• MILLER et BERTAUX: Spiritus / Land #2 (svěží kadidlo)

Miller et Bertaux je jeden z těch zvláštních indépendant butiků, kterých je plná pařížská bohémská čtvrť Marais. Přestože o těch dvou zvláštních chlápcích se tvrdí, že jsou “pařížští módní návrháři”, já bych je řadila spíše do kategorie “pařížská tvořilka”. Pařížanky jsou buď mladé&hubené, pak nosí výraznou rtěnku, bujný účes, černý rolák bez prsou a černé trubky. Pak se náhle překulí určitý věk, určitá váha a jistý počet šedivých vlasů a z podoby Isabelle Adjani zůstane jen ta rudá rtěnka. Vlasy jdou na ježka a tělo náhle oprsené se skryje do tunik, které mají v Paříži vynalezený tvar soudku.

Zdroj: ebay.com

Tunika Miller et Bertaux; Zdroj: ebay.com

Střih podle Obelixe, úzká ramena, volné na těle a dole do gumy nebo sámečky. Divné, s dlouhou šálou a kostěnými brýlemi nazývané “pařížská elegance pro starší dámy” a pro mne neuchopitelné a nepochopitelné. O tuhle cílovku se starají M&B a já to vnímám nějak tak jako dámy v diskusi u článku v magazínu Fab over fifty a protože nikdo z vás tam asi nezabloudí, tady máte vzorek jejich módy Miller et Bertaux.

ParisWDYTOTL2[1]

Zdroj: http://www.faboverfifty.com/

Jinak je to ale s jejich butikem. Bytové doplňky a styling obchůdku mi dává odpověď na otázku, jak ti hoši dokázali třicet let platit nájem a nemuseli jít nikam do zaměstnání ani nic zdědit. Tohle se nakupovat dá. Ale skutečný průlom, kvůli kterému se tam teď vyplatí zajít, jsou jejich parfémy. Minimalistický design flakonů odpovídá tomu, co najdete uvnitř krámu. Rozhodně ale neodpovídá tomu, co najdete ve flakonu: všechny vůně, které jsem zkusila, jsou bohaté, rozmarné až rozmařilé a vůbec ne minimalistické. A vkusné a moderní. Pro mladé holky s bujným hárem v roláku bez poprsí. Originální a príma.

miller_et_bertaux

  • Bipolárně svěží kadidlo

Ke stánku M&B ve Florencii mne vlastně přilákalo něco úplně jiného (kdyby Derad s Mirkou tvrdili, že to byl ten prošedivělý elegantní promotér, jsou to kecy, rozhodně): sedmnáctka, Study, moje šťastné číslo. Novinka pro letošní rok, neskonale svěží kráska. Ale tu si nechám na jaro. Teď jsem šáhla po Spiritusu. Celé jmémo je Spiritus / Land #2, ale jméno je jen básnická licence, protože ve vůni není ani špetka zemitosti nebo likéru nebo co si pod tím představujete. Vůně je bipolární, svěží a kadidlová. Že to nejde? Pche!

  • Chladný zmatek na startu

Stejně jako chaos ve vzorech na tomhle kabátě M&B vypadá začátek Spiritusu: nesourodá směska pepře, zázvoru, mastixu, květového medu a studeného mýdlového aldehydu.

f

Tunika M et B, Zdroj: ebay.com

Na rozdíl od kabátku se mi tenhle voňavý zmatek líbí – a to velmi. Během čtvrthodinky se směs vybarví do mýdlově čistých suchých bylinek. A hodně, hodně se začne prosazovat lentišek, neboli mastix, neboli čerstvé kadidlo: bylinná pryskyřice usušená na slunci. Zaschlá na prstech ze stonku utrženého v létě na louce. V tomhle okamžiku se můžeme začít bavit o kadidlové vůni. Jenže ne v tom smyslu, jak je známe – po celou dobu ani myšlenka na kostel. Žádný kouř, svíčky, vosk, nic takového. Vaše hříchy nikoho nezajímají.

  • Zelené a svěží to…kadidlo

Půlhodina stačila, aby se vůně vybarvila do sladkého, jemného, svěžího kadidla. Jo, svěží. K neuvěření! Nemůžu to odhalit, ale mám prostě od začátku dojem kadidla, jara a svěží louky. Ve vůni je cítit nějaká květina, já vím jaká: zvonek. Vůbec netuším, jak voní luční zvonek a myslím, že nevoní vůbec. Ale vybavím si svěží, veselou, milou a krásnou kytičku, čistou a prostou. Prostě zvoneček. A dokonce jsem k ní našla model!

Tunika M et B, zdroj: ebay.com

Tunika M et B, zdroj: ebay.com

Svěžest nepochází z citrusů, ale ze zeleně: sušená máta. Celkově je v této fázi vůně intenzivně svěží a teple kadidlová. Jemná a milá.

  • Stále svěžejší, fakt, kadidlo

Zaujalo vás, jak může být kadidlo svěží a kam se asi bude rozvíjet? No, mne taky. A rozvíjí se tak, že je stále víc fresh: sladkost lentišku mizí, vůně zmužní a jde do kolínské, objeví se prachové tóny. Přesto je kadidlo pořád přítomné, jasně ho cítím a vím o něm. A v téhle fázi zůstane poměrně intenzívní ještě několik dalších (famózních) hodin.

Zdroj: ebay.com

Zdroj: ebay.com

  • Oxymoron

Kdybych neznala ostatní vůně Miller st Bertaux, řekla bych, že je to náhoda: občas se prostě někomu povede dílo, protože při něm stály múzy, aniž by musel znát základy řemesla nebo mít talent. To v tomhle případě neplatí. Svěží kadidlo je výsledek dovedné ruky a zkušenosti, stejně jako ostatní vůně značky a vřele doporučuji: zkuste je! Přes ten sterilně designový flakon se vám dostane srdečné a milé propracované vůně se zcela neobvyklým tématem.

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..