• Voním, tedy komunikuji: 4. Tedy jsem

Vůně nikdy neunikala pozornosti lidí, už v historii lidstvo sledovalo její účinky na organismus. Závěry více než desetitisíciletého laického pozorování se dají z důvodů dlouhodobosti považovat za objektivní. Voňavá zkušenost se stala předmětem intenzivního odborného zkoumání až ve 20. století v oboru zvaném aromaterapie. Za zakladatele tohoto oboru je považován Francouz Robert Tisserand, který výsledky svého zkoumání také úspěšně komerčně uplatnil. Své poznatky spojuje nejen s aromaterapií, ale také s životním stylem, východními filosofiemi, akupresurou, zdravým stravováním…

Tymián.
Botanicus, Ostrá u Lysé nad Labem

Vliv vůní na lidský organismus je prokázán: vůně kadidla uklidňuje, vůně jehličnanů má příznivý vliv na dýchací cesty, heřmánková esence uklidňuje nervovou soustavu, levandule uspává. Santál a ylang-ylang mají afrodisiakální účinky. Bazalka a rozmarýn povzbuzují a tonizují. Vůně mají tedy skutečně vliv na psychický i fyzický stav člověka, z čehož vychází také jejich komunikační potenciál.

Levandulová rabata.
Botanicus, Ostrá

Sdělení, které vůní vysíláme, není jen výsledkem očekávaného přirozeného účinku, ale také módy, oblíbenosti složek a stupně vývoje kosmetického průmyslu. Parfumerie si vytváří vlastní stereotypy. Lehká a sladká kombinace vanilky a ovoce je v parfumerii považována za vůni mladé dívky. Sebevědomá dospělá žena se prezentuje náročnou květinovou vůní. Orientální vůně, tedy kombinace koření, dřeva a těžkých orientálních květin říká o svém nositeli, že je poživačný, gurmán. Vůně kosatce a růže je tak tradičně kosmetická, že její nositelce je vždy připsán charakter ženy velmi pečlivě o sebe dbající (a je výsostně ženská). Vůně cypřiše, citrusů, svěží vodní tóny jsou připisovány mladým mužům; naopak starší seriózní muž má vonět kůží, tabákem a pravým živočišným pižmem.

Chytrý zemědělec zná vliv vůní nejen na savce: chytře vysazený záhon zeleniny zažene slimáky od chutných salátů pomocí vůně ředkve. A to je to BIO.
Botanicus, Ostrá

Jak vůně sama vytváří sdělení, dobře ilustruje Případ pižmo. Pravé pižmo, získávané ze žláz kabara pižmového, se v surové podobě již několik desetiletí do Evropy nesmí dovážet a nesmí se ani používat v průmyslu. Pižmo samo o sobě nemá libou vůni, používá se jako základ pro stabilizaci dalších složek a jako soliflor (parfém s vůní jediné složky) se v parfumerii nevyskytuje, takže je těžké přesně postihnout jeho vlastní vůni.

Když mluvíme o „vůni pižma“, vždy popisujeme vůni ostatních složek navázaných na základ: když řekneme o pudinku, že byl skvělý, mluvíme o kakau, jahodách, vanilce, mléku a cukru, kterým prostý škrob-pudink dodává konzistenci a charakter, ale vlastní chuť nemá.

Požadavkem na náhražku pižma tedy bylo, aby doplnila vůně jiných složek. Pižmo bylo nahrazeno rostlinnými extrakty a chemickými sloučeninami, jejichž vývoj stále probíhá a stále se objevují nové. Procesem vývoje i širokým prvotním zadáním došlo k tomu, že dnes parfumernictví používá řadu pižem, z nichž každé vydává jinou vůni. Tradiční, živočišné pižmo patří do pánských a orientálních parfémů, kterým dodává vůni lidské kůže, která je vnímána jako přirozená živočišnost, komunikace sexuality. Suché pižmo se používá do unisexových elegantních kolínských vod, kterým dodává přirozenou prachovou lehkost; jejich nositel komunikuje eleganci a mladistvost. Bílé pižmo je nejstarší chemickou náhražkou a nahradilo přírodní pižmo v pracích prostředcích z důvodu dostupnosti a nízké ceny. Je jejich součástí tak dlouho, že vůni pižma považujeme za vůni prášku, přestože je to uměle, komerčně, vybudované sdělení, považujeme dnes vůni pižma za vůni čistého prádla, aniž bychom nutně vůni pižma znali a vnímali. Při použití v parfumerii má stejný význam: žena, která použije parfém s výrazným bílým pižmem, komunikuje čistotu, lad a pořádnost.

Aromatická zahrada. Botanicus, Ostrá

Botanicus, Ostrá

Jste chytří zemědělci? Znáte vliv aromat obsažených v bylinách na lidi, na zvířata, na bezobratlé? Máte v prádle pytlík levandule, slupky z citrusů, zapalujete purpuru pro atmosféru? Sejete lichořeřišnici pod jabloně?

 

 

 

Všechny díly seriálu:

1. Smysly a komunikační nesmysly

2. Trocha (čichové) teorie vás nezabije

3. Ta žena voní arogantně

4. Voním, tedy komunikuji, tedy jsem

5. Jak vypadá vůně

podpis_ROM

Zítra v poledne: 5. Jak vypadá vůně

You may also like...

3 Responses

  1. tutto bene napsal:

    Já květy lichořeřišnice používám do salátu. Mají lehce palčivou jakoby ředkvičkovou chuť. Vypadá to exoticky a často někoho uvedu v údiv, co jsem to za exota 🙂

  2. a) ano
    b) znám vliv kozlíku na kočky
    c) mám levanduli
    d) pálím Františka
    e) neseju. Nemám jabloň ani mšice…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..