• GUERLAIN: Aroma Allegoria Aromaparfum 2. EXALTANT (červená)

Druhá ze třech Aroma Allegorií, která mi uvízla za drápkem, byla červená: Aroma Alegoria Aromaparfum Exaltant, anglicky Exalting (používám, s dovolením, franzouzský název, zní mi jako podstatné jméno a vůni mi zosobňuje).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

      • Afrodisiakální dimenze

Aromaterapeutický účinek má být povznášející, zahřívací, vzrušující a k tomu Jean Paul Guerlain vybral složky, které tradičně Asie míchá do afrodisiakálních směsí: skořici, kardamom, pepř, koriandr.

Tématická vsuvka: pokud chcete vidět opravdové suroviny pro tradiční čínská afrodisiaka, neváhejte se podívat dolů do galerie v tomto článku na moderní čínskou lékárnu. K aromaterapii docela daleko…

chin-8[1]

  • Dimenze vánočního pudinku

Afrosiakum usadil do klasické orientální báze z vanilky, santálu, cedru a tonky a vytvořil klasickou, celkem nudnou, vůni anglického vánočního pudinku. Exaltant na mne nepůsobí ani malinko vzrušivě či povznášejícně, naopak. Jak se stříknu, vzpomenu si na vánočku, anglický vánoční pudink, zamotala bych se do deky a usnula u krbu. Do práce ji nosit nemůžu, ne, nehrozí, že by se na mne vrhali roztoužení kolegové, ale že bych na poradě zachrupla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Není špatná, vůbec ne, koření je krásně vyladěné, nic netrčí, sladkost je báječně držená na uzdě, takže neotravuje, ale hladí; všechno pěkně pospolu šlape a má pár krásných momentů, třeba první půlhodinku vůni roztopeného parafínu hořící svíčky, kterou obdivuju v Aziyadé / Parfum d´Empire  (té je, mimochodem, Exaltant hodně podobná, kdyby v Aziyadé nebyla hutná švestka a ovoce). Sladce mandlovou tonku, díky které hodně připomíná Feminite du Bois/ Shiseido – Serge Lutens (kdyby ve Feminite nebylo tolik hustého dřeva) a celkově si zachovává přes orientální těžkost ingrediencí vzdušnost, skoro průzračnost, díky čemuž se přibližuje Diane Brill /Diane Brill (kdyby v Diane nebyly vlašské ořechy). Jediná výjimečně pozitivní věc, kterou bych o ní mohla říct, je pochvala křehkosti skořice: žádný bumbác přes noc, který zastíní ostatní složky. Je jí tady dost, ale v lehounké, neštiplavé formě. Upravená tak, jak se na ukázněného a zkušeného mistra parfuméra, který chce lidi potěšit a dělá svou práci rád, sluší a patří.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJe vlastně hodně pěkná a civilní. Stejně jako ostatní tři jmenované a stejně jako řada jiných vánočních vůní. Koupíte-li kterou koliv z nich, vaše vzrušení i potěšení bude stejné. Exaltant nevyniká v žádném z technických parametrů, je prostě průměrná; nemá v sobě žádnou jiskřičku, kvůli které si řeknete “kvůli tobě mi stojí zůstat na světě”. Potěší a může odejít. Jestli jsem včera váhala, zda oranžovou Vitalisant doporučit, tak u Exaltant mám jasno: zbytečná námaha, vyhozené peníze. Pokud ovšem…zítra si počkejte na závěr v recenzi modré uklidňující Apaisant.

Recenzi všech tří Aromaparfémů najdete TADY.

podpis_ROM

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..