• Romana doporučuje 4x mainstream (1): Sisley – Soir d’Оrient

První z minirecenzí novinek z parfumerií, které stojí za povšimnutí.

“My jsme jako přijeli z Florencie a ty píšeš o Kenzu?”, ptala se Mirka, když jsem vydala první článek po Pitti. No jo, píšu. Jsem jako malé dítě, kterému znovu nadělili voňavky pod stromeček. Mimo výstavy jsem po dlouhé době navštívila taky Douglas a Sephoru a překvapilo mne pár mainstremových novinek. Tak kolegové se pověnují vysoké parfumerii a já vám dám čtyři tipy na podzimní novinky, z parfumerek, které bych klidně sama nosila.

První je novinka v řadě “Soir” od Sisley: Soir d´Orient. Zařazení je matoucí, Sisley v téhle řadě Eau de Soir každoročně přináší “vánoční limitku”, která se ale liší jen potiskem flakonu. Hranatý tvar s vrškem ve tvaru busty, i obsah je stále stejný, pořádná klasická květinová chypre, od roku 1990 nezměněná (s výjimkou úprav by IFRA), přestože se občas můžete dočíst různé složení. Ne, je pořád stejná. Z řady vybočuje medová Soir de Lune, o které tady brzy budu psát, jestli mne Mirka donutí k té společné recenzi Adagia od Sospira, ale ta je lehce k poznání, její flakon je kulatý a úplně jinačí. Soir d´Orient je tedy zabalený v černém hranatém flakonu se zlatou hlavou, prý má být “velmi volnou variací na Eau de Soir”, ale vánoční limitku letos nenahradí, ta asi bude – pokud někdo z vás tyhle šíleně drahé blbůstky sbíráte…

sisley soir d orient

V d´Orient já žádnou podobnost s Eau necítím. Zato je příbuzná s tisíci ostatních orientálních zpracování růže+oud, které jsou už nuda, nuda, nuda. Proč přišli v Sisley s vlastní variací až na konci téhle vlny, težko říct, možná pomalá práce marketingu…nicméně před rokem bych na to nesáhla. Teď mne zaujala díky tichu na trhu v tomhle segmentu. Jestli ale najde fanoušky mezi orientálně přiotrávenými zákazníky? Moc se mi to nezdá. Zase Sisley nemá problém držet vůni na trhu roky, takže všechny ty ostatní konkurentky se ocitnou v muzeu, zatímco zlatá busta bude pořád shlížet z regálů.

Začátek je takový fádní: zelené čerstvé kadidlo, syntetické pačuli, které se používá do falešných oudů, pepř a šafrán. Na nesladké, ale lahodné, husté a těžké růži. Méně sladká a více luxusní verze toho, co jste už stokrát zkusili.

Po pár minutách se prodere nahoru dost podivný a protivný tón nějaké zelené věci, jako čerstvý zelený pepř a je to hodně protivné a hodně mimo vonný proud. Řezavý, protivný. Tady bych to odložila a zapomněla.

Jenže mi to zůstalo na rukávu a pak se mi v autě rozlila vůně překrásné, syté a těžké rudé růže. Oslazená jen kadidlem a drobkem medu. Kostelní růže. Takový kostel v Istanbulu, na pomezí královského harému, mešity a křižácké kultury. Já růže moc ráda nemám, připadají mi hodně fádní a sladké, ale tato není, má originalitu a ladnost. Možná by se mohla někomu zdát mužná. Navíc projekce je jako paleto z afghánské lišky, v hustých měkkých splývavých pramenech vás obklopí luxusem. Šaty jsem druhý den hodila do pračky, ale pořád silně voněly.

Když přečkáte první rozbouřenou orientální hodinu, dočkáte se za odměnu působivé růže, kterou netřeba celý den oživovat. Cena je poněkud Sisley, ale tady asi opravdu ušetříte na dávkování.

Doporučeno!

Zítra něco levnějšího: J by Jennifer / Jenifer Aniston

podpis_ROM

You may also like...

5 Responses

 1. Jana Julie Kocfeldová napsal:

  Po dlouhé době jsem se nechala ukecat na parfumerku (momentálně jedu Penhaglion’s) a tam se nedokázala vyvleknout ze spárů Sisley paní a koupila si Soire d’orient (komunikace s lidmi mi fakt moc nejde :-)) A voila…Takovou migrénu jsem dlouho neměla. Jenže pak (přesně jak je popsáno v recenzi), když zapůsobil ibuprofen a cca o hodinu později, se vůně rozvinula v moc příjemnou těžší růži a opravdu vydržela neskutečně dlouho. Těžko říct, jestli se mi ta vůně líbí – je těžké se “prokousat” tím hnusnym zeleným pepřem – ale musím říct, že na mainstream, dobré (i když bych tuhle vůni na parfumerku – mezi Boss, Lancome… etc. – vůbec netipla).

  • To se mi líbí “nechala jsem se ukecat” a jen tak mimochodem, když už jsem tam teda byla, jsem si koupila nejdražší vůni, kterou prodávají. 😀 No, co jiného, v parfumerce, že? 😉 Je fakt, že tenhle orient je jeden z největších držáků, co znám: nechala jsem si nastříkat takový ten jejich černý papírek ve tvaru arabesky a strčila mezi propisky, to bylo když jsem psala tuhle recenzi. A na konci listopadu, když jsem si uklízela stůl, jsem ho vyhodila, protože byl zmačkaný a špinavý – ale furt voněl!

 2. derad napsal:

  Začátek přesně pro mě, pak se to rozvonělo, růže zmizela a už se neobjevila. To radši zůstanu u Eau d’Soir.

 3. Zkus, ale upozorňuju, že kvůli ceně je to fakt jen o dostupnosti. Ve stejné cenové hladině už můžeš vybírat z niche vůní. Nicméně určitě bude fajn si počkat, až bude v Parfums za pár stovek. 🙂

 4. mirkau napsal:

  Tak to ji budu muset vyzkoušet znovu. Už jsem ji jednou zběžně, na papírku, zkoušela a nezaujala, bo, přesně jak píšeš, jevila se mi jako milionkrát obehraná variace na orient.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..