MARTIN MARGIELA: untitled (řvoucí bigarade)

Kdysi jsem si koupila kabelku MMM, zaregitrovali mne a začali mi posílat newsletery. Když mi v roce 2010 oznámili, že MM vydává svůj první parfém, zaplesalo mi srdéčko: moc se mi líbil design a myšlenka tohoto módního domu, dokud tam ještě Margiela byl (a tehdy ještě byl) a jestli by někdo tohle charisma dokázal zavřít do té krásné lahvičky, rozhodně by muselo jít o výjimečnou příležitost. Takže jsem běžela do nejbližší západoevropské parfumerky, slastně natáhla a NIC. Vůbec mne vůbec neoslovila, tuctová citrusovka.

Zdroj: MMM

Letos na jaře jsem zkoušela v jedné italské parfumerii novou kolekci MM, která mne (opět) velmi nezaujala. Nicméně prodavačka si toho všimla a přihodila mi do tašky k nákupu vzorek. Doma se ukázalo, že jde o starou, první, kterou znám…zkusila jsem ji až teď. A jsem očarovaná!

Florentský citron

Včera se mi zdálo, že cítím bergamot a hořký pomeranč. Dnes bych přísahala na amalfské citrusy a něco hodně dřevitě zeleného. Ve složení píšou, že jde o buxus. Myslím, že ten vůni nemá, ale pravda  je, že dojem tmavězelných, lesklých lístků vůně vytváří. Začátek je výrazně hořký, zeleno citrusový. Jakobyste z Bigarade Concentree/Male odstranili všechny civilizované složky a nechali jen bigarade, čímž se z jemného a něžného yuppíka stal na víkend neoholený dřevorubec. Dřevitou nahořklost a trpkost dodává cedr.

Druhá fáze, ještě krásnější, uvolní cestu  syrovému kadidlu a následně květinám, lehkému, sladkému zářivému jasmínu. Suché pižmo v pozadí tlumí jasmín, který si pohrává s citrusovými a hořkými tóny a výsledkem kompozice, která zahrnuje všechny obvyklé kolínským vodám, ale v nevídané koncentraci. Poměr sil se převrátil a máme překrásný výstup květin a hořkosti, mávající vzdalujícím se citrusovým tónům.

Vůně je překrásná. Stejně tak musím dát za pár měsíců nové trojici, třeba budu překvapená stejně. Nicméněě, jedna závažná chyba: výdrž! Nevydrží ani do konce večeře. Škoda.

podpis_ROM

You may also like...

2 Responses

  1. tutto bene napsal:

    Občas nám buxus v pozdním jaru kvete a snad t i trochu násládle voní, ale ta vůně je tak éterická až téměř neidentifikovatelná. O víkendu se ho chystám stříhat tak zkusím nasát vůni dřeva, no spíš párátek, roste to děsně pomalu.
    Při pohledu na ty citróny slintám jak Pavlovovi psi, děkuju pěkne!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..