• PRADA: Infusion d´Iris EdP vs. GALIMARD: Rencontre (válka suchých irisů) + guide: Mňaustanbul, Turecko

září 2011

Galimard je malý tradiční parfumér z parfumérské oblasti Grasse, kde se právě ztrácely ty holky ve filmu. Tady dělají od roku 1747 vůně z bylin, ne z lidí, a jsou to klasické, nekonfliktní a jemné toaletky. Zakladatel značky se hodně kamarádil s Goethem a jmenoval se Jean de Galimard, Lord of Seranon a byl příbuzný hraběte Thorence, což sice nemá na kvalitu vůní vliv žádný, ale je to pěkné, když se to napíše do reklamy.
Zkoušela jsem jako první jejich vlajkovou loď – Recontre a tak hodně mi připomněla Infusion d´Iris od Prady, že jsem je musela zkusit zároveň.

Prada Infusion d’Iris

Prada: Infusion d´Iris EdP (suchý kosatec)

Nejdřív musím napsat, že jsem z nadpisu vůně smazala překlep, a je mi to líto, protože jsem ji přejmenovala na Prda; ale znám lidi, kterých by se to mohlo dotknout a pak ty vyhledávače…

Takže tahle Prda z limtované edice Ephemeral Infusion Collection je kosatcový soliflor. Kosatec není mrkvovitý, jak je ve vůních obvyklé, ale voní velmi suše, lehce mýdlově. Zásluhu na tom má cedr. Díky tomu je vůně velmi suchá, až prádlově pižmovitě suchá, ostatní ingredience v podstatě nejsou cítit, jen dodávají vůni jemnost a uklidňují ji, zakulacují. Díky tomu se taky prakticky nevyvíjí, jen ztrácí ostrost a pronikavost, ale po celou dobu (má docela dobrou výdrž, intenzívní je dvě až tři hodiny) voní stejně.
Já ji mám ráda, na horké dny je bezvadná; z flakonu nevoní nikomu a když ji mám na sobě, tak sklízím pochvaly. Není otravná, naopak, je bylinně, větrně svěží, bez špetky citrusu. Ještě donedávna se mi zdála jedinečná, charakteristická pro Pradu (podobný základ je společný všem vůním edice Infúzí).

A teď pozor: vznik vůně – 2007. FOR WOMEN.

Složení: Iris, Cedr, Kadidlo, Benzoin, Mandarinky, Neroli, Pomerančový květ


reklama

Galimard: Rencontre (suchý kosatec)

Tahle francouzská pecka okamžitě po nanesení voní – úplně stejně, jako Prada. Po chvíli se rozvoní do lehce sladší verze, ale opravdu jen lehce; nemít je na rukou současně, asi to nepoznám. Rencontre je trochu chladnější, ale jinak je stejně suchá, stejně zajímavě kosatcová, ne mrkvová (a to považuju za vzácnost, takový kosatec se moc často nepotká), ostře cedrová. Prostě JE VELMI stejná.

A teď zase pozor: vznik vůně – 2010. UNISEX.

Když se podívám na složení, dvě hlavní složky jsou jasné; citrusy a bílé květy taky, to je jedno, jak se jmenují, stejně tam skoro nejsou cítit. Jediné složky, které se rozcházejí, jsou pižmo – to já v Pradě cítím velmi, ale ve složení není – Galimard ho má; to je mi záhada. A pak kadidlo s benzoinem na straně Prady oproti tonce u Galimarda – tady mi to sedí, všechno jsou to hořkosladké složky s tupou vůní, to by vysvětlovalo tu lehkou sladkost u Galimarda.

Výdrž je lehce horší, ale pořád velmi dobrá – jestli Prada držela intenzívně tři hodiny, tak to znamená, že Galimard byl pořád ještě dobře cítit. Problém je, nebo spíš fyziologická zajímavost zkoušky, že nešlo čuchnou k jedné a pak ke druhé. Jakoby molekuly irisu obsadily čivy v nose a na druhé ruce kosatec prostě cítit nebyl. Musela jsem to brát přes jinou vůni, protože při bezprostředním střídání na té druhé ruce kosatec najednou zmizel.
A zajímavé taky je, že zatímco první vůně je určena ženám, druhá je deklarovaná jako unisex – já jsem vždycky z Prady měla dojem, že je obojetná.

Složení: Iris, Cedr, Pižmo, Tonka, Jasmín, Citron, Tangerinka

reklama

No, nechci nic naznačovat… jasně, že se Galimard veze na módní vlnce oblíbeného kosatce, dokonce to chytil docela včas, ale je možné, že by si při výrobě nehlídali konkurenci? Nebo hlídali? Každopádně: až se Infusion d´Iris přestane prodávat, vrhněte se na Rencontre. Ten tady bude asi na věky, je to novinka a TOP vůně Galimardů. A bude i levnější.

podpis_ROM

A protože je léto a v létě se jezdí do Turecka a já jsem vám dnes nedala žádné fotky, připojuji turistického průvodce Mňaustanbulem v Turecku.

Istanbul, Stambuli, Konstantinopol, Constantinople, Topkapi,

You may also like...