• NEWS: Jean-Paul Guerlain a My Exclusive Collection (akční důchodce, aneb bude se guerlinade stěhovat?)
Kdysi jsem Romaně a De Radovanovi navrhla, že bychom mohli kromě recenzí psát občas i o novinkách a zajímavostech, které se v parfémovém světě dějí. Prý že jo jo a hned to samozřejmě hodili na mě, že mi budou posílat, když něco objeví. Vypadalo to, že jsem si sama na sebe upletla pěkný bič. Ale ono to nebude tak horké, vzhledem k našemu společnému přístupu k věci, který Romana charakterizovala jako „s vášní nebo vůbec“. Takže žádný objev mi od nich nepřišel a já jsem sama taky zatím nic nesepsala. A ne že by nebylo o čem, děje se toho spousta.
Nedávno mě Romana popíchla, kdy už prý „začnu psát ty drby“. Hmm, já měla na mysli novinky a zajímavosti, ale dobře, zahraju si na gossip-girl a začnu drbem z okolí populární značky Guerlain. (A přihodím pár nesouvisejících kytiček z vlastní zahrádky.)
Takže: už jste to slyšeli, že …
Jean-Paul Guerlain vyvíjí novou kolekci parfémů?
Jean-Paul Guerlain je považován za jeden z nejlepších nosů 20. století. Pro dům Guerlain vytvořil výborné kousky jako Habit Rouge, Vetiver, Samsara, Nahema, Chamade a hromadu dalších.
Pro dům Guerlain pracoval jako nos i po převzetí koncernem LVMH (Luis Vuiton Moët Hennessy). Pak ale nastal problém. V roce 2010 v rozhovoru pro jednu televizi nešťastně zformuloval myšlenku o tom, jak moc pracoval na vývoji Samsary. My bychom řekli „makal jsem jak Bulhar“, Jean-Paul prohlásil, že makal jako negr. To by mu možná ještě odpustili, ale další větou se do toho zapletl ještě o trochu víc.
Starý, tehdy už pětasedmdesátiletý, pán se samozřejmě veřejně omluvil s tím, že to nebylo v žádném případě myšleno rasisticky a že je holt ze staré školy. Ale hon na čarodějnice už byl rozjetý.
Začalo veřejné upalování v podobě žalob od antirasistických organizací, bojkotování nákupu výrobků Guerlain či různých protestních póz na sociálních sítích. Vyvrcholilo odsouzením v roce 2012, kde si antirasistické organizace přišly na své: každá ze tří žalujících stran urvala po dvou tisících EUR. Kromě toho dostal starý pán ještě další pokutu, ale aspoň se vyhnul vězení.
LVMH se od něj distancovala a Jean-Paul odešel do důchodu. Koncernu tahle aféra spadla do klína jako šťastná hvězda. Jean-Paul na pozici parfuméra totiž aspoň nějakým způsobem bránil dědictví domu. Po jeho nuceném odchodu se teprve dalo pořádně rozjet snižování nákladů, zvyšování zisků a přibližování se davům s mladým, tvárným nájemným parfumérem, který nebyl vázán žádnými tradicemi.
Patricia de Nicolai, další nadaná parfumérka z rodiny Guerlainů, neteř Jean-Paula, si dávno založila svou vlastní značku a tak se zdálo, že má LVMH od Guerlainů pokoj. Ale ne na dlouho.
Nedávno proběhla medii zpráva o návratu Jean-Paula Guerlaina na scénu. Ale ne pod vlajkou Guerlain. Akční osmdesátiletý důchodce se dal dohromady se start-upovou firmou a shání peníze na novou kolekci parfémů My Exclusive Collection, jejímž bude nosem. Dokonce už prý jezdí po světě a čerpá nápady.
Mno, já mu samozřejmě fandím a jeho zvučné jméno určitě projekt potáhne. Taky ve mě vítězí škodolibost vůči LVMH, která jménem Guerlain produkuje čím dál horší s…, pardon břečky. (Víte, že La Petite Robe Noire prý je pro americký trh málo sladká a tak pro ně vytvořili ještě sladší odnož? Na druhou stranu, národ, který dokáže nejen vyrábět, ale dokonce i grilovat „maršmelouny“ si asi nic jinýho nezaslouží.)
Jenže. Jenže start-upy jsou určeny pro zafinancování zajímavých projektů. Start-upy chtějí peníze od široké veřejnosti, od nás, od investorů a měly by teda zaujmout neotřelou myšlenkou, skvělým nápadem. A teď mi řekněte, co za neotřelý nápad je kolekce parfémů s názvem My Exclusive Collection? Banálnější název už snad ani nemůže existovat. A při začtení se do podrobnějšího popisu projektu se dojem jen zhoršuje:
Kolekce se bude skládat ze dvou částí – luxusnější Haute Couture a Couture pro širší spektrum zákazníků. No toto? To je mi ale překvapení!
A dál: „Cílem kolekce je najít podstatu tradiční francouzské umělecké tvorby ve spojení se současným světem, prostřednictvím moderních vůní...“. Uh! Co to jako je? Budou spojovat staré s novým? (V souvislosti s věkem JPG mě napadají až příliš doslovné myšlenky) Budou spojovat tradiční s moderním? A jak to jako bude sakra vonět?
Měli si na to asi pořídit lepšího kreativce. Takhle jen mlátí milionkrát vymlácenou prázdnou slámu.
A napadají mě ještě daleko cyničtější otázky, z nichž ta, jestli teď budeme mít guerlinade (tradiční základ velké části vůní Guerlain) dvojmo je ta nejmírnější. Ty horší souvisí s požehnaným věkem JPG. Jak se popasuje s moderními trendy, s moderními složkami? S čím dál utaženějšími šrouby IFRA a EU restrikcí? … a další a další. A co na to LVMH? A co Jan Tleskač?
Každopádně na východ od nás jsou tahle slovíčka (exclusive, haute couture, Guerlain, francouzské tradice …) kouzelná a otevírají dveře i peněženky. A tam, nikoli do staré, cynické a dekadentní Evropy, také nejspíš tenhle projekt směřuje.
Go, Jean-Paul, go!
To před tím psal Žaba, ptal se mne, jaké i se píše ve slově existuje 😀 Tak to je jeho názor na věc.
Můj názor je, že jestli udělá Visu a Liú a bude to stát polovičku, co u Guerlaina, tak ať si o tom píšou, co chtějí, já to koupím! 😀
Mirko, doufám, že už tě mají na distribučním listu pro první vzorky?
Pochybuju, že si mě do distribučního listu po tomhle článku zařadí 😀
egzistujou voňavky s granátového jablka?
Ahoj Honzíku, existuje sousta vůní, které obsahují granátové jablko. Ale abych pravdu řekla, já ho ještě v žádné pořádně necítila. Z opravdového ovoce totiž vůně extrahovat nejde a tak se jen napodobuje jinými prostředky. Ale řekni mamce, ať Ti sežene Pomegranate od Demeter. Třeba to bude opravdu vonět jak má.
krásná zahrada i kočena 😀
Ukaž skalku, Mirko!