• Z blbé blondýny chytrou brunetou

Ano, ano, po delší době zase něco o ayurvédě na vlasy. Nemám pro vás nic převratného, žádnou novou zkušenost a vlastně jediné, o čem vás chci ujistit, jsou dvě věci: že pořád používám výhradně ayurvédu a že žiju. A zpětně si uvědomuju, jak obrovská změna to pro mne byla. Teď sedím s hennou na hlavě na terase, za pár hodin k nám přijede francouzská návštěva, tak vám to u kafe napíšu, než se pustím do vaření něčeho typicky českého.

Všechny naše recenze o ayurvédě na vlasy najdete ZDE.

Začala jsem si s Eliah Sahilem 1. června 2012 díky Verunce. Verča už se posunula, je nejen vlasový experimentátor a pravděpodobně už na to zapomněla. O něco později jsem se nechala od Veroniky, tedy od té druhé Verunky, nastrčit do henny. Díky ní jsem poznala, že hennu může používat i veskrze moderní dívka, kouřící doutníky, pijící drahou whisky a volný čas trávící na golfu a s muži. Do té doby jsem si myslela, že henna je poznávací znamení klientek Guru Yamuny a musela jsem opravdu přehodnotit postoj: to, že používám mleté listí, neznamená že jsem Lesana. Pak už to bylo snadné. Dnes používám jen Eliah Sahil a obyčejnou mletou hennu. Všechno ostatní jsem vyhodila, toto je pro mne vyzkoušená a super pohodlná kombinace.

Čerstvě umíchaná ranní henna.

Čerstvě umíchaná ranní henna.

Myslím, že to je dodnes pro spoustu lidí překážka v přístupu k ayurvédě, považují za level batikovaných hader, tašek z vlněných zbytků a korálků z pecek třešní orientálních shopů. Odjakživa se pohybuju profesně v naleštěných oborech kosmické budoucnosti, telekomunikace, finance, chemie, a souzním s nimi i v soukromí. A mockrát jsem vysvětlovala lidem okolo ne PROČ, to je ani tak nezajímalo, ale JAKTOŽE VŮBEC mne napadlo do toho jít. Lidi vůbec nezajímaly racionální důvody, opravdu mne podezřívali ze změny čeho? Životního stylu, zaměření, ztráty energie, zestárnutí? Prostě se předpokládalo, že budu spotřebovávat to samé, čím jsem žila, nejmodernější výdobytky chemického výzkumu. A já jsem to od sebe očekávala taky. Proto pro mne návrat ke kořenům byl opravdu změnou hlavně  v hlavě, ne na hlavě.

Myslím, že mne k tomu hodně posunulo, když se mi narodil Žaba a už v těhotenství nám sudička Genetika předpověděla, že bude silný alergik. Od narození jsme byli připraveni na poměrně striktní stravu, nechci psát dietu – vyloučili jsme neštěpené mléko, minimalizovali tepelně upravené tuky, vyloučili cukr a nedávali mu jídlo, které nebylo “složené” doma ze základních surovin. Žaba je bez alergických i zdravotních problémů, až na nějaké okrajové věci, a my jsme přesvědčení, že je to stravou. A tohle jsem taky miliokrát vysvětlovala… Asi nejvíc mne vždycky pobaví, když hodinu vysvětluju a ve finále mi jinak inteligentní paní oznámí: “Práškový šampon  znám…to už jsem zkoušela. To se prodávalo už za bolševika. Nechci to. Mám po tom hnusné vlasy.” No nedivím se!

Spoustu lidí od používání ayurvédy odrazuje nepohodlí při užívání. Tak u Eliahu to považuju za výmluvu – je to stejně komfortní jako tekutý šampon, navíc se nemusí používat kondicionér. A taky poznáte, že máte dokonale spláchnuté vlasy, když už nic nepadá. S hennou je to trochu jinak – a já jsem zjistila, že lidem nejvíc vadí, že by si měli hlavu barvit sami. Protože moderní žena chodí ke kadeřnici, kde se stříhá a barví nějakou super rychlou a super zdravou barvou, díky které pak moderní žena musí používat šampon s polyDadmacem, jednou z nejnebezpečnějších chemikálií nového věku, a spoustou dalších dobrot. Ale je to moderní, pohodlné, rychlé, dá se o tom hodiny povídat s kamarádkami, a především to buduje image a barvit si vlasy samodomo je křupanství a projev chudoby a zavostálosti. Hm. Dostat se z toho mne taky stálo vnitřně spoustu sil. Nejdřív jsem chodila ke kadeřnici s vlastním šamponem – Big od Lushe (to jsou ty krystaly soli) jsem považovala za nejmenší zlo. Postupně jsem odmítala jejich skvělé kondicionéry, pěnová tužidla, vlasové mlhy…pak jsem se začala barvit pár dní před holičem (“tady máte šedivý vlas, dáme ASPOŇ melírek?”) a odrážela útoky na zakoupení skvělých přípravků, které exkluzivně nabízely, a jejich dotazy, proč teda to všechno? Nakonec jsem si našla kadeřnici, která mne ostříhá nasucho, jen si stříká vodu ze spreje. Trvá jí to asi dvacet minut a MLČÍ u toho. Účtuje si okolo dvou-tří stovek a to chodím do salonu v Praze, žádné domácí stříhání. Jde to. Co by ne.

Jediná zásadní změna je, že už nikdy, díky henně, nebudu blondýna. Prostě to nejde. Celý život jsem byla blond, dnes jsem mahagonová bruneta. Koupila jsem si tmavou rtěnku a vyhodila modré stíny. Za tu zdravou kůži to stojí. Prostě jsem zmoudřela i vizuelně, jak říká nadpis…

Kafe dopito, píská susička, jdu spláchnout hennu. Proč tenhle výlev vlastně…chtěla bych vás ujistit, že na vás pořád myslím a těším se. Dějou se nějaké věci u nás všech: Derada povýšili, pořídil si nové dítě (čímž jsme se stali příbuznými po otcovské linii), já mám novou práci v úplně neznámém a náročném oboru a dává mi to pěkně zabrat, navíc jsem absolvovala skoro měsíční výlet do světa těžké alergie, kdy jsem nejen přestala citít, ale i pořádně slyšet a Mirka s rodinou odjela na třítýdenní dovolenou do Jižní Francie bez internetu, což si myslím, že je nelegální, a jestli není, tak je to minimálně nemorální a jednou se jí to vrátí. Určitě.

Deradův mladší.

Pomaličku se vracíme do normálu, v půlce září jedem všichni tři do Florencie na Pitti Fragranze, výstavu parfémů, a tím se asi intenzívně vrátíme do parfémového světa (i když…Žaba jde do školy, uaá) a dáme blogu zase pevný režim. Musím ještě poznamenat, že jsem s momentální posádkou blogu hodně spokojená. (Aspoň já) mám dojem, že harmonizujeme, jedeme na stejné vlně, neřežeme do toho za každou cenu a děláme a píšeme to, co nás těší a kdy a jak nás to těší. A myslím, že je to poznat. Mám z toho radost, Frangipáni!

Reklama.

Mějte hezký zbytek léta! (Leo, myslím na tebe, zítra balím.)

podpis_ROM

You may also like...

7 Responses

 1. Alys napsal:

  A Tobě přeji, ať se brzy uzdravíš, ať už se to nevrací a v práci ať se brzo zaběhneš (do rutiny, ne do lesa:), Mirce, ať si užije krásnou dovolenou (bez pc? sen) a Deradovi, ať si užívá rodičovských radostí bez větších starostí (s takovým krásným kotětem to určitě nebude problém:).

 2. Alys napsal:

  Už se těším:) Píšu trochu s křížkem po funuse..
  Najít kadeřnici, která by mi za každou cenu nechtěla ostříhat půlku délek (vždycky se mi začnou lámat konečky a je jedno, jestli jsou pod rameny nebo u uší) se mi ještě nepodařilo, před takovými patnácti lety jsem to vzdala definitivně. Takže jsem prostě zaostalá křupanská držgrešle, stříhám si konečky sama a je mi to šumák;)
  Docela by se mi líbilo být obarvená během pauzy na kafe, ale ze začátku je nutné ji asi nechávat déle, že?

 3. eM napsal:

  Krásný článek Romčo, jsme na tom docela podobně, já nejsem alergik (tohle nafasovaly děti z tatínkových genů) ale začala šedivět docela brzy, takže jsem se barvila taky brzy, staly se mi nějaký průsery s hlavou a zjistila jsem, že už nemůžu být blondýna, ano – jsem přírodní bruneta a dost dlouhou dobu jsem byla blbá blondýna :-))), tak jsem se vrátila zas k brunetě, ale nechtěla jsem ze zdravotních důvodů rvát do hlavy každej měsíc chemii…a až od tý doby, co jsem objevila hennu jsem fakt šťastná bruneta se zrzavým melírem :-), je to skvělý, že díky henně nepotřebuju vůbec řešit vlasovou kosmetiku, mám jeden šampon Alverde na objem s hennou a hennu a Amlu..Jo, a fakt nejsem lesana haha, ke kadeřnici už taky nechodím, nechala jsem si narůst dlouhý vlasy a stříhám se sama a zlepšuju se :-). Nikomu nic nevysvětluju, stejně to nikdo nepochopí :-))))…..Jo a u nás to samý u dětí, alergii máme částečně pod kontrolou především díky upravě stravy, u nás je ten největší vrahoun cukr…atd…

 4. Anonym napsal:

  Romčo, hezký článek. Tak ať se ti daří ve všem tak, jak u vlasů. 🙂
  Já jedu na přírodní vlně už dlouho, ale moje šediny nejlépe kryje jen chemická popelavá blond. A mohu si někdy dát i delší přestávku, teď jsem nebarvila šest týdnů a myslím, že ještě týden, dva vydržím. To bych u tmavšího odstínu nemohla. Takže nerada, protože bych moc chtěla, ale henna ne.

  aangie

 5. sagiti napsal:

  To je krásný článek.Dýchá z něj pohoda a vnitřní klid.:-)
  Jinak k henně.Proklínám den,kdy jsem pokračovala při začínajícím šedivění v barvení vlasů chemickými barvami a nepokračovala jen s hennováním.Teď až už mám dlouhé vlasy úplně šedivé a barvím na čokoládovou to prostě nejde přejít jen na hennu.Všem,kdož začínají šedivět vřele doporučuji hennu.Lepší zrzavá než si cpát roky až do konce života na hlavu chemii.

 6. Enka Quanium napsal:

  Až já jednou budu schopná vzdát se blond.. to si oddychnu..zatím je to v nedohlednu.. :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..