• Lakuj 1x, užívej 7x- díl 1. Base coat
Slíbila jsem kosmetické posty, šminky tady asi nenajdete, protože jak říkala Dzona, co se nenaučíš v pubertě, to už nikdy nenajdeš, ale na svoje lakování, to jsem tedy pyšná! Taky na tom pracuju od mládí a utratit už na základce celé kapesné za fialový lak Astrid pro mne nebyl problém, i když se holky celý týden pak přede mnou cpaly Vlnkama a Horalkama. Já jsem si blýskala drápkama. Jediné, co mohlo ve výjimečných okamžicích porazit lak na nehty, byla tyčinka Rumba. Nějak jsem se rozohnila, takže článek rozděluju na tři kusy – včera, dnes a zítra.
Jako u každého jiného vědce, moje práce byla motivována dvěma cíli: vidinou dokonalého nalakování na celý týden+osobní leností. Výsledkem je technologie lakování, která udrží moje extrémně nekvalitní (lámavé, vroubkované a štěpivé) nehty celý týden ve spořádaném zjevu a taky zajistí, že mi narostou&vydrží dlouhé. Prostředky k tomu jsou dokonalá chemie, žádná příroda a dodržení postupu. Přeskočím fázi evoluce, i když věřím, že pro mnohé vás by byly historky s lakem na karoserie modelů autíček, který nešel sundat z kůže (jen z nehtů) zábavné, a tady je můj revoluční postup.
Příprava: opilovat nehty do tvaru se starým lakem (viz níže), odlakovat, NEUMÝVAT! Jestli nebudete lakovat hned po odlakování, tak před base coatem nehty ještě utřete tamponem s odlakovačem.
1. Báze
Zásadní krok. Rozhodující fáze, která zajistí, že vám nehty porostou kvalitní (v budoucnu) a nepolámou se vám (teď). Dohrabala jsem se ke třem přípravkům, které se dají kombinovat a střídám je.
Který zrovna používám záleží na tom, který zrovna mám a jak jsem na tom s délkou nehtů. Když potřebuju nechat dorůst, najedu na Jessica Life Jacket. Objevila jsem poměrně nedávno a je to něco zcela nezvyklého: jde o mikro vlákénka rozmíchaná ve vyživujícím laku. Čili po nanesení (chce to dvě vrstvy křížem přes sebe) máte na nehtech skutečnou pevnou, chlupatou, záchrannou vestu, která nedovolí zlomení, ale zároveň drží nehty pružné pro ohnutí. Bohužel se s tím úplně kuevsky pracuje, v životě jsem snad neměla protivnější nehtovou věc. Nehty jsou fakticky chlupaté, takže se skoro nedá rovně nanést barevný lak. Barva se vůbec neroztéká, nedělá obloučky, je třeba všechno přesně vykreslit štětečkem. Navíc hrbolatý povrch vyžaduje hodně dobře krycí lak, aby vytvořil hladkou krustu. S Avonem neuspějete. Další nevýhoda je vysoká savost a dlouhé schnutí. Jestli jste zvyklé u OPI čekat 3 minuty na dokonalé zaschnutí, tak s Life Jacketem to natáhnete na čtvrthodinu.
Proto já si na Life Jacket dávám ještě Essie ridgefiller – vyplňovač rýh. Přímo ho na nehty nepoužívám, i když je výborný (pro kvalitní nehty), ale v tomhle případě se mi perfektně hodí. Otrava, co? Šílená. A to ještě nevíte, co vás čeká dál. ALE: dělám to jen 1x týdně a jinak se dlouhé nehty vypěstovat nedají.
Jakmile mi narostou nehty do délky, jak potřebuju, vyměním bázi: Alessandro Nail Hardener. Mezi všemi péčemi ta nejlepší. Vytvrdí nehty, ale taky vyhladí povrch pro barvu jako ridgefiller. Jako báze stačí jedna vrstva, já obvykle dávám dvě, kvůli dokonalosti. Funguje od prvního použití. Must have. Když nic jiného z tohoto postu, tak lak se šroubovákem.
Pokud nepotřebujete řešit kvalitu nehtů, doporučuju samotný Ridgefiller, krásně vyhladí povrch pro lak, nebo Nubar Porcelain base. Zajistí přilnutí laku a zabrání zabarvení nehtů.
Dále obrazem – začíme v prenatálním stadiu.

Den šestý: můžete vidět odrosty, ale lak z běžné vzdálenosti diváka vypadá pořád dobře, i bez oprav.

Den sedmý – detail (nevšímejte si mrazem vyschlé kůžičky, prosím, ani pubertálních beďarů, měla jsem v Rossmannu výpadek vědomí). Na koncích jsou patrné drobné defekty, které bych už opravila, kdybych měla tmavší lak (v příštím díle); u světlých perleťáků to jde vidět jen zblízka, to mne nevzrušuje; s takovou manikúrou se vydám klidně do divadla
Potom následuje odlakování. Chce to odlakovač kvalitní, jemný, ne příliš mastný, nevysušující a levný. Osvědčily se mi tři: Marionnaud – jejich vlastní značka, Sally Hansen kterýkoliv, Avon (jak to jinak nesnáším, tak odlakovač je jeden z nejlepších, co jsem kdy měla).
Viete mi, prosím, poradiť, kde sa dá Life Jacket kúpiť, cez aký eshop? Vopred ďakujem za odpoveď.
To nevím, bohužel, já jsem ho kupovala v Douglasu. Myslím…
To je zajímavé, já jsem se někde kdesi dočetla, že naopak od odlakovače umýt mýdlem a až pak lakovat, tak to tak praktikuju. A je fakt, že dřív ženy odlakovačem laky i ředily, tak bych se bála, že mi to bude to nové lakování narušovat…
Ne, nebude. Lak je třeba nanést na dokonale odmaštěný nehet, což umí jdině odlakovač. Mýdlo obsahuje mastné kyseliny a přestože ruka vysušená, nebude odmaštěná. Prostě stejný princip, jako když se lakuje plech.
Poslední obrázek fakt inspirativní – nemůžu se dočkat pokračování.
Jinak, máš krásný tvar nehtů, nechtěj vidět moje… přes délku půl milimetru se prostě nedostanu, vždycky se to někde uštípne, zalomí, natrhne… takže jsem se s tím smířila a lakuju (aj i natmavo, když už být barbarem, tož pořádně) i tohle…
Já mám taky strašně nekvalitní nehty – doopravdy. Když si sjedeš níž, na titulní obrázek prohřešků – tak ANO, to jsem já, bez makeupu. VIVA LA CHEMIA!
Tak ještěže tu “chemku” máme. Asi se to taky naučím používat 🙂 Díky za super tipy…
Tak to já jsem v technice natírání úplnej břídil. Nějak se do toho nedokážu vcítit.
Ale co mě třeba zajímá hodně a zásadně, je sladění barvy laku s kůží. To asi nikdo neřeší, co?
Ale mně se líbí, když lak odpovídá odstínům hlubších vrstev kůže a tomu, jak je nebo není jednolitá. Z toho mi pro mě vyplývají barvy nebarvy, takové ty vypláchnuté kalíšky od vodovek.
A nejskvělejší, co jsem měla, byl lak ze Sephory, který jsem dostala. Byl špinavě šedofialový a měl dokonalou schopnost se spojit s různými barvami oblečení a pak vypadal různě, Dokázal i skoro béžovou a holubiččí šeď a špinavou tyrkysovou.
Ten na mojí ruce vypadal úplně úžasně nebo spíš opačně, moje ruka s nm vypadala úžasně.
Pak se rozložil na vrstvy, což jsem obrečela, protože nejsem schopná najít náhradu.
Já to dost řeším, v dnešním pokračování o tom bude trošku řeč – já třeba nemůžu nosit teplé tóny, jsem letní typ a bledule, takže rudé, teple růžové a oranžové nehty vůbec. Zároveň tím, že to mám na týden, musím myslelt na to, co asi tak budu nosit. Po letech experimentování jsem skončila v podstatě u dvou barev – no však dnes se dočtete…
Ty šedivé a tělové barvy mne moc neberou, v té mojí supervrstvě už to vypadalo jako plastelínové. Ale líbí se mi třeba na opálených rukách, nebo když je to sladěné s doplňkama.
Oddělení vrstev by nemělo vadit – zkoušelas to roztřepat? Já mám některé laky tak staré, že se to stydím napsat, a používám je bez problémů. Ony se někdy zkazí, získaji takový divný, houbový pach – to je ztracené. Ale rozdělení vrstev neva.
No já ten Dzonin kouzelný lak moc dobře znám. Ten lak měl hned od začátku spoustu zásadních chyb: hrozně moc bublinkoval, nevytvářel nikdy hladkou vrstvu, španě zasychal, tvořil hrudky a ze štětečku se oddělovaly do laku vlákna. Ale Dzona z něj pořád byla nadšená, protože měl tu skvělou barvu. Jednoho dne byl ten lak už úplně ztuhlej – Dzona se rozhodla do něj nalít odlakovač. Nedalo se to pak nalakovat, všude to stékalo, ale Dzona byla šťastná, že to má tu skvělou barvu.
Tak tohle zní skoro jako “TAG – Dzoniných 7 kosmetických hříchů”… Není možná, že neexistuje alternativa!
Teda, to je fakt hotova veda… zajimalo by me, jak dlouho cely proces trva, vc. casu na zaschnuti jednotlivych vrstev? Diky
Podle toho, jaký použiju základový lak – když ten Life Jacket, tak ten to výrazně prodlužuje, zadržuje tekutinu, takže třeba dvě hodiny. Resp. rukama můžu běžně pracovat hned po minutě (psaní, vaření, mytí nádobí, praní, oblíkání…), jen si musím dát pozor na nárazy a otěr (třeba práce na zahrádce ne). Když si dám Alessandro nebo jiný, obyčejný, podlak, tak je to šup-šup, za 20 minut po poslední vrstvě už i s vytvrzením.
Dělám to tak, že si to rozfázuju: dám třeba v neděli ráno, když nikam nejdu, Life Jacket, nechám ho celý den vytvrzovat a večer si dám u filmu barvu a nadlak. Nebo než jdu do vany (já si tam tak 2-3 hodiny čtu). Nalakuju, počkám minutu, pak se svlíknu, to už lak vydrží, a pak za tu dobu ve vaně mi hezky zatuhne.
Ale jak píšu výš – pokud nepotřebuješ řešit kvalitu nehtů, klidně sáhni po nějakém dobrém basecoatu a počítej minutu na zaschnutí každé vrstvy a tak hodinu na vytvrzení (můžeš s opatrností ruce normálně používat).
Nevím, co je u vás dostupné, ale OPI je taková globální značka, nebála bych si od nich vzít komplet base, barvu, lak – i když mně se to zdá šíleně drahé, můj oblíbený NUBAR poskytne stejnou službu za 40%ceny.
teda, asi neco delam spatne… ja kdyz dam vic nez jednu vrstvu barevneho laku po sobe, tak se mi stopro nejaky nehet porusi, a to klidne i po pul hodine od lakovani…
jo btw znas sally hansen? take dela vyzivujici lak s vlakny, ale zatim jsem nezkousela.
Znám, prodává to tady DM, takže je celkem dobře dostupná i za dobrou cenu. Zkoušela jsem tedy jen barevné laky a topy, ale nebyla jsem moc spokojená, dlouhé zasychání a moc nevydržel.
Podle mě je to o značce laku. A ještě taky o náhodě, i mezi Orly jsem našla krámy, třeba kosmická kolekce, která byla sice nádherná, ale blbě kryla a vydržela na nehtech asi tak 1 den a 2 minuty.
ble
Když jsem občas použila top místo base coatu, tak se mi rychle nehty sloupaly. On má každý z nich jinou hustotu a pružnost, base zůstává měkký a pružný, lepkavý, dobře se spojí s barvou a přilne k rýhám v nehtu; zatímco top se vytvrdí do tvrdé nepružné vrstvy, která má tendenci držet si svůj rovný tvar, takže se nespojí s nehtem, odlupuje se.
Já když si nedám dobrý podklad, tak mi nepomůže ani několik vrstev top coatu. 😀
Já tě obdivuju, že na to máš trpělivost. Jako sedm dní barevného laku v tomhle stavu je neuvěřitelné a pro mě asi nesplnitelné, ale těch vrstev a čekání… by mě zabilo :DD
A fuj, fuj k poslednímu obrázku! Vypadá to nemocně. Ale za těch 7 dní bych to tomu podkladu odpustila…
Verunka
Těch 7 dní je díky technologii, ne díky Jessice, nenech se zmást – vestička je dobrá věc, ale pro pevnost, ne pro t
(se mi to nějak přerušilo, tak navazuju)…ne pro tu samotnou výdrž. Myslím, že by pomohl i proti kousání nehtů – nemám s tím sice zkušenost, ale představa tahání nitek mezi zuby mi přijde strašlivá.
Proti kousání nehtů nic nepotřebuju, ale .. hmm… že bych jako si měla adoptovat ten tvůj postup? Hmm.. asi bych to zkusila, jen tak pro ozkoušení zda to bude fungovat i u mě, i když na druhou stranu přemýšlím, zda by mě vůbec 7 dní jeden lak bavil. Asi ne, když mě nebaví jeden už čtvrtý den 😀
No to taky není technologie pro mladé fiflenky se spoustou času. To je postup pro nás težce pracující ženy, matky od rodin, s hordou uřvaných smráďat a hladovým maňasem zakousnutýma mezi lopatky. Máš čas, experimentuj! Když mi Life Jacket vrátíš v jednom pracovním týdnu, tak ti ho od pondělí do pátka pučím, používám ho jen o víkendu.
Lak se šroubovákem, to je ono! Já sice nejsem zvyklá na dlouhé nehty, ale proč je mít ultrakrátké. Jakože teď je mám ultrakrátké a nedá se s nima normálně domluvit.
Tvůj 6. den vypadý jako můj druhý, takže rychle šup sem s pokračováním.