GUERLAIN: Metallica / Metalys (aldehydová vanilka)

Ne, nejde o tu kapelu. Ani o hudbu. Jde o to, že Metallica má obsahovat kovové tóny. Jenže mi je zatajila. Nevím, jak se s tím vyrovnají další účastníci zájezdu do Paříže, ale pro mne je Metallica vanilkový Chanel No. 5. Už Liú, kterou nosím moc ráda, mi podsunula myšlenku, zda bylo dřív slepice nebo vejce. Ostatně mnoho odborníků tvrdí, že Liú je reakcí na Pětku, já tvrdím, že “reakce” je synonymum “napodobenina”, a znám i horší slovo, i když Vietnamci tomu říkají “originál”, ale to se v těchto kruzích nenosí. Znesvětit modlu? Huš! Karel Gott by přece něco takového do ruky nevzal; ani při čurání!

guerlain metalys metallica romana granatova

Tak si představujte: vezmete Liú, kdo nezná tak No.5; odlejete trochu jasmínu a doplníte ho Organzou a opalovacím olejem vonícím nějakou velmi jemnou, sladkou exotickou květinou. A teď to 1:1 smícháte se slavnou guerlainovskou vanilkou. Na aldehydy nesahat! To je celé kouzlo.

Začátek je přesvědčivě aldehydicko-květinový, řekla bych, že start pro výše zmíněnou Pětku a Liú je společný; jenže ty dvě se pak vydají cestou květinovou, zatímco Metallica odhalí vanilkové nohy, pevné sloupky, na kterých stojí celý den až do konce a nepadne. Je to tak, je to silná a hlučná vůně, od počátku do konce se šíří po okolí a zůstává dlouho viset ve vzduchu. To je prostě klasická kvalitka, něco, co už od dnešních vůní už ani moc neočekávám. Krásný první efekt umí leckdo, oblíknout vás na celý den už ne.

Druhá, vanilkovo-aldehydická fáze je nejdelší a nejkrásnější; vlastně vás ani nenapadne, že jde o vanilku, protože je dokonale negurmánská. Stejně jako by vás nenapadlo pít jahodovou aviváž, nenapadne vás, že by tady bylo něco k snědku. Asi za to můžou aldehydy, které vanilku odlehčují a posunují ke kosmetické záležitosti. A v téhle fázi mi taky připomíná jednu z Guerlainovských královen: Vegu. Vega je rodinné stříbro z roku 1926, já znám jen tu reformulovanou JPG v roce 2006. Je možné, že když Metallica skončila, promítl svou myšlenku do Vegy. Každopádně: JPG rozhodně nemá rukopis jako doktor!

A pak k večeru, když vanilka už odchází spát, se probere kosatec, krémový, osvěžující a vůni pročistí, jako když si večer opláchnete obličej.

guerlain metalys metallica romana granatova

Je fajn, že siláž a longevity Metallicy jsou tak plnotučné. Sice přes den ráda voživuju, ale u téhle vůně si sedím na rukách a celý den sleduju vývoj (i když navonět se musím už v autě, moji standardní osmičku minule kolegové komentovali jako pomstu za nesplněné kvartální cíle, prý horší, než že nedostali prémie).

Poznámka k Metallica/Metalys, kdybyste to náhodou ještě nevěděli: vůně se narodila v roce 2000 jako Metallica. Což se samozřejmě nelíbilo stejnojmenné kapele (což mi není divné, protože jejich světyse míjejí asi jako moje a manželovy názory na to, jestli je salát z chobotnic skvělé jídlo nebo mučící předmět), nebo nedostali podíl na zisku, nebo nevím co, zkrátka vůni zastavili, trochu vylepšili a pustili na svět jako Metalys, ale stejně už jen nakrátko. Byl zařazený do exkluzívní řady Les Parisiennes v jejich obvyklé lahvičce Abeille, takže přišel o svůj vlastní speciální čtvrtlitrový flakon, kde byly včelky nabarvené na stříbrno a dodával se ve stříbrné skříňce, zapnuté na včelkové knoflíky. Roztomilé, takové kouzelnické.

guerlain metalys metallica romana granatova

Oficiální složení, přesně si podle něj vůni představíte: hlava – vanilka; srdce – ylang ylang, pomerančový květ, karafiát; báze – kosatec, tonka.

podpis_ROM

Abeilles

You may also like...

3 Responses

  1. Vera napsal:

    Vzorek mam take, na me vubec nepusobi mastnym dojmem, zadny opalovak, naopak lehce kovovy ton tam mam. Aldehydy se mi zde zdaji o neco jemnejsi nez v No.5, Liu neznam. Kazdopadne je to nadherna vune a take doufam, ze se v nejake podobe vrati.

  2. dzona napsal:

    Mám jen vzorek, ale netuším, v jakém je stavu. Voní jako mastnější Pětka, ten opalovací krém v ní je dost výrazný. Myslím, že byla původně opravdu kovovější.

  3. tutto bene napsal:

    Znám (a šetřím si) jen Metalys, tahle květinovo – VANILKOVÁ aldehydovka mi učarovala. Starší sestru jsem neměla možnost vyzkoušet. Vůbec bych se nezlobila, kdyby ji v podobě nějaké modifikace opět zařadili do Les Parisiennes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..