•Exkluzívní rtěnková PRADA ROSSETTO No. 14

Každý, kdo se nějakou dobu zabývá voňavkami, zatouží mít svůj vlastní parfém. Později přijde touha vytvořit si svůj vlastní parfém. Většina z po návštěvě nějakého toho shopíku “vůně na míru, ingredience přímo z polí v Grasse” (už jste někdy slyšeli, že by v Grasse na poli žili pižmoni a rostla vanilka, čaj a skořice?) vystřízliví a vrátí se pokorně ke krescím, které pro nás vytvořili ti, co to umějí, mistři parfuméři.
Ale každý má jiné možnosti: arabské a ruské princezny si najímají mistry parfuméry, aby jim vytvořili nějaký ten litřík jen pro ně a Miuccia Prada si začátkem tisíciletí najala Danielu Roche – Andrier, aby vytvořila celou kolekci jen pro ni. Nešlo o projekt přímo komerční, požadavky na vůně vycházely z dlouhodobého zájmu Miuccii o vůně, o jejich historii a kulturu. Ušlechtilým cílem bylo vytvořit znovu klasickou parfumerii, ale za použití pouze moderních, dostupných ingrediencí, jako bázi pro další, vlastní tvorbu značky. Prada měla do budoucna získat svoje voňavé razítko, svůj charakter. Proto většina vůní této kolekce jsou soliflory, nebo jednoduché, základní akordy a jsou očíslované, tak jak přicházely na svět. Návrat ke kořenům. Miuccia se nakonec rozhodla se svými zákaznicemi o výsledky své exkurse do světa vůní podělit a z každé vůně pustila na pulty butiků Prada a do několika málo vybraných exkluzívních partnerských prodejen pustit pár lahviček čistých parfémů pod názvem Prada Exclusives.
By-produktem této snahy v roce 2003 se stala složka, která se později stala komerčním trhákem Prady – moderní čisťounký, přiznaně syntetický, akvarelový, studený, koženkový kosatec. Daniela Roche-Andrier ho použila v úplně první vůni Miuciiny kolekce, No.1 Iris a o čtyři roky se objevil v první Infusion d´Iris a od té doby už z pultů neslezl. Stal se bází většiny vůní Prada a stojí za jejich slávou, najdete ho v běžné, parfumerkové kolekci, v ucelené a stále rostoucí linii Infusions a ve špičkové, “zesílené” formě v Olfactories, exklusívní linii z roku 2015 (tady najdete její profil z mého pera).

Další dva směry mainstreamové parfumerie Prada, které vyšly právě z Prada Exclusives jsou AMBRA, o tom jindy, a ROSSETTO – RTĚNKA z roku 2012, jež je vůní pravé rudé rtěnky. Něco jako pravá blondýnka. Parfémek, na němž se poprvé objevily charakteristické rtíky, které určitě znáte, pokud jste v posledních letech aspoň jednou navštívili Sephoru nebo Fann.
Takže: je ROSSETTO No.14, zatím poslední Prada Exclusive, opravdu rtěnková?


Takže takto: moji představu rtěnkového akordu (růže+kosatec+fialka) nesplňuje. Protože je tady navíc malina. Asi pro pocit červenosti rtů a musím uznat, že kdyby tady nebyla, tak by celá následující řada “vůniček” Kiss a Candy ztratila myšlenku a cukrářské téma. Omlouvám se za tu zdánlivou impertinenci s “vůničkou”, ale já opravdu tuhle fancy skupinku vnímám jako vodičky pro mladé holky. Dobré, propracované, ale mladistvé, jako holka s první rtěnkou a cukrovou vatou na pouti, začátek toho, čemu se později říká “sexy dračice”. Mnohem nápaditější, než třeba ty odvárky z ‘Chanelů a Diorů (i když pilní čtenáři vědí, že je obvykle celkem chválím).
ROSSETTO No.14 je tedy dospělá verze těchto rtíkových Candies&Kisses. Vzhledem k její koncentraci vyznívá těžce, skoro orientálně. Na začátku je dominantní čerstvá malina, která je poměrně málo sladká, takže není otravná. Ale není ani kyselá, ale pěkně harmonická, vyvážená, negurmánská, kosmetická. Spíš jen takový nápad, že “tohle mohla být malina”. Pro milovnice kompotových vůní to nebude. Pro mne velmi příjemná a nositelná verze ovoce.
Po poměrně dlouhé době se začnou objevovat ty kosmetické tóny a už to jede! Nejdřív pudr, ale takový ten fakt z voskované krabičky. Něco podobného dneska už zažijete jen při otevření pudrů Caron, těm se podařilo zachovat tu těžkou vůni mastnoty silně napudrované pokožky (nepleťte se, vůně podobná není, jen ten dojem “staré kosmetiky”). A pak už je to neklamné: je to z bábina kosmetického stolku. Pobavilo mne, že všechny dámy, kterým jsem dala čuchnout, okamžitě suverénně prohlásily: “To znám!”, ty odvážnější ještě “To nosila máma (bába, prabába…)”. Cha!
Fialka a růže a pižmo a aldehydy. Vůbec je nedokážu od sebe oddělit, vnímám je dohromady, prostě jako vůni staré kosmetiky. Jasně, že si tam ty složky uvědomuju a poznávám, ale nevím, jestli “tohle pudrové” je “tohle” a jestli je ten kosmetický dojem způsobený práškovým pižmem nebo pudrovou fialkou nebo mýdlovýma bublinkama aldehydů. Ale hrozně se mi to líbí!
Vůně nemá žádný vývoj. Normálně bych to hodnotila jako negativ, ale tadymi to nevadí. Taky co čekat od rudé rtěnky, že? ta má být výrazná a dlouhotrvající. A to je: projekce výborná, sundávající plakáty ze zdí (pozor na dávkování!) a životnost téměř nesmrtelná. Na kabátě už ji mám asi navždy. A v srdíčku taky. Přestože budu dál hledat rtěnkový akord, pokud mi ho někde v shopíku “pravé ingredience z Grasse” neumíchají, čtráctka mne vzala.
A vy teď už budete vědět, až uvidíte rtíky na krabičkách v parfumerii, že to je moderní vůně postavená na důmyslné práci parfumérky Daniely a ušlechtilé myšlence Miucii přenést do dněšního světa z Mezopotámie nejstarší kus dekorativní kosmetiky na světě: rudou rtěnku.
 

 
Prada Exclusives je otevřená kolekce 14 vůní, která vznikla v roce 2003, poslední je právě Rossetto z roku 2012, ale “otevřená” znamená, že může kdykoliv něco přibýt. Pokud se tak stane, neváhejte a kupujte. Můžete být u zrodu legendy…

You may also like...

5 Responses

  1. Katka napsal:

    Kočko ahoj, děkuji za krásnou recenzi, a kde ji můžu koupit? můžu i naslepo?:-) a za kolik?? Děkuji

    • No blbě, no. 🙁 Teď se jich pár objevilo na českých eshopech, ale obávám se, že se po nich zaprasi a konec. 🙁 Já jsem ji koupila před 2 týdny na parfémy online, nebo tak něco…30 ml za 1600, což považuji za výjimečně dobrou cenu. Naslepo asi jo, není v ní nic smrtelného… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..