• Zajímavosti o parfémech 1. bílá vůně Laurax, voňavý Louvre, parfém na komáry

Nasbíralo se mi pár zajímavých článků, a tak jsem vám je přetavila ve čtení na dovolenou, zajímavosti o parfémech. Dneska máme první díl, o bílém parfému, voňavých návštěvách v Louvre a který parfém funguje parfém na komáry.

Laurax: voňavý bílý šum

On vlastně vůbec není voňavý: tenhle parfém nevoní vůbec, přestože má mnoho složek, desítky! Sedm různých viditelných barev světla, duha, se !vyruší” navzájem a dává dohromady bílou: tedy denní světlo. Světlo je velmi užitečné. To kdysi vědce inspirovalo k objevu bílého šumu: úplně laicky mnoho zvuků, které pokrývají celé člověkem slyšitelné spektrum, se vyruší a dají dohromady zvuk, který je sice trochu slyšet, ale je “nijaký”, neutrální. Bílý šum dokáže třeba vyrušit hluk okolí, proto si ho lidi pouští na spaní, nebo pomoci šíření zvuku sirény. To je užitečné. Izraelské vědce napadlo vyrobit pachovou obdobu. Poskládat vůně z celého spektra, které člověk cítí, s cílem dosáhnout “bílé vůně”, vůně “ničeho”, Olfactory White. 

Teorie fungovala: podařilo se jim sestavit celou řadu různých vůní s rozdílným složením, které všechny pojmenovali Laurax a všechny voní stejně. Jak můžou vonět stejně? ?  Vědci dávali dohromady různé složky naředěné na stejnou intenzitu, aby se nepřebíjely, a zjistili, že jakmile jich mají ve zkumavce víc, než 30, už je jedno, jaké ty složky jsou. Naprosto se ztratí osobitost a máte voňavé nic. Seznam složek může být pokaždé jiný, z různých molekul, různého původu… jde o ten počet a intenzitu a nakonec se všechny sejdou na bílém čichovém šumu, Olfactory White. 

Doma se vám to nepovede, nebojte se vrstvit parfémy – kdyby to bylo tak jednoduché, tak v parfumeriích by to nevonělo. Jde o tu přesně stejnou intenzitu dosažitelnou jen v laboratoři.

Je to užitečné? Hm.

Laurax vznikl už v roce 2013 a několik firem vyhlásilo, že mají zájem začít vyrábět Laurax jako komerční parfém pod názvem Olfactory White EDP… ale nakonec asi zvítězil chamtivý marketing nebo zdravý rozum, že vůni “ničeho” by si asi nikdo nekoupil, takže zatím nic… (i když já dost vůní “o ničem” znám!)

Bílé parfémy pro mne?

Obecně se v parfumerii ale název pro “bílou vůni” používá, a to pro bílé nebo-li prádlové pižmo s aldehydy. Pro mě je nejkrásnější bílou vůní Après L’Ondée / GUERLAIN, která má v sobě sice trochu fialkového mýdla, ale výsledný dojem je bílé nic, bílá čistá vlažná vlhká pohodlná mlha přede mnou, mlha za mnou. Už jsem i dostala kompliment, že “krásně voníš, ale vlastně vůbec nevoníš”.

Koupíte ji na Notinu, ale  já vám doporučuju kouknout se SEM na Parfumdreams, mají pár posledních kusů před reformulací ve starším, včeličkovém flakonu a ten určitě stojí za těch pár stovek navíc).

Anebo můžou být bílé parfémy taky ty, co voní jako čerstvě vyprané bílé prádlo usušené na zahradě  – přečtěte si v tomto článku, jaké to jsou. 

Parfémové prohlídky v Louvru

Muzeum Louvre v Paříži mimo obyčejných vstupenek nabízí mnoho komentovaných vycházek s průvodcem. I parfémovaných! Často v noci, bohužel mnohem častěji pouze ve francouzštině. Ale nevadí, nám jde přece o vůně!

Takže už jsme tady měli Visite olfactive : Ouzbékistan s vůněmi Uzbekistánu. Pak prohlídku nejznámějších obrazů spojenou s vůněmi květin, ovoce a dalších předmětů na obrazech. No a teď to nejlepší: co je před námi?

Letos na podzim, každý druhý pátek v měsíci se koná v Louvru 2,5 hodinový workshop Parcours OFF / En parfum s parfumérkou Carole Calvez.  Nejprve vám Carole vysvětlí souvislosti mezi vůní, tělem na obrazech a živočišností. A potom si uděláte parfém s vůní vlastní smyslnosti.  Workshop se koná v noci, po zavření Louvru, v prostorách restaurátorských dílen (kdo z vás si kdy myslel, že by tam mohl kdy v životě nakouknout, ha?)

Carole Calvez je superzajímavá žena, která se zabývá propojením umění, hlavně divadla a výtvarného, s parfémy. Ale to není žádné takové to “takhle voněla opona Národního divadla”… Carole jde až do extrémů a já vám o ní napíšu v příštím článku zajímavostí, tak si objednejte odběr článků mailem TADY, ať to neprošvihnete!

A ještě tedy termíny:  18. října, 15. listopadu, 13. prosince 2024. Vstupenky koupíte na webu Louvre, potřebujete normální vstupenku do Muzea + speciální na OFF.

Jakým parfémem zaženete komáry?

Aktuální, že?

Naváděcí systémy těchto nejmenších útočníků s nejsilnějším dělem sledují naše výdechy. Dokážou z velké dálky zachytit oxid uhličitý, ale navíc i jeho pravidelný výron při dýchání. Jakmile chytnou jeho molekulu, jejich senzor vystřelí pokyn: je tu! Když tyhle výstřely přicházejí ze stejného směru v rytmu dechu, neomylně zaměří svoji krvavou pochoutku.

parfem na komáry

Způsobů, jak se jich zbavit je víc. Nejvíc ekologický a nejefektivnější je nedýchat: když vydržíte 20 minut, komáři vás asi nenajdou, a i kdyby ano, kousnutí vás 100% nebudou bolet. Ani to neucítíte.

Pak můžete použít chemické repelenty: některé fungují tak, že jim chemicky “ucpou nos”, anebo jim páchnou a odpuzují je. Většinu z těchto chemikálií je nutné nanést na tělo. Můžete strčit také difusér do zásuvky, ale koncentrace musí být pak vysoká a vy chemický koktejl dýcháte celou noc.

Takže? Jak se před komárem schovat? V americkém Království Komárů Kalifornia vědci vyvinuli látku, která by se dala použít jako parfém a komáry by odehnala. Hlavní složkou je látka butandion (diacetyl), která dokáže vybudit senzory komárů na takovou míru, že “střílejí” informaci o CO2 tak šílenou rychlostí, že komára zahltí… a komár se promění ve zmatenou včelu. Je tak přetížený informacemi, že zdroj CO2 nenajde.

Butandion je přirozený vedlejší produkt kvašení. V přírodě se teda nachází: ve víně, nejvíce v perlivém, a v másle. Používá se do margarínu pro dodání aromatu másla, ale hlavně je to ta mňami máslová příchuť popcornu. Než ti kalifornští vědci sestaví ten parfém, berte si do postele skleničku šampaňského a pytel máslového popcornu. Může být i pivo!

Ale je to teda ten parfém na komáry?

Amíci ho sice ještě nemají, ale Butandion (diacetyl) je už dlouho parfémovou složkou. Ne úplně obvyklou, ale používá se tam, kde je třeba podpořit smetanovou gurmánskou konzistenci. Když parfumér chce, aby jeho gurmánský parfém dostal ještě čepici vanilkové šlehačky s rudou třešničkou nahoře.

Jaký opravdový parfém vzít na komáry?

A jaké z dnešních vůní obsahují* butandion?

 


Tak. Za tři dny vás čeká pokračování: kde si můžete čichnout k vůni mumie a jaká je. Co všechno bizarního a krásného stíhá dělat parfumérka Carole Calvez. A třetí téma je překvapení. Tak se přihlaste k odběru článků, ať o to nepřijdete.

 

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

 

Zdroje:

  1. https://www.israel21c.org/can-you-smell-white/
  2. https://www.louvre.fr/
  3. https://www.nature.com/articles/nature10081.epdf?

* výrobci neuvádějí složení, takže toto je můj odhad s pomocí AI

Klíčová slova: Laurax, parfém na komáry, recenze Guerlain

You may also like...

1 Response

  1. Dejnička napsal:

    Nápad na komáry super, ale asi bych brzo byla obtloustlý alkoholik, tak to ještě chvíli vydržím, než to vědci dokoumají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..