PARFUMERIE GENERALE: PG22 – Djhenné + galerie: Pierre Guillaume in Profumeria Sacro Cuore Bologna

Poslední týden v květnu jsme se v Bologni účastnili Smell Festivalu, celého puzzle akcí, prezentací, workshopů a přednášek, které se konaly na různých místech Bologni. My jsme si vybrali dvě, z důvodu ostychu a neznalosti, příští rok bych to rozšířila třeba o přednášku Hilde Soliani a workshop “Vůně sýrů”. První událostí, která tedy nepatřila přímo do programu SF, ale před jejím úvodem ji pořádala Antica Profumeria di Sacro Cuore, bylo setkání s Pierrem Guillaumem.
Plánovaný začátek v sedmnáct hodin, 17 po italsku, vzali jsme si akademickou čtvrthodinku a pořád se nic nedělo. Fantasticky vybavená Profumeria nám to vynahradila, probírali jsme se nějakými japonskými zázraky, když se v půl šesté dovnitř v suitě promotérů vřítil šotek, vyvalil na nás černé oči, zachechtal se, zařval “Bonjour!” a jal se přeskládávat flakonky ve “svém” regále. Asi proto, že jsme s Deradem vypadali nejnadrženěji, nás personál prodejny přidělil Pierrovi jako první. Ten nás schlamstl, sežvýkal a vyplivl. Možná někdy budu schopna reprodukovat, co všechno nám o parfémech říkal, ale teď ještě pořád ne. PG je sopka, chrlí informace, názory, vtipy, když mu něco říkáte, napjatě vám zírá do obličeje, aby mu neuniklo ani písmenko, odpovídá postojem, výrazem obličeje, gestikulací, mává vám rukama před obličejem, poskakuje okolo vás, ach, zamilovala jsem se. Bůh. A jsem v šoku z toho, jak vypadá.
Pierre, myslela jsem, že přijde někdo starší. Můžu se zeptat, kolik ti je?
Čtyřicet šest!
Říkal čtyřicet?
Jo.
Chodíš na botox?
Nene, mám dobré lotion.

Tak, recenzi Pierre Guillauma máme za sebou, tak kterou vůni? V takovém rozpoložení je těžké si vybrat jen jednu, tu nejlepší. PG mi jich doporučil víc na zadání “něco z Asie, kardamom, koření, zeleň, kůže, kosatec, něco sladkého” (“No dovolte, sladké vůně já nedělám”), nakonec jsem zkusila skoro všechno, až jsem se v tom ztratila. Hodně se mí líbí jemná sladká kůže PG03 Cuir Venenum, karobová Bois Naufrage z exkluzívní kolekce, trávově pryskyřičitá PG24 Papyrus de Ciane, vanilkovo-kosatcová PG21 Felanilla (a ten krásný název!), temná fíková PG16 Jardins de Kerylos, jemně gurmánská kakaová PG04 Musc Maori , čajově zelená PG06 L’Eau Rare Matale, medově kardamomová No. 25 Indochine. Takže jsem si nekoupila nic! A teď po týdnu: vítězem se stává: PG22 – Djhenné.

Která je nejlepší, prosím?

Která je nejlepší, prosím?

Vůně PG mají podobný rukopis, pokud obsahují koření, tak v suché, nemastné, prachové formě. Tak to mám ráda, když orient, ať se cítím jako na Sahaře, v pralese nebo na food marketu, ne v budoiru naftového šejka. Líbí se mi, že parfuméři objevili inspiraci v Africe: suché zpracování koření, kouř ohně ze suchého dřeva ve vzduchu bez vlhkosti, vůně teplé srsti dravců, težké aroma květů sukulentů, svěží šťáva opuncií, suché trávy, papyrus. To všechno já ráda.

Ten pohled.

Ten pohled. (A dobrý hodinky.)

Djhenné (Djenné) je oáza v africkém Mali. Nevím, jestli africký rolník už prošel evolučním stadiem prostého spotřebitele k pěstiteli a v roce 2011 sadbu zasel a nesežral, každopádně v oáze se peče chleba. Čerstvý, obyčejný kmínový chléb, vlažný bochník rozkrojený velkým nožem napůl. Z našedlé střídky se vyvalí oblak vlhké vůně pšenice a kmínu. Z toho chleba si odkrojím trlustý krajíc a posypu lehce suchým holandským kakaem.  Jak krajíc osychá, připojuje se typická vůně myrrhy. Jediná z pryskyřic, kterou bezpečně poznám, zvláštní, natrpklá, nakyslá vůně, která zabraňuje kompozici sklouznout do banality a sladkosti. Vůně postupně těžkne do suché dřevitosti, projeví se její nasládlost, která na začátku není patrná. Kakao je pořád velmi slabě patrné, jen jako poprašek.

Chleba.

Chleba. V Antica Profumeria Sacro Cuore, Bologna

Pro mne je Dhjenné dřevěný chleba. Vlahá, zaoblená, dřevito myrrhová vůně, s unikátním začátkem a zvláštním, chlebovitým tónem. Kdybych nevěděla, že se PG inspiroval v Africe, tipla bych to na konzum ve vedlejší ulici, kam mne pro chleba posílala moje maminka, než jsem začala chodit do školy.

pierre guillaume parfumerie generale romana granatova 2013

Hádanka: jakou vůni nosí Pierre Guillaume? (Kromě testosteronu a feromonového absolutu).
podpis_ROM

You may also like...

3 Responses

  1. udvouverunek napsal:

    To je blbost, 46 mu být NEMŮŽE!!! Nevěřím, ani tobě, ani jemu, leda by předložil občanku a i tak bych ji měla za falsifikát. Ale ano – ach! Působí neuvěřitelně už jenom z fotek <3 <3 <3
    Z vůní znám bohužel jen prosté minimum, ale co znám, to se mi líbí. Tak nevím, zda to pokoušet a zkoumat dál, je to nebezpečná půda 😎
    Verunka

  2. Lenka napsal:

    S tím chlebem jsi mě dostala. Měla jsem při čtení chvilku chuť (a samozřejme vůni) čerstvě upečeného chleba na jazyku. Fotky jsou super – PG na nich neuvěřitelně pózuje. Jakoby měl oči i vzadu a cítil, že ho někdo fotí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..