ODORI: Iris (lukewarm iris butter)

Jedna z nesčetných nových florentských parfumérských značek zkušeného parfuméra Enza Galardiho nabízí pět klasických PÁNSKÝCH soliflorů (tabák, kosatec, šafrán, kůže, levandule) a jednu klasickou PÁNSKOU bylinnou kolínskou (Gli Odori). Vrtalo mi hlavou, jak může být kosatcový soliflor pánská vůně? No, asi takhle:

Unisex po česku. To ten gender nikdo nekontroluje, nebo co?

Unisex. To ten gender fakt nikdo nekontroluje, nebo co?


Iris je klasická a jednoduchá vůně kosatcového másla. Je lehounce zjemněná vanilkou a ambrou, ale opravdu jen jemně, aby bylo dosaženo výsledku jemného, kosatcového pudru, který se po nanesení na tělo promění ve vlažný krém. Dokonalý, jemný, výrazný a přitom hladivý kosatec, charakterem zabíhající až do mrkvové vůně (což je u kosatce žádoucí).
Odori: Iris, starý flakon

Odori: Iris, starý flakon


Nabízí se srovnání s notoricky známými kosatci: Prada Infusion d´Iris, Chanel 28, La Pausa  a Hermes Hiris. S Pradou – vůbec nic. Prada je ostrá a kyselá, tvrdá a neotesaná, chemická. Po počátečním nadšení se mi přestala líbit a koukám se jí zbavit darem do rodiny. La Pausa se blíží, ale je mnohem bohatší a hlubší (a dražší, bohužel); LP sedí na chanelovském základu a na konec se do něj rozplyne, ztratí pudrovitost ve prospěch květin. Krásná, ale jiná. Oblíbený Hiris je poměrně blízko; Hiris je teplejší, postelový, ale cenově srovnatelný a až ho neseženete, zkuste Odori. Téměř totožný mrkvovitý dojem ovšem navozuje Bois d`Iris z kolekce Collection Extraordinaire  Van Cleef & Arpels. U nás téměř nedostupná vůně, ale už za západními hranicemi se dá zkusit v leckterém butiku, na rozdíl od Odori, které budete mimo Florencii shánět fakt-blbě. Liší se jen zabarvením: jestli je Van Cleef nalštěný stříbrný kosatec, je Odori kosatec barvy starého pozlaceného stříbra. (Máte takový nějaký šperk po babičce? Nikdy se neošoupe do stříbrna, v záhybech zůstane zlatý a místy zčerná a celkový dojem je teplé stříbro). Van Cleef se často srovnává s Diorem Bois D`argent z privátní kolekce (dostupná i v pražském butiku Dior), ale ten už je podle mne hodně teplý a má výrazně pánský, klubový charakter.
Odori Iris, stejně jak jednoduše se jmenuje, je velmi jednoduchá a lineární vůně, jemná a přitom výrazná. Jednoznačně dámská, steží unisex, určitě ne mužná. Reakce okolí veskrze pozitivní, doporučuji na husté denní nošení. Nevýhodou je poměrně malá výdrž, denní spotřeba u mne okolo 10 ml (já jsem extra plus, ale i průměrný spotřebitel bude mít problém s udržením a šířením). Cena je poměrně vysoká, okolo 80€ za 50ml EdT.
Tauer´s party: obrázek už znáte, ale dnes je tady kvůli Irisu. Měli jsme ho sebou, viz exhibit A, a s Verunkami jsme se shodly na tom, že Iris voní, jako Verunčina pudrová halenka, detail viz exhibit B.

Tauer´s party: obrázek už znáte, ale dnes je tady kvůli Irisu. Měli jsme ho sebou, viz exhibit A, a s Verunkami jsme se shodly na tom, že Iris voní, jako Verunčina pudrová halenka, detail viz exhibit B.


Kosatec byl florentskou květinou, před tím, než Florencii ovládla medicejská lilie. Rostla na okolních úrodných lukách, marniví a bohatá Florenťané si zhusta pudrovali obličeje, tělo i paruky a tak není divu, že iris se stal  jedním z florentských kosmetických pilířů: má ji v sortimentu úplně každý. Můžete se tedy setkat s mnoha intepretacemi a stačí jen vybírat. Za mne je tento kosatcový pudřík jeden z nejlepších, na jaké jsem kdy narazila.
Kosatec v il Duomo (mramorová mozaika vyrobená technikou Pietre dure)

Kosatec v il Duomo (mramorová mozaika vyrobená technikou Pietre dure)

You may also like...

4 Responses

  1. tutto bene napsal:

    dnes dorazil, díky:) Hned zkouším a první dojem velmi dobrý. Pudrovky mám ráda, kosatec jak v čem. Tady se mi líbí a hodně, ale hodně mi připomíná Osez-Moi od Chantal Thomas. Dost dobře si ji na chlapovi nedokážu přestavit. Na vycizelovaném městském typu snad, ale na nějakém alfasammci, který by tam propašovat něco svého testosteronu a dalších zplodin – no fuj, i to je hnusná přestava. Ale na mně by se mi líbila!

    • Canan Pamuk napsal:

      No to jsem fakt ráda, že to došlo, já jsem ti radši ani nepsala, kdybys viděla ty peripetie okolo…jen ve zkratce: omlouvám se za rozpití nápisů na některých ampulích, při prvním pokusu o zabalení jsem použila sešívačku, půjčenou, já normálně takovým nebezpečným předmětům neholduju, a první dobře mířenou ranou jsem rozcvakla ampulku PRÁVĚ s kardamomem…a pak už jsem neměla čas jít na poštu, takže jsem to musela hodit do recepce se známkama. Doufám, že jsi nic nedoplácela!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..