• Norková maska COSMETICA: česká niche kosmetika alive?

Nivea, Indulona, Maryna. Když se zeptáte dospělých ženských na značky kosmetiky za bolševika, obvykle vybalí toto. Ale my, fifleny non plus ultra, jsme měly jinou, tajnou, luxusní, českou zbraň: NORKOVÉ KRÉMY Z ÚLK Praha.
To nebyly jen tak obyčejné krémy: v elegantních, doktorsky vypadajících tubách a dokonce v krabičkách, jste mohli zakoupit CELOU ŘADU od denního krému, přes noční, masku, olej a mlíčko. Tečka. Jo, fakt, to bylo všechno. Ale v zakázaným marketingem nedotčeném hospodářství se i tohle rovnalo podvratné politické činosti a lidi z Ústavu Lékařské Kosmetiky byli hrdinové. Mí hrdinové rozhodně: brala jsem ve dvanácti letech mámě poloprázdné tuby, ona si trpělivě kupovala Norky nové, a nemohla jsem se nabažit té luxusní pižmové vůně a jemné konzistence našlehaného teplého másla.
Vůbec netuším, kolik tehdy Norek stál. Když jsem si poprvé koupila svůj vlastní, někdy v 90. letech, cena byla okolo 25-30 korun. Pak jsem nastoupila cestu kosmetického náboženství a dětské hračky odkopla. A najednou nedávno v Brně, v takové té drogerce starého střihu, jsem na Norky narazila: ceny razantně narostly o 100%, ale přesto jsem se rozhodla investovat a pořídila norkovou masku pod současnou značkou výrobce COSMETICA za 55 Kč. A slíbila jsem, že ji veřejně otestuju. Protože je to vlastně NICHE kosmetika. Tak tady toho Norka máte.


Nejdřív tedy proč maska: já jsem si ji vybrala už tehdy jako svůj stěžejní produkt. Když jsem používala všechny tři, došla jsem k názoru, že denní krém, noční krém a maska jsou jen tři levely koncentrace téhož. Maska se nesmývá, je to prostě hustý krém, který se nanáší v silné vrstvě a přebytky se setřou ubrouskem. Hmota není tak hutná, jak masky bývají, má příjemně našlehanou lehkou kosnzistenci jemného krému. Může se používat denně. A protože jsem vždycky chtěla nejvíc, tak jsem brala masku jako univerzální krém pro všechny situace a perfektně mito vyhovovalo, přestože mám mastnou pleť a dnes preferuju fluidy.  K tomu jsem se rozhodla vrátit.

 • Už  nevoní po Josefíně

Generální zklamání byla vůně nového Norka: nevím, proč změnili recepturu, možná se jim nelíbila, nebo padla za oběť restrikcím IFRA, každopádně moje milované klasické tělové pižmo z dob Napoleona a Josefíny je pryč. Současná parfemace je pěkná, nevtíravá, pořád evokuje čistou pokožku a luxusní kosmetika by se za ni nemusela stydět. Ale mně to pokazilo vzpomínku a kouzlo bylo pryč. Ještě k tomu musm říct, že voní na pokožce poměrně dlouho a výrazně a je to hrozně příjemné.

 • Šlehané máslo

Konzistence už není tak našlehnutá, jak bývala, je mazlavější, ale pořád se pěkně nanáší a roztírá a vpije se hned do pokožky. Krém je dost mastný, ale díky tomu zpracování do lehké, mírně napěněné (predstavte si přešlehanou šlehačku) pasty je příjemný i mojí mastnější pleti. Tahle maska je prímový podklad pod minerální makeup, chtěla jsem napsat nejlepší, co jsem zkusila, ale vlastně jsem u sebe na zrcadle našla v tomto ohledu dva naprosto shodné produkty: denní GUERLAIN Abeille Royale a Norkovou masku COSMETICA. Akorát norek líp voní. Je zajímavé, že s tím Guerlainem mají shodnou i tu zvláštní konzistenci hmoty.
Nanesu v husté vrstvě, chvilku počkám a utřu žínkou, nebo používám jako normální krém. V obou případech je pleť okamžitě smetanově napuštěná: ten máslový efekt tam prostě je, pokožka vypadá jako čerstvě umytá v mlíku, odpočatá, hydratovaná, vybělená. Pěkné a příjemné.

 • Tři týdny bez zázraku

Krém jsem používala tři týdny. Jak jsem psala v recenzi Perricone MD (aha, edit: já jsem to asi psala na instagramu, tak to tady musím dohnat), že mám v plánu prostřídat Perikóna nějakou konvenční vyživující péčí, tak tohle měla být první měsíční vlna. No…nedotáhla jsem to do konce. Po týdnu se mi začaly dělat na obličeji podkožní tuková ložiska. Ne přímo pupínky, ale je to takové varování. Neposlechla jsem… a dotáhla jsem to do fáze pupínků (nemám už dvacet let). Po třech týdnech se mi výrazně mastí boky čela, na spáncích a bradě mám pár rudých značek a pokožka na tvářích je na omak hrubší, než jsem zvyklá.
Tenhle krém, tedy maska, mi prostě brutálně nesedí. Těžko říct, zda se změnilo složení nebo moje pleť, ale s Norkem jsme se rozešli. Dlužno říct, že stejně na mne působí ten GUERLAIN AR – napadlo mne, že k vytvoření té příjemné konzistence se používá nějaká chemikálie, želatina, kterou nesnesu. Navíc (u obou) mám po nanesení asi dvacet minut červenou, podrážděnou pleť (ale to mi nedělají jen čestné výjimky, takže to považuju u sebe, alergika, za normální a nehodnotím negativně, když se to ztratí).
Druhá věc je ta hrubší kůže na líčkách: používám chemický peeling (teď od února mám úžasný Susanne Kaufmann – recenze následuje) a v kombinaci s jinou kosmetikou mám i na konci týdne pleť hladkou. Norek mi ale vytváří taková hrubá místa, na kterých by se časem asi vytvořily pupínky. Každopádně me to mrzí o to víc, že jsem začala nosit minerální makeup Elizabeth Arden (znáte to? Pecka ve stříbrno-zlaté krabičce) a najít pod něj mastnější podklad je trochu problém.

 • Víra & vrásky

Dlohodobé účinky proti vráskám? Však vy víte, že to je o víře. Skoro každý krém,tím spíš mastný, dokáže okamžitě vylepšit jejich vzhled. Ale jestli to fakt funguje, poznáte až po letech. A to už může být pozdě. Takže je to o tom, jak věříte značce, složení a referencím. Já věřím drahé chemii, modernizaci formulí, inovacím a výzkumu a proto v tomto směru Norek moji důvěru nemá.

 • Celkové hodnocení

Je mi to hrozně líto, ale zázraky se neopakují. Pořád si vážím lidí, co dělají COSMETICU, oceňuju odvahu 50 let nezměnit nic na produktu, obalu, sortimentu a dokonce ani na reklamních fotkách (znáte něco podobného? I ta tradiční Coca Cola mění logo), ale jejich výrobky už nejsou pro mne. Masku si teď mažu do dekoltu, tam mi nevadí a pro tohle použití můžu doporučit. Nicméně ho rozhodně nezatracuju jako špatný výrobek a kdybych byla zase mladá holka a potřebovala po flámech regenerovat, tak po ní šáhnu. To se mi už nesplní. Dobře. Tak kdybych neměla peníze na drahou kosmetiku, a to se mi stát může, tak z levných značek bych COSMETICU rozhodně volila a zkusila bych jinou řadu (mají ještě dvě). Levelu Nivea – Loreal – Vichy rozhodně konkuruje, a tady klidně aplikuju to oblíbené avoňácké “neinvestuje do marketingu, tak je levný”, protože tady to platí stoprocentně a ten rozdíl v cenách může právě drahá reklama a distribuce způsobit.

 • Čili závěr všech závěrů

Kupte si to a zkuste to. Podporujte lokální značky, je to čistě česká kosmetika, žádný korporát, zachovejme si je. Ukažte Norka vašim dcerám, třeba jim tahle niche alternativa k mainstreamu bude sedět. Je to lety oveřená jakost, přísně kontrolovaná výroba uprostřed regulované Unie. Ideově je to to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat – třeba nám tady vznikne nějaký malý český výrobce inovativní niche kosmetiky. Berte to jako podporu českého kosmetického podnikání. Za těch 55 korun to stojí a kdyžtak vám bude hezky vonět dekolt. Tad máte odkaz na jejich stránky: http://www.cosmetica.cz/o-nas/
Dotaz na věrné fifleny:  Poraďte mi, prosím, nějaký podklad pod minerální makeup.

 

You may also like...

9 Responses

 1. kaschika napsal:

  Tak vidíš. Když několik generací dělá totéž, nemusí to být vždy k lepšímu. Ale od té doby, co takhle zkazili Míšu v pergamenu, polárkový dort a později piškoty Opavia, si nedělám přílišné naděje a iluze 🙂 Zuzka má teď smutnou událost v rodině, jinak se máme dobře a doufám, že vy také!

 2. kaschika napsal:

  Tak to ses trefila do mého krému, norkový byl odjakživa můj oblíbený, a ještě mandlový (myslím, že se jmenoval AB mandlový krém). Byly to jedny z mála krémů, k jejichž vlastnostem jsem neměla výhrady a, jak píšeš, už za komoušů jedny z nej.
  Pak jsem z nich „vypadla” jinam, až jsem jednou, dávno po revoluci, narazila na norkáč v jedné drogérii, kde mívají tyhle retro věcičky. S důvěrou jsem ho nahodila na obličej, pak nastala chvíle nevěřícného přemýšlení, jestli se mi to pálení zdá nebo nezdá, a … nezdálo. A šlo to rychle dolů. Pak jsem s ním občas namázla ruce nebo boty.
  Ale jelikož jsem to nechtěla vzdát, objednala jsem si ho po čase znova přes e-shop; možná bych někde v mailu tu objednávku našla. Při bližším ohledání tuby jsem zjistila, že má nepatrně jinou grafiku a taky jsem si všimla jedné věci: Na téměř stejném balení NEBYL uveden výrobce ÚLK Praha, ale jakási AB Cosmetic, bohužel už si to nepamatuju přesně. Dodnes jsem nepochopila, jestli dva výrobci dělají totéž, s tím, že jedno je šunt, nebo jak to je. Do dalších pokusů nemívám chuť ani elán: jsem už postarší, bydlím na vsi, a mažu se modrou indulonou (ačkoli ani ta není co bývala a mocmi nevyhovuje) 🙂
  O mýdle Soté Mink, jak tu kdosi píše, jsem ztratila iluze dávno! Ta jeho nezaměnitelná, luxusní vůně se kamsi vytratila. To, co zbylo, je tuctové mýdlo na umytí rukou po použití toalety…
  Hezký den a zdravím (včetně Žabuláčka 🙂 )

 3. Anonym napsal:

  Ty za ten Norek tak hezky bojuješ, že si v první drogérce pořídím i kdybych si ho měla mazat na…Hlavně si ve mně vzbudila vzpomínky. Norkové mýdlo – největší blaho.Po koupání jsem si ho sebou brala do pokoje, aby mi ho nikdo nepoužíval. 😀 Půjdu zjistit, jestli se ještě prodává.

 4. Anonym napsal:

  hm a co čistý kokosový olej? zkoušela jsi? Sedmi

  • Zkoušela, ale ten kokosák je jak když prdne do lesa kuna: sice se namažu, ale za tři minuty o tom nevím. Já nevěřím, že obsahuje pečující látky v takové konzistenci a množství, aby to s pletí fakt něco výrazného dělalo. Neuškodí, nepomůže. Ale to já si myslím obecně o všech olejích, že to je tak pro holky do 25 let, kterým stačí mastnota, a pak už musí nastoupit komponovaná kosmetika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..