych tuhle vůni pojmenovala JARNÍ PIVOŇKA a kdybych ji měla, tak bych ji nosila na začátku jara, jak se začnou ohřívat dny. Jestli pěstujete pivoně, rozhodně ji zkuste, možná vám zrovna taková doma chybí.

Když remorkér táhne tanker do díry, tak si říkáte, že se tam nemůže vejít a jistě si dovezete z dovolené atraktivní fotky s hořícím tankerem.

  • Sillage Suave

Tahle kráska šlape od začátku do konce jak napínavá detektivka podle hříchů pátera Knoxe. Postupně odkrývá jednoho sprostého podezřelého za druhým, jako když loupete cibuli (já ne, já nevařím, ale umím si to představit). Horní vrstva je zelený fík. V návodu píšou že galbanum, ale cheche, není – je to fíkový list, i s tím drhnoucím povrchem pokrytým šedivými chloupky. Ta šedivost je až minerální, jemná drsnost kočičícho jazýčku. Trochu mi v téhle fázi připomíná plesnivého dědka ve skříni (aka Eau de Gentiane Blanche / Hermés.)
Pak se siláž vybere do věrné a čerstvé anděliky, trochu zesládne, zhořkne a zbylinkovatí. Tato fáze je můj favorit, je drásavě zajímavá, líně se v ní převaluje mrkvový kosatec, nezralý pepř (spíš ta liána, než kuličky, není pálivý, ale děsně bylinný), a na pozadí jen tušíte ta dřeva.
Dřevený podezřelý přichází na scénu následně. Asi po dvou hodinách se všichni ti zelení zklidní, zalezou a pustí na místo činu cedr. Takový ten klasický, teplý, co máme všichni rádi a protože ho uvedly byliny, vnímám ho hodně stroze, suše a je mi óhromně sympatickej.
Finále (po 4 hodinách!!) a usvědčení pachatele se nese ve znamení mysorského santálu. Už je to jen takový dojezd, ale hezký. Tenhle mysorský santál, na rozdíl od běžného, mléčně opalizuje a asociuje medový milkshake v dřevěném kalíšku.
Tak toto je pravá NICHE vůně: je v ní tolik nápadů, že by vydaly na čtyři normální parfémy. Propracovaná, celou dobu životnosti zachovává rovnoměrnou siláž, mění se a je zábavná, ale zase ne tak, aby na vás upředla nepříjemné překvápko. Sillage Suave se strašně povedla, těžko říct, jestli je to dovedností nebo náhodou, ale já ji mám v nákupním deníčku a vám doporučuju si sehnat vzorek.

Pak stojíte na chatrném železném mostečku v polovině průplavu a říkáte si, že se v žádném případě loď pod most nevejde a anténa vám rozpárá břicho.

  • Sillage Royal

Tato vůně je to překvapení: vždycky jsem si myslela, že když se do hlavy vrazí kurkuma, zázvor, růže, pačuli a oud, tak z toho vyjde starý Arab a hotovo. A ono ne. Vybrala jsem si ji proto, že mne vedle výše jmenovaných zaujal ve složení kouř, který není v téhle partičce úplně obvyklý (bývá tam kadidlo, kouř ne) a byla jsem zvědavá. Takže: kouř tady není. Je tady: překrásné něžné pačuli (ano, uvědomuji si, co píšu: něžné), něžná pryskyřice a jarní růže. Jako jasně, ta vůně je orientální aka arabská: ale tak nějak po nnašem, po holčičím, blonďatě.
Úmyslně jsem přeskočila začátek, protože pro pozdější vyznění vůně je nepodstatný: pár minut se tam zmítají ty řezavé tóny všech těch koření, to přežijete (nebo si to užijete, jako já), ale když se uklidní, tak dostanou jen role statistů v divadle Slušňáka Pačula a Šípkové Růženky.
Jediný problém je, že po hodince-hodince a půl zůstane dobře známá orientální kombinace růže a pačuli a ta už je taková známá a nepřekvapivá. Přesto je to pořád slušná, dobře vychovaná, do Evropy integrovaná Arabka a pokud po něčem takovém toužíte, třeba jen z důvodu ohleduplnosti k okolí, mohla by vás nachnout.

Ale vejde a na konci se potopí most, aby loď pustil na širé moře.

  • Sillage Galant

Tady mne zaujala rýže ve složení. Znám ingredienci rýžový pudink, rýžový pudr, rýžový květ, rýžovou kaši, vařenou basmati rýži…ale tady má být suchá rýže. Zrnka. Neloupaná. A fakžejo! Opravdu tam dokázali dostat dojem zrnitosti, drolivosti sypajících se zrnek suché rýže, prášících rýžový škrob. Dobře to udělali. Originálně a poutavě. Bohužel jen pro pár chvil na začátku. Pak muškát a oud nalíčí na rýži past a zbaví se jí. V kompozici jsou patrné i kardamom a kůže, celkově je vůně pěkná, arabská, intenzívní, zakulacená a vyrovnaná…a tisíckrát potkaná. Je dobrá, kvalitní, ale nemá vlastní tvář. Škoda, že tam tu rýži nešlo zachovat.

Takže. Gerakinis není nic, co by převrátilo svět parfumerie vzhůru nohama. Ale jsou to poctivé, luxusní a drahé vůně, které si zalouží přízvisko niche. Každá z nich má nápad, složky jsou poctivé, notová osnova důmyslná. Rozhodně Gerakinis je značka, která stojí za pozornost a vyzkoušení a tipuju, že stejně jako další “exoti” na území niche, třeba Nishane, 1907 nebo SACKY, si najde fanoušky a obdivovatele. Prodejní síť je, pohledem ze srdce Evropy, v divných místech světa – ale klidně Manosovi napište a zeptejte se na prodejny a vzorky. Je příjemný a komunikativní a určitě vám odpoví. Kontakt třeba TADY.


Já Manosovi fandím. A to ani nevím, jak vypadá. Dala jsem vám sem fotky Korintského průplavu. Je krásný a je to symbolické: řecká parfumerie je na začátku díry a jsem zvědavá, kam dopluje.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..