• ALPA: Chypre a Eau de Cologne Classique (jak funguje fixátor vůně)
Včera jsem vám psala, že jsem na World of beauty & spa nakoupila Alpu. To jen pro informaci, abyste nekroutili hlavou, kde jdem k TOMUHLE přišla. Předem upozorňuji, abyste se dívali na oba výrobky optikou:
- stálo to 24 korun (míň, než 1 euro)
- je to milé retro
- vždycky preferuju kohokoliv, kdo se navoní čímkoliv, protože to znamená péči a hygienu
Obě lahvičky jsou to nejlevnější obalové sklo, co znáte. To by mi nevadilo. Co se mi hodně nelíbí, je čárkový kód na etiketě, ten to brutálně shazuje. Ale je mi jasné, že v téhle ceně, kde musí být ještě prostor pro marži prodejce, už na další etiketu nezbývá. Škoda. Ale v cílové skupině se to asi s takovým nepochopením nepotkává. No tak je tam čárkový kód, no. Retrospektivní etikety se mi hodně líbí, Alpa citlivě zmodernizovala logo, úmyslně zachovávají staré fonty i barvy z dob, kdy ještě offsetový tisk a chemické bělení papíru neexistovalo a potisknout papír zářivě oranžovou byla kapitola z vyprávění Barona Prášila. Má to styl, linku a myšlenku, líbí se mi to. Hodně.
- Eau de Cologne Classique
Čekala jsem svižnou citrónovou vodu. Nic než citrón a vodu. A on tam bohužel skoro není. Velmi slabounký dech bergamotu a anglickém muškátu: zeleně citrusová vůně drobných členitých lístků muškátu, který skoro nekvete, velmi rychle roste, snadno se řízkuje a dědí se po babičkách. A kdo ho nezdědil, může si ho koupit občas v OBI pod názvem “citrónový” nebo “pomerančový” muškát. Rozemnuté lístky se používají v kosmetice, extrahované v sádle pomáhají na uklidnění ekzematické kůže, sušené proti molům. Specifickou vůni anglického muškátu na základě citrónu tvoří kdesi daleko v pozadí špetka zápachu klasických domácích, rudě kvetoucích muškátů. Jeden z mála pachů, který fyzicky nesnesu, spolehlivě mi vyvolá pocity zvracení na několik hodin – ale v anglickém muškátu je dávkovaný lehce a vkusně a mám ho opravdu ráda. Kdo kupuje přírodní kosmetiku, zná tuhle složku důvěrně. Najdete ho skoro v každém parfémovaném výrobku a obvykle je popsaný jako geraniol.
Eau de cologne Classique je tedy víc zelená než žlutá, přesně podle barvy etikety. Bohužel víc složek ve významném množství v kolínské Alpa není a chybí v ní i báze*, která by vůni aspoň na chvilku zafixovala. Bez přehánění píšu “chvilku”. Než jsem dopsala tenhle odstavec je vůně z ruky pryč. Dřív, než jsem stačila potřehnout jakési složení. Vůně je extrémně akvarelová, vodová, což by mi tolik nevadilo; nanosekundová výdrž vadí.
*Jak funguje báze parfému: tak už to víte? Jsem si jistá, že jsme tady o tom ještě nikdy nepsali, protože mi to zatím nikdo nedokázal chemicky vysvětlit. Psali jsme tady o tom, jak to funguje, že EdT a EdP stejného parfému voní jinak; psali jsme o tom, jak je důležité mít správné složky v hlavě, srdci a bázi pyramidy; ale jak je možné, že to báze všechno dávkuje, ještě ne. A teď už to vím! Kouzlo se jmenuje mastnota. Složek, které se používají do báze, není moc a obvykle jde o mastné výměšky zvířat, které mají podobnou teplotu těla jako člověk: jsou to olejové látky, jejichž molekuly mají zcela specifické vlastnosti vyladěné na 36 st. Celsia. Rozpustí se v lihu, ale po zaschnutí obalí molekuly této báze molekuly ingrediencí srdce a hlavy (je to stejný pricip, jako když si namažete ruce olejem a uzamknete vlhkost pod mastnou vrstvou). Tím se “zamkne” jejich uvolňování pod vrstvu, která se ovšem teplem postupně rozpouští. Jak se fixátor rozpouští, uvolňuje molekuly horních složek. Malé molekuly citusových vůní jsou jako první, komplexní těžké essence později. Čím je venku větší horko, tím rychleji. Takže je pravda i to, že někdo “vůni saje” a nedrží na něm. Jen je to přesně opačně, dřív ji zese odpaří, protože má vyšší povrchovou teplotu těla. A naopak, na oblečení vydrží dýl, protože to se nezahřeje tak rychle jako kůže.
- Chypre
Když se to jmenuje chypre, ať to voní po větvičníku, kůži, muškátu, zeleni, cigárách a kůži. To klaplo. Ve složení je uvedený dokonce dvojí lišejník: evernia furfuracea a evernia prunastri – terčovka otrubčitá a větvičník slívový. U e.prunastri je zajímavé, že je jedlý a používá se jako potravina přísada do lukumu, nicméně na kůži má alergenní vliv a oba se mají v nejbližší době ocitnout na black listu EU institucí. Už tak jsou tyto větvičníky náhradní řešení, pak nevím co by mohlo posloužit – čistá chemie, pravděpodobně.
Větvičník v Chypre / Alpa voní po zpocené, mastné kůži. Úplný začátek je protivně nasládle řezavý. Jen pár minut, pak se objeví ta klasická, stará dobrá chlapská kůže ruského typu (nasládle mastná s tónem pačuli), kterou voněl děda po holení. Na etiketě je sice ženská silueta, ale já bych ji nenosila, ani kdyby dokázala přežít těch svých jepičích 20 minut. Je to prostě oholený starý chlap. Asi tři minuty voní fakt hezky. Na kůži ji pak cítíte pár hodin, ale vyžaduje to urputné soustředění. Stejný háček jako u Cologne Classique – průhledná vůně, i když trochu silnější, v podstatě dostanete jen hlavu parfému.
- Tak co teda?
Kupte si voňavku Alpa! Je to sranda. Bez kolínské se obejdete, ale Chypre si pořiďte, vždyť je to levnější než McKafe. Aspoň budou mít vaši vnuci ponětí o tom, jak voněl větvičník.
Nosit jako parfém se kvůli nepřítomnosti fixátoru nedají, je třeba je považovat opravdu za hygienickou potřebu, ne za voňavku: po oholení naneste 80% roztok léčivých bylin v lihu, který vám vydezinfikuje a ošetří drobná zranění a uklidní podrážděnou pokožku. Teda pokud jste čtenář-mužčína. Pokud jste čtenář-ženščína, kupte si na holení nějaký ten Loreal a Chypre vystavte na poličku mezi kuriozity pro radost.
Dovolím si nesouhlasit s výdrží Eau de Cologne. Pokud se opravdu použije jako můj otec nebo děda, to znamená nalít do dlaně, rozetřít druhou rukou a pořádně naplácat na obličej a krk, výdrž je hodinu a déle. Přesně jako dělávali staří holiči.
Prostě více je více!
Zkoušela jsem jen jejich Fialku, Konvalinku (obě dvě mě moc nechytily) a Karafiát (ten je dobrý, stříkám ho na filtr vysavače a pak si užívám v bytě retro). Asi v drogerce okouknu i další.
A dekadentně zvažuji to nakapání na kostku cukru, jako jsme to dělali na táborech:)
To o základu vůně bylo zajímavé – je to asi blbý okamžitý nápad, ale jak by asi (ne)zafungovalo přestříknout nedržící parfém nějakou olejovou emulzí?
Vida, k čemu je dbré zaměstnání v chemickém průmyslu 🙂 Ten popis funkčnosti báze je velmi zajímavý!
Ty – a dá se to pít jako normální Alpa??? 🙂
Tyjo, tak to mne vůbec nenapadlo! Tak asi jo, když se to používá do pečiva, to je vlastně takový denní chleba alkoholikův. No ještě že tě mám, já bych se s tím snad voněla.
Neblbni! Alkáči to pijou a dětem se to při nachlazení kdysi kapalo na cukr…
Když ty furt myslíš jenom na vonění a praktickou stránku nevnímáš…
Úžasné retro :o) myslím, že si objednám i karafiát, konvalinku a fialku.. za 18,- kč :o) a Farao taky!!