• Proč vám NEDRŽÍ LAK na nehtech, ani když použijete BASE a TOP COAT

Spousta kamarádek si mi stěžuje, že přestože použijí BASE a TOP COAT, tak jim nedrží lak na nehtech delší dobu. Můj standard výdrže laku je pracovní týden, lakuju v neděli večer a přes týden se tím odmítám zabývat. A nehty musí být ještě v pátek v dobrém stavu.

Když se pak o tom bavíme, většinou zjistím, že holky dělají chybu v postupu nanášení jednotlivých vrstev laku. Laky na nehty jsou, stejně jako nátěry na plot nebo na auto, chemické koktejly a použité složky mají určité vlastnosti, dané podstatou látky. Kvalita výsledku nezávisí jen na složení barvy, ale také na technologickém postupu. Když je správně použijete, výsledek je zaručen!
Jak se tedy látky chovají a jak lakovat nehty, ať vydrží týden? Následuje lekce chemie. A na konec článku vám přidám odkaz na článek, jak si zaručeně vypěstovat a udržet vlastní dlouhé nehty.

Takže: proč vám nedrží lak na nehtech?

Co je to chemická substance “lak na nehty obecný”

Velmi zjednodušeně lak vytvoříte tak, že vezmete nějaký základ – pojivo – do kterého přidáte různé složky. Pojivo je pak udrží pohromadě. Pojivem je nějaká PRYSKYŘICE, polymer, která má i funkci lepidla; další složky jsou buď těkuté nebo práškové: PIGMENTY pro barvu, PLASTIFIKÁTORY pro pružnost vrstvy (kdo sleduje PVC kauzu, tak jde o ZMĚKČOVADLA), pro dosáhnutí stejnoměrné tloušťky STÉKAVÉ SLOŽKY, aby byl povrch krásný přidávají se LEŠTIDLA, pro rychlé schnutí SIKATIV, UV STABILIZÁTORY pro zachování barvy, ROZPOUŠTĚDLO pro ideální hustotu konzistence, SUSPENZÁTORY pro rovnoměrné rozmíchání složek…a můžou být další a další jako třeba SLÍDA pro perleťové efekty, VITAMÍNY pro zdraví, práškové KOVY pro chromatické efekty, textilní VLÁKNA pro výztuž, TIXOTROPNÍ látky pro gelový efekt, MATOVACÍ agenty a milion jiných. Pomíjím nyní, jaké konkrétné látky to jsou – pro náš článek je podstatné, jak obecně fungují PRYSKYŘICE v jakémkoliv laku.

Jak funguje schnutí laku na nehtech

Představte si to jinak, než jako když vám schne kapesník – že z nějaké struktury vláken se odpařuje voda. Schnutí laku je chemiská reakce, kterou zajišťuje pojivo, pryskyřice, polymer. Při nanesení vrstvy se z tekutiny začnou uvolňoval molekuly rozpouštědla, tzn. “pouštějí” se molekul pryskyřice. Molekuly pryskyřice volnýma rukama pak pevně chytají za ručičky s molekulami okolních materiálů, tím se tvoří pevná struktura, SÍŤ. Kdyby byla síť tvořená jen pryskyřicí, jeji pevnost by byla dokonalá. Jakákoliv jiná molekula, než vlastní pryskyřice, narušuje pevnost sítě – ale my tam tu barvu a leštislo prostě mít musíme.

Záleží na kvalitě a druhu pryskyřice, samozřejmě také poměr musí být dobře namíchaný, obvykle jsou problematické ty velkozrnné sypké složky – prášky. Perleťové laky mají proto obecně horší trvanlivost, než krémové. Ale třeba i různě barevné laky z jedné série jední značky můžou držet jinak,prootže je v nich jiný druh pigmentu.
Jakmile přestane lak vypouštět rozpouštědlo, čili přestane smrdět, je proces dokončený – nevratně. Z laku se stala jednotná, pevně propojená vrstva. To ovšem mluvíme o jedné vrstvě laku.
Čili: schnutí laku není vysychání; schnutí je chemická reakce, dojde k sesíťování molekul všech látek obsažených ve vašem laku.

Jak funguje BASE COAT

Správný base má zpomalený proces vytvrzování a je absolutně čirý. Pokud nejde o specility, typu RIDGEFILLER, který má vysokou stékavost a dokáže zaplnit rýhy nehtu a tím připravit rovný a hladký podklad pod barvu, je nežádoucí, aby měl BASE další příměsi, které by ovlivňovaly jeho pevnost a přilnavost (lepivost). Má jeden hlavní úkol: DOBŘE PŘILEPIT BAREVNOU VRSTVU k mastnému nehtu. A k tomu potřebuje mít hodně volných ručiček. Já používám nejraději Alessandro Base Coat.

Jak funguje TOP COAT

Správný TOP má tři hlavní vlastnosti: LESK, DOBRÉ SLITÍ a PEVNOST. Požadavek na přilnavost už není Nr.1, protože se spojuje s barevnou vrstvou stejného (nebo podobného) materiálu. Proto obsahuje látky, které to zajistí. Obvykle se po TOP coatu taky chce, aby byl RYCHLESCHNOUCÍ, protože tím dokáže vytvořit ochranu i vylepšit finální vzhled trochu pokažené manikúry. Některé TOPy si lid kupují právě kvůli tomu (Alessandro, Secche Vite).
Z toho vyplývá, že používat jeden lak jako base i top je nesmysl a nevěřím ani na uviverzální produkty – přestože jeden třeba nabízí Burberry, jejichž laky jsou jinak perfektní. A za tu cenu si můžu pořídit dvě až tři lahvičky dokonalých coatů Alessandro.

A jaký je tedy ten SPRÁVNÝ POSTUP, když vám nedrží lak na nehtech? 

Nudnou předešlou teorii potřebujete znát k tomu, abyste pochopili, co je cílem: dosáhnout jednolité, dobře propojené vrstvy laku, která je dole perfektně přilnavá a nahoře krásně slitá a lesklá a sama o sobě má vysokou pevnost a pružnost, aby se neštípala. A to kouzlo, které to zajistí, se jmenuje POLYMER.


Polymer je obrovská molekula – molekula, kde se každý atom drží někoho vedle za ruku a jsou tak propojené všechny atomy navzájem. Takový materiál pak disponuje neuvěřitelnou pevností. V ideálním případě se podaří spojit všechny atomy jednoho výrobku do jediné molekuly. A to právě chceme: aby se všechny vrstvy na jednom nehtu spojily do jedné jediné, souvislé, polymolekuly.
Jde právě o to, jak se molekuly polymeru (pryskyřice) chytají navzájem za ručičky. Jakmile zaschne jedna vrstva, další vrstva už na ni dokonale nepřilne. Rozpouštědlo z nové vrstvy ji sice mírně “otevře”, ale nestačí to k dokonalému přilepení. Proto je NUTNÉ provést lakování co nejrychleji. Velmi zjednodušeně: dokud lak smrdí a lepí, šup tam s další vrstvou. Nemusíte s bát špatného zasychání – je to chemiská reakce, nestane se tedy to, co s prádlem v zavřené pračce.
Záleží na vlastnostech laku, který používáte, ale dejme tomu, že když stihnete provést 1 nebo 2 nátěry base coatu + 3 barvy + 1 top coat do hodiny, máte vyhráno. Na týden minimálně.

Ještě něco o kvalitě laku v závislosti na ceně obecně

Už jsem slyšela mockrát,že drahý lak “se nevyplatí”. Že lak z pultíků v Rossmannu nebo v Tetě poslouží stejně, jako OPI, ORLY nebo Dior. Jo, může se to náhodou u některých kusů stát. Ale rozhodně to není pravidlo.
Rozdíl v ceně nezpůsobuje primárně kvalita surovin: třeba umělé pryskyřice v lacích Estée Lauder a třeba Essence můžou pocházet ze stejné fabriky, někdy dokonce mohly přicestovat do země v jedné cisterně. Výrobců není tolik a nároky na kvalitu surovin pro kosmetické účely jsou dané legislativou. Samozřejmě existují drahé a levné přísady, ale ty ten markantní cenový rozdíl nedělají. V čem je hlavní rozdíl, je LABORKA. Výzkum a vývoj, nejdražší a nejnáročnější disciplína výroby. A tu prostě levné značky nemají. Renomovaní výrobci laků při přípravě nových výrobků vyrobívšechno v laborce, testují na drahých přístrojích simulujících reálné podmínky, měří parametry drahými přístroji. Spolupracují se zákaznickým servisem, sbírají ohlasy a sledují a vyhodnocují reklamace, aby se vyhnuli opakování chyb. Každý pigment má jiné složení a každá barva v rámci jedné řady se může chovat jinak: V jásavé červené je vedle červeného pigmentu hodně titanové běloby, v tmavé červené jí bude málo – a už máme jiné chemické složení a laky se budou chovat jinak a  je třeba to otestovat a případně opravit.
Levné značky fungují na principu ustálených receptur “vraž tam lot másla”. V každém novém odstínu je máslo jiné, resp. jiný poměr margarínu a másla, a tak to, že to funguje, je v podstatě dílem náhody. V laborkách se jednoduše míchají barvy, dělá se výstupní kotrola, zdravotní nezávadnost je zcela zaručena. Proto se také málokdy pouští do novinek typu rychlé schnutí, chromatické laky, pískové, maťáky ap., protože nemají možnost vyvinout si vlastní receptury a musí počkat, až se objeví na trhu. Značky nemají vlastní výrobny, vyrábí v různých fabrikách, bez zpětné vazby od zákazníka.

Víc, než dělají Alessandro, OPI, ORLY, China Glaze, Nubar a podobné značky asi už pro laky udělat nejde. Toto je přesně ta úroveň špičkové kvality.Platit za lak víc je podle mne už blbost. Tam už cenový rozdíl dělá jen ta prémiová značka a stoprocentně pro fashion značky, které mají v kolekci 10 barev ročně s jedním basem a jedním topem, nehtovku vyrábí někdo z profíků typu výše jmenovaných. Z levných značek můžu s čistým svědomím doporučit Kiko Milano a z těch nejlevnějších Norma Zlín, i když tam to taky není stoprocentní, třeba pořádný base a top neumí. Ale často se jim daří barevné krémové laky.

Já sama používám base základní Alessandro. Dobrý Base a Top je věda, hlavně base – na tom nemá cenu šetřit, to prostě v levnách značkách v dobré kvalitě nenajdete. Barvy kupuju hodně Kiko a těch pět výše jmenovaných, nedávo se mi dost zalíbil Loreal, ale v podstatě jsem ochotná koupit cokoliv kvůli barvě nebo struktuře. Třeba naprosto mne dostávají matné turecké v Tetě, ty nemají konkurenci ve vzhledu – ale je to tak na víkend. Topíky ráda zkouším v těch špičkových značkách, ale suverénně nejoblíbenější je opět Alessandro a OPI Leather.
Tak tady ještě slíbený článek pro pěstování dlouhých nehtů za odměnu pro ty, kdo dočetli až sem: NEHTOVÝ ZÁKONÍK
Zkuste moje tipy a napište, jestli vám pomohly k prodloužení životnosti laku.
A ještě vzkaz pro stálé čtenářky: tímto se vracím k rubrice Kosmetický tunning 35+ Nasbírala jsem spoustu zkušeností s kosmetikou pro pleť holek, co si pamatují Marka Vašuta, když měl ještě blond čupřinu, a mám pocit, že se musím podělit. Pokud máte stený pocit, neváhejte a napište mi – ráda vydám vaše zkušenosti v článku.

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

16 Responses

  1. Miruša napsal:

    Tyy jo, tak skvelý nechto-článok som ešte nečítala. Takže i vrstvu farebného na farebný mám dávať na ešte nezaschnutý? 2 vrstvy base a 3 farby a 1 top, správne? Ja vždy dávam 1+2+1 ale dlho mi to nevydrží..

  2. Fetišista. Miluje tě nějakej úchyl. Měj se na pozoru! A za šminky neutrácej, nakoupíš si v USA.

  3. mirkau napsal:

    Co za lak máš na tom třetím obrázku shora? Úžasná barva!

  4. mirkau napsal:

    Provedla jsem dle těchto instrukcí a skutečně je to pravda! Všechny tři vrstvy se chytly za ručičky! … A pěkně společně, držíc se za ručičky, opustily mé nehty hned druhý den 😀

  5. aangie napsal:

    Romčo, prosím tě, kde seženu dobrý a šetrný minerální pilník? Kdysi ( před dvaceti lety) jsem si koupila perfektní skleněný, ale rozbil se mi a já to pižlám asi 5 cm zbytkem, protože se mi nepodařilo koupit stejně dobrý.

  6. aangie napsal:

    Zdravím lakovacího maniaka. 🙂
    Opět jsem si přečetla celou lakovací ságu a přesvědčilas mě.
    Zkusím si pořídit bázi i top a nelakovat přes futra. I když se mi to líbí a ten milimetr nebo dva mi do délky bude chybět 🙂 ¨
    Mám nehty hezkého tvaru, ale kvality asi horší než tvoje. A fakt nevím, co s tím. Nehty přečuhující přes prsty jsem na sobě neviděla dobrých deset let.
    Ale dám tomu ještě jeden pokus, vysvětlila jsi to perfektně, danou problematiku jsem i pochopila, byl by v tom čert, aby to nevyšlo. Úplně jsi mě nakopla. 🙂

  7. Martina Fraňková napsal:

    Lakuju správně, Ramono, a teď to mám i vědecky doloženo! (Ačkoli jsem teda nikdy nepochopila nadšení vrstevnic pro Markovu čupřinu v minulém století). Zdravím a jdu si nachystat pěsti (t. č. již za světla) na pracovní den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..