• Pitti či nepíti? (Derad ve Florencii)

Jak se tak probírám vzpomínkami na Florencii a vzorky z Pitti Fragranze, říkám si, že stojí za to, podělit se s Vámi o ně. Tady jsou dojmy z vůní, které mě zaujaly buďto hned na místě nebo později při hodnocení v klidu domova.

 

AJMAL – Hatkora Wood  Tahle vůně patří do řady W (wood) v rámci Ajmalovy špičkové Signature Collection, jejichž elegantní masívní flakony si v mžiku získaly můj zájem. Hatkora je polodivoký citrón rostoucí na trnitých keřích v Melanésii a tady ho zkřížili s oudem. To je pro mě nová, nepoznaná kombinace a je úžasná. Trpká citrusová silice hatkory se dá přirovnat k bergamotu a krásně ladí se svěžími aspekty (pravděpodobně) mladšího agarového dřeva. Hesperidickou část parfému citlivě doladili levandulí a zázvorem a přičtěte si ještě klasické souputníky oudu, jako růže, šafrán nebo ambru. Citrusový oud úplně rezignuje na dirty část oudového aromatu a vytváří pánskou vůni s nepopiratelným arabským charakterem, ale evropským vychováním. Hatkora Wood u mne zabodoval a téhle rodinné indicko-arabské značce s šedesátiletou historií hodlám věnovat pozornost. Ostatně parfémů od Ajmalu v tomto článku potkáte víc – byli štědří na vzorky 🙂

14301718476164

 

ANN GERARD – Rose Cut  Okvětní lístky růží jsou utopeny v sladkém láku, uvařeném z karafiátů a ovocných bobulí. To není citace složení, nýbrž čistě můj čichový dojem. Ve vůni nicméně nechybí pivoňka, která může mít některé aspekty své vůně podobné s karafiátem. Když nad tím tak přemýšlím, něco z popsané sladké směsi mi vzdáleně připomíná i aroma nového koření. Rose Cut se bude pěkně vyjímat na ženě ve večerních šatech.rosecut

 

Regalo je parfém zařazený pod Ajmalovu dceřinou značku ETERNAL. Kromě parfémů ve flakonech z Murana tam patří i skleněné artefakty odtamtéž a zatím se tyto výrobky prodávají v pouhých dvou buticích v Emirátech. Podle informací na svém webu se do budoucna chtějí obrátit i na jiné umělecké sklárny, uvidíme. Regalo je dámskou vůní, nicméně jsem ji bez rozpaků nosil pár dní i na sobě. Gró Regala spočívá ve spojení bohaté květinově – ovocné kytice s výraznými, exoticky zabarvenými dřevitými tóny. Zpočátku to tak trochu připomíná nějakou květinovou pecku rozlitou do kupky pilin v dřevodílně na výrobu suvenýrů někde daleko na východě. Dřevo posouvá druhdy jasně dámské kombo růže – jasmín do unisexových sfér a šťavnaté kytky zas nedovolí poměrně intenzivnímu cedru, aby se vymezil coby macho a udělal z Regala aftershave. Tím nejdůležitějším však je bezešvá celistvost, umožňující Regalu vonět přirozeně a suverénně. Po Hatkora Wood jde opět o vůni postavenou na výrazném kontrastu a opět se mi to moc líbí. Kombinovat protiklady zkouší v niche segmentu každou chvíli někdo jiný, ale málokdy se to povede tak dobře jako parfumérům z Ajmalu.

reg

 

Unikátní spojení bílých květin s cedrem jsem objevil u vůně Opardu od PUREDISTANCE. Lahodné, měkoučké a vycizelované květy jasmínu, tuberózy a gardénie (žádné indoly) dochucené růží a šeříkem plus zmíněný cedr. Ten se nedostane ke slovu hned, přijde na řadu až po přehllídce květin, a i tehdy mezi ně vstoupí v podobě vymydleného a vyoblíkaného gentlemana. To neznamená, že by byl vykastrovaný – ta typická, skoro animální nahořklost cedru tam prostě je, byť v přísně vymezené míře. No, spíš mírce, nesmíme zapomenout, že Opardu je určen dámám. Těch pár molekul cedru ale už tak báječné bílé květinovce (podobně skvělé jako Private Collection Tuberose Gardenia od Estée) propůjčí “to” něco, co ji vystrčí z řady a umístí do výklenku. Opravdu povedené dílo.

WP_20151221_22_32_16_Pro

 

AJMAL – Tempest  Lahodně sladká arabská vůně, postavená na pryskyřicích, ambře a kouři. Obdobný typ parfému nabízí skoro každá arabská značka, poznáte ji – kromě sladkého charakteru – podle krásně jemného provedení kouřového tónu. Obvykle je zpracován tak, že připomíná upečený, malinko doutnající vanilkový lusk. Přesně tak je tomu i v případě Tempestu. Netuším, jak to u Ajmalů dělají; kadidlo ani vanilka, na které bych si vsadil, totiž nejsou ve složení uvedeny. Možná podpálili ty pryskyřice (amber)? Zato je tam zmíněna kapka oudu, jíž se zas nemůžu dočichat. Pokud to není taková ta kudrlinka, podobající se aromatu drahého koňaku. Tempest je taková dobrota, že ho budou ženy krást manželům a vonět se s tím samy. Totiž – předpokládám, že evropský nos pravděpodobně přiřadí tuto vůni mužům, nicméně Ajmal ji prezentuje jako unisexovou. Tempest také patří do řady Eternal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Mám pro arabskou parfémovou školu slabost, a tak jsem na Pitti nemohl vynechat semišové flakony SOSPIRO. Značka je sice italská (je to dcera XERJOFFu), ale neskrývaně zaměřená na arabský a ruský trh. Díky tomu jsou všechny jejich vůně nejen arabsky laděné a velmi drahé, ale také naprosto luxusní, od balení, přes kvalitu surovin až po odpovídající, nákladný marketing. Díky své odhodlanosti jsem se na výstavě stal majitelem několika velkorysých vzorečků v hodnotě večeře v lepší restauraci (dělám si srandu – nejdražší vzorky má jiná značka). Vybrat jednu vůni k představení na blogu bylo těžké, vzhledem k tomu, že všechny se mi zdály stejně skvělé, ale nakonec jsem ze sady vzorků vybral Misterioso. Je ostatně možné, že recenze na další Sospiro se dočkáte od mých kolegyň – o svou hrst vzorků jsem se totiž podělil, takže ty míň oudové a víc florální a hesperidické vzdechy (sospiro = povzdech) teď šňupají holky.

V Misteriosu sice přímo oud taky nenajdeme, ale vzhledem, k tomu, že jde o koktejl pryskyřic, kouře a temného cedru, si jistě umíte představit, jak nádherný Orient z něj vane. Ve vůních miluju dobře zpracovanou hořkost a kdokoli Misterioso komponoval, zaměřil se právě na hořký odstín cedru. Mimo to, že jej zabalil do zmíněného dýmového kabátku, ho ještě něžně zdůraznil hádejte kterou vlastností vetiveru a završil kapičkou bobří nebo cibetčí prdelky. Kdo mě zná, nediví se, že z tohoto skvostu plesám. Třebaže podle popisu na vás může Misterioso působit drsně, nezapomeňte, pro koho jsou vůně Sospiro vyráběny. Rozmazlená paní šejková si na sebe nic kontroverzního nedá a ani oligarcha nevyplázne kulatou sumu rublů, aby se mu pak v klubu chlamali, že smrdí. Misterioso je přepychový parfém a jako takový je míněn velice vážně. Pokud při svých voňavých eskapádách bazírujete na Amouage nebo arabských limitkách Guerlainu, nevynechejte ani Sospiro.

WP_20151206_10_44_11_Pro (2)

 

Postřehy Mirky a Romany z letošní Florencie najdete tady a tady.

derad_podpis

 

You may also like...

4 Responses

  1. derad napsal:

    Ne-e, nepamatuje se, že bych ji zkoušel

  2. mirkau napsal:

    Rose Cut mě uchvátila. Po šíleném začátku má krásný chypre základ jako z Chypre Palatin. Škoda, že je tak transparentní. Všechny Ann Gerard jsou hodně jemné, ale výborně poskládané. Zkoušel jsi tu Perle de Mousse? Tu totiž nemám a zajímala by mě.

  3. derad napsal:

    Díky za tip!

  4. Anonym napsal:

    Nově se v Praze otevřela prodejna Emphatia v Pánské pasáži Na Příkopě 23. Mají tam netradiční špičkové značky, jakou je třeba Simone Cosac, Carthusia či Angela Ciampagna Doporučuji všem milovníkům vůní, jde skutečně o unikátní vůně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..