• NOÉME: Divin Part, studie chladné dámy v Pařížské pyšně nesoucí kosatec

Vždycky, když procházím Champs Elysées nebo Pařížskou, přijdu si jak mátoha, oproti těm pyšným štíhlým dámám, svěžím jako kdyby právě vstaly, nesou si dokonalý makeup, náročně zpracovanou kabelku bez loga, načechranou kašmírovou šálu, dveřníci v rukavičkách se jim klaní a otvírají dveře a laně na 13 centimetrových podpatcích vcházejí do chrámů drahých krámů. S očima obrácenýma do dáli, nechtějí se potkat s pohledem obyčejného smrtelníka a koukat do země neumějí, tam elegantně upustí kreditku, ze které se přesune suma jako za malé auto na účet obchodníka a k nim domů poslíček nese balíček s malou peněženkou s jejich monogramem.

Ty ženštiny by měly pořádně vonět!

Někdy voní tím, co se dá koupit v elegantních buticích, kde tráví svůj čas, zatímco já kličkuju mezi regály Globusu a hledám smetanu, častěji je to nějaká Chanel nebo Dior nuda nebo bestseller poslední doby, drahý jen díky masívní reklamě. Jen zcela výjimečně narazím na dámu, které bych se chtěla zeptat: “Čím voníte?

No, ženy z Pařížské, mám pro vás dobrou zprávu: našla jsem něco, co vás v rámci vaší pyšné komunity zvedne na pozici královny. Pro nás, dámy z Lidlu, je dobrou zprávou, že nevídané zpracování klasického kosatce najdou v Divin Part / Noème, což z nás sice královnu Pařížské neudělá, ale na parfémové poličce způsobí rozruch.

Kosatec a jeho tinktura

Tahle recenze se mi píše hrozně lehce. Přes svoji nepopiratelnou noblesu je Divin Part jednoduchá a přímočará vůně, která ani v čase nevyjeví žádnou zradu, pořád si nese svůj odznak bohyně. Parfumérce Majdě Bekkali (ano, je to ta od těch Skulptur – naše recenze Sculptures najdete TADY) vytvořila obraz suchého kosatcového kořene, naprosto bez citrusových,  ovocných nebo květinových tónů. Složení je superjednoduché: kosatec, galaxolid, ylang ylang.

 

Jestli stejně jako já milujete ten první okamžik kosatcových vůní, tady si užijete. Na začátku vás Majda flákne přes čenich kosatcovou hlízou, až z ní kusy mazlavé černé země lítaj, mě to (doslova) uzemnilo. Až kožený nádech startovního okamžiku je silně návykový, už jsem si od rána stříkla potřetí.

Pak přijde likérek, těžký, bez stopy cukru, zato s hořcovým extraktem, pak vyprchá všechno tekuté a zůstane jen suchý, dusivý mrak šedomodrého perleťového prachu. Galaxolide je jedno ze syntetických pižem, které lze popsat jako “bílé pižmo” nebo “čisté pižmo” a náramně se hodí k fialce, pudru, a kosatci.

Galaxolid, perleťově čisté pižmo

Jeho pravé jméno  je “Hexahydrohexamethyl cyclopentabenzopyran”, to rychle zapomeňte, ale klidně si zapamatujte jeho jiné přezdívky: Pearlide, Astrolide, Polarlide. Protože tak přesně se chová v Divin Part: astrální ledový dech, polární záře, suchá perleťová mlha. Kdo někdy pracoval s perlovým prachem ve výtvarce, ví, jak to vypadá, když fouknete do kelímku: něco se rozletí okolo vás, vy to nevidíte, nemá to žásnou barvu, ale vzduch okolo vás opalizuje a je to prostě krásné. A přitom to vypadá takto:

 

Prchlivý kosatec

Zapomeňte na ylang. Stejně, jako galaxolid dává kosatci perleťovou nablýskanost, ylang tady zastává roli nadýchané vatičky, která namyšlený iris vycpává zevnitř, abyste si ho všimli. Protože jako všechny kosatcové vůně, taky Divin Part disponuje efeméričností, kouká do dáli a mizí. Čili: projekce a longevity obvykle střední, spíš krátká. Ale tomu se nedivte, to tak prostě u kosatců je. Kdo je v klubu fanoušků, tak ví…

Takže moje doporučení? POTŘEBUJEME HO! VŠICHNI! Oblaka budou krásnější.

 

Děkuju 1907ce za možnost vybrat si vzorky a vyzkoušet tuhle príma novou značku – nabídku najdete tady: Noeme v 1907

Nosíte kosatcové vůně? Raději suché, nebo ve rtěnkové kompozici, nebo spíš po arabsku? Napište mi váš oblíbený iris!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..