• Korea kosmetická, aneb jak mě vyhodili ze sauny

Jsem kosmetický analfabet obdařený mimořádně odolnou pletí. Proto, na rozdíl od Romany, moc neřeším, co na sebe naplácám. Ne že bych byla lesana, co si vystačí s Niveou. Samozřejmě občas propadnu nějaké marketingové pohádce o kyselině hyaluronové, koenzymech, kolagenech, zlatu či šnecích a zakoupím drahý nesmysl. Ve finále jsem ale nikdy nepozorovala nějaké zázračné účinky. Jediný krém, který jsem vyhodila, byl nedávno všude možně opěvovaný Cien z Lídlu. Ten byl i na mě byl moc. Dokonalý ucpávač pórů.
Mimochodem šampon Cien je podobná hrůza. Má sestra si už nějakou dobu stěžovala na problémy s pletí okolo hranice vlasů. Jednou jsem u ní na návštěvě použila její šampon (Cien) a dopadla jsem stejně. Záhada vyřešena – pomohlo vyhození šamponu.
korea kosmetika
Ale jinak jsem fakt inertní vůči téměř čemukoli a tak ani kosmetiku moc neřeším, nečtu kosmetické blogy, nezkouším novinky a když někdo řekne něco jako “má pleť si libovala”, tak nechápu, jako to pozná.
Před odjezdem do Koreje jsem pátrala, co tam nakoupit. Parfémy to být nemohly, těm tam moc neholdují. Ale narazila jsem právě na spoustu informací o korejské kosmetice.
U zrodu toho všeho nejspíš stál nějaký geniální kreativec, který euro-americkým ženám předhodil jako model dokonalosti pleť asiatek a vymyslel, jak této dokonalosti dosáhnout. Za pomoci hromady kosmetiky ovšem. O genetických předpokladech se ovšem zmínit zapomněl.
Korea kosmetika
Základem “korejského zázraku” je důkladné čištění. Vznikl tak jakýsi manuál 10-ti, nebo více kroků k čištění pleti, samozřejmě za použití stejného množství různých čistících přípravků, při jehož dodržování budete mít pleť jako korejské mimino. Vypisovat ho tu nebudu, to si najdete.
Já teda nechápu, jak by někdo vůbec mohl tohle dodržovat. Toho času! Mě se často podaří si tak akorát vyčistit zuby, než upadnu do postele.
Podstatné je, že se toho obchodníci chytili a udělali z Koreje kosmetickou velmoc. Na parfém v obchodech téměř nenarazíte, na kosmetiku na každém rohu. A určitě znáte některé značky, nejznámější je asi Missha.
Korea kosmetika
Ale něco něco na té fámě přece jen sedí. Čištění pleti věnují Korejky velkou pozornost. A nejen na obličeji. Zažila jsem to v hotelovém wellness v Soulu. Tedy v případě Koreje ne wellness, ale oncheon.
Moje chyba, já tam neomaleně, po evropsku vlítla, hodila rychlou sprchu a šla do sauny. Kdybych si o rituálech v oncheonu něco předtím přečetla, asi bych to pojala jinak. Zapomněla jsem si totiž spláchnout vlasy. Za chvíli jediná Korejka, která byla v sauně začala pokašlávat a pak mě natvrdo se sauny vyhodila. Na druhou stranu, já měla chuť vyhodit ji, protože seděla na bobku u dveří a držela je otevřené. V sauně! No jiný kraj…
Soubor_002
Nikdo jiný, kromě mě a mé nové kámošky do sauny ani nevkročil. Oncheon totiž spočívá hlavně v důkladném peelingu a poté v máčení se v bazéncích střídavě s teplou a studenou vodou. Už před vstupem do oncheonu byla velká místnost se spoustou toaletních stolečků, kde byly k dispozici všemožné čistící prostředky pro odstranění makeupu a následně pro ošetření pleti na konci.
Uvnitř je pak pár sprch, jak je známe my, ale hlavně spousta sprch s pultíky, stoličkami k sezení a lavorkama. Tam Korejky sedí a třeba hodinu v kuse provádí mytí, peeling a co já vím co všechno. Některé dámy ani nešly do těch bazénků, do saun nechodí nikdo.

oncheon

zdroj: itravelstories


Oncheony jsou oddělené, dámy zvlášť, pánové zvlášť. V dámském jsem to naštěstí nezažila, ale v pánském se při té očistě ještě navíc mohutně smrká. Prý to tahají až z paty, fuj. V Koreji, vlastně Asii obecně, je smrkání na veřejnosti neslušné, tak si to zřejmě  vynahrazují tam.
Zpátky k nákupům. Inspirována touto dokonalou očistou (a popravdě i těmi vygooglenými radami) jsem zakoupila hromadu (na mě hromadu) kosmetiky.
Soubor_006
Nejužitečnější ze všeho se mi jeví čistící balzám “clean it zero” s resveratrolem od Banila Co. Má to konzistenci rychle tajícího ztuženého tuku. Voní jen jemně, trávově. Lopatičkou naberete a rukama rozšmrdláte po obličeji. Já teda včetně očí, ale jak říkám, jsem imunní. On ten tuk totiž dokonale rozpustí makeup včetně řasenky. Pak to setřete navlhčeným kosmetickým tamponem, nebo prostě jen rukama a vlažnou vodou a je to. Při dočišťování nějakou micelárkou, nebo co používáte, už v podstatě není co čistit.
Myslím, že by to mohlo zaujmout ty, co používají čistící oleje. Balení je praktičtější, nevyteče to a i používání je jednodušší.
Soubor_005
Všude, doslova na každém rohu, se prodávají gelové masky. Je to velký hit a v podstatě povinný nákup. Vhodné jako dárek z cest. O účincích toho moc nenapíšu, jsem totiž tak líná, že jsem to použila asi jen dvakrát.
Soubor_004
Korejky jsou taky dost upnuté na bělost pleti. Takže všude je spousta krémů s bělícími účinky a makeupy mají v podstatě jen dva odstíny – světlý a bílý. Někdy je to až legrační, jako bílá maska na obličeji.
Soubor_001 (1)
Další zázraky pochází z ostrova Jeju. Jde o značku Innisfree a produkuje věci s lávou z ostrova, s minerálkou z ostrova a vůbec se vším, co se tam dá na ostrově Jeju posbírat. Něco jsem si taky pořídila a když mě to zaujme aspoň jako clean it, tak se s vámi o dojmy podělím. jinak se ale raději vrátím k parfémům.
Soubor_003
A berte se takoví, jací jste. Moje babička vždycky říkala “geny lopatou neumlátíš” a i když tím myslela něco trochu jiného, platí to i v tomto případě.
mirka_podpis

You may also like...

8 Responses

 1. Miruša napsal:

  😀 No sranda. Ich čistenie ma fascinuje, ale zároveň to je pre mňa jednokroková záležitosť. Dobrá pena a nie je o čom. Masky a rôzne tégliky, to by som si chrochtala 😀

 2. Miruša napsal:

  To s tým Cienom všeobecne nechápem.. D test vychváli a ľudia kupujú lacnú sr… Bála by som sa to dať i na ruky. O nič, čítam ďalej

 3. Enka Quanium napsal:

  Deset kroků čištění? Hmm. já si myju xicht mýdlem.. jednokrokově.. 🙂 trošku mě udivuje, že ty korejky ještě mají nějakou kůži, ale možná to bílé, co ukazují světu, je lebka natřená bíbíčkem 🙂

  • mirkau napsal:

   Jsi můj člověk! I kdyby se čas a síla našli, věnuju je určitě nějaké zajímavější činnosti.

 4. eM napsal:

  hehe ty moudra babiček! To je trefné! 😀 Ovšem závidím tu bezproblémovou pleť, já kvůli té své nanažrané a citlivé začala psát beauty blog :-))) No ale teda Korea je fakt jiný kraj, koukám, že bych měla zdůkladnit očistu, ale přesně – kdo má na to čas a sílu?

 5. Deset kroků, jo……? Mirko, proč to píšeš přede mnou? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..