• Kolik vůně obsahuje váš parfém? EdP vs. EdT

Myslíte, že toaletka je jen zředěná parfémová voda, že kolínská voda bude vonět stejně, jen míň? chyba lávky! Jaká je tedy EdP vs. EdT?

Toaletka, i když vychází z totožné matrice jako EdP, voní z principu jinak – může za to rozdílná těkavost látek (hlava, srdce, základ). Jejich nižší množství v toaletce změní délku jejich působení (je tam míň jasmínu = voní po kratší dobu) a změní se jejich souběh.
Například, jednoduchá čtyřsložková kompozice Eau de Blogger: citron, sladká růže, jasmín, fixátor pižmo. EdP pracuje tak, že od začátku cítíte silně citron a jasmín.

  • Citron je velmi těkavý, ale v EdP je ho dost, voní proto 5 minut intenzivně, 10 minut znatelně.
  • Jasmín je dlouhotrvající a výrazný, ale mění se jeho charakter. Ze začátku je velmi indolický (indoly jsou látky obsažené třeba v hnijících látkách), postupně se vyjasňuje a po desítkách minut má jasnou, čistou sladkou vůni.
  • Růže je medově sladká, dlouhotrvající, ale není v kompozici v nižším podílu moc výrazná. Dodává sladkost a intenzívně začne být cítit až když zmizí jiné nakyslé složky (v našem je to EdP citron).
  • Pižmo v podstatě vůni nemá, je to jen taková základní vlna, která nese horní složky (jako “nosná” elektřina v zesilovači) a dokáže je zabarvovat. Na samém konci, kdy vyprchá citron a růže, dokáže pižmo změnit vůni sladkého jasmínu na ledové květy. Tady pižmo je přítomno pořád, ale projeví se, až když horní složky mizí.

A teď jak nám to bude fungovat v koncentracích:

  • EdP

prvních 20 minut cítím citron a trochu květin
20. – 30. minuta: výrazně indolický jasmín, citron doznívá a začíná růže
30. – 60. minuta: sladká růže, sladký jasmín, začíná účinkovat pižmo, vůně chladne
1. – 2. hodina: vůně květinového pižmového mýdla, květiny nejdou rozeznat od sebe
2. – 3. hodina: lehký závan velmi studeného jasmínu

  • EdT

prvních 8 minut cítím citron a trochu květin
8. – 20. minuta citron už nepatrný, takže nezastiňuje jasmín v jeho nejprotivnější počáteční indolické fázi – poprvé se objeví rozdíly ve vůni
20. – 30. minuta: výrazně indolický jasmín, začíná růže – jiná vůně a dál už to pokračuje úplně jinak:
30. – 60. minuta: mizí růže, sladký jasmín, bez růže se výrazně projevuje pižmo, přeskočíme fázi chladu a jdeme rovnou na mýdlo
1. – 1,5. hodina: jasmínové mýdlo
1,5 – 2. hodina: lehký závan velmi studeného jasmínu

Zážitek uživatele je úplně jiný, a pokud v naší vůni Eau de Blogger miluje akord citron+růže+jasmín, tak v EdT se ho vůbec nedočká.
Tohle byl jednoduchoučký příklad. Ale u složek, které pracují složitěji, třeba kadidlo, koření, různá moderní pižma, syntetivké látky s nepřirozenými vlastnostmi..jsou tyto efekty mnohem znatelnější.
Tím, že složky fungují v poměrech, nedosáhnete logicky efektu EdP ani dvojitým nástřikem EdT – časový vonný efekt bude stejný, jen budete silněji vonět. Navíc složky mají ještě jiné vlastnosti, než jen to, že voní; např. jakousi “sálavost” – některé vůně jsou jen v okolí nositele, některé se linou do dáli. Tato vlastnost má taky vliv na vnímání vůně a samozřejmě ji mění koncentrace.

No a protože slušní výrobci tohle už dávno znají, tak s tím pracují. Pozměnují nejen podíly složek v koncentracích, ale někdy i mění složky samotné. Např. v čistých parfémech Chanel se používá přírodní jasmín z vybraných lokalit v Grasse, do jiných koncentrací už se používá jasmín levnější a syntetický.

edp vs. Edt

koncentrace edp vs. Edt

V posledních cca 10 letech se dokonce stalo módou uvádět EdP a EdT jako samostatné vůně, v mainstreamu to byla v poslední době třeba dámská Chloé (ta s mašličkou) – zkuste je v Sephoře, na každou ruku jinou a po minutě srovnávejte. Ony mají dokonce deklarované lehce pozměněné složení (obě vycházejí z růže, květin a ovoce, ale v jedné je kosatec a meloun, ve druhé gardénie a liči).

Připojuji jednoduché schéma koncentrací v jednotlivých typech vůní. Mimo tyto čtyři základní se objevují různé “mezistupně” nazvané samotnými výrobci velmi divoce, např. Eau de Extrait, Mist, Voile, Hair fragrance, body spray ap. Vzhledem k překryvu podílu je zbytečné hledat další stupně a zákazníky to jen mate. U těch mlh a tělových závojů jde obvykle o koncentraci, která je slabší, než kolínská, ale buď se nevejde do normy, nebo se jako “hair fragrance” bude líp prodávat. Mimo to stojí ještě deodoranty, které jsou založené na vodní bázi (namísto lihu) a antiperspiranty, kde je vonná složka zachycena ve vodním gelu nebo mastné látce (např. parafínu, vazelíně).
Koncentrace ale sama o sobě nevypovídá o vlastnostech vůně; intenzitu a výdrž ovlivňuje výběr samotných složek a taky technologie jejich zpracování. Obecně platí, že čím méně upravená složka, tím více je éterický olej prchavý (bio parfémy mají nejkratší výdrž).Koncentrace slouží především k porovnání vlastností uvnitř řady konkrétní vůně.

Dbáte na koncentraci při výběru vaší vůně?
podpis_ROM

29.9.2013

You may also like...

8 Responses

  1. Hanka napsal:

    Srdečné díky za vysvobození ze spárů překladatelštiny a nález slova ‘sálavost’. Vždycky, když dojde na tuhle vlastnost, chci se vyhnout výrazům jako ‘siláž’ a ‘projekce’ a desetkrát kvůli tomu přepisuju věty.

  2. silky1way napsal:

    ja zkousim jen jednu. necham si striknout na kuzi a odchazim…do neznama. 🙂 a zbytek casu kazdych 10 – 20 minut kontroluji, jak mi to voni a pokud jsem nadsena i po nekolika hodinach, tak se do te parfumerky vratim a koupim!
    Otazka
    co mam radeji kupovat u mych oblibencu Chanel Allure a Chanel 5 EAU Premire nebo Chanel 5 classic a nebo Ysatis Givechy? EdT nebo EdP???? jsem z toho nejaka rozdovadena….:-)

    • Romana napsal:

      Já znám jen Chanel 5, EdT je hodně “ošulená” oproti EdP – to si zkus, tam přesně funguje ten efekt, co jsem popsala. Nejen, že dřív zmizí, ale ona je i mnohem méně bohatší, ten výrazný jasmín všechno překřičí, i aldehydy. EdT je taková plochá, míň zajímavá a zároveň se mi zdá sladší, má oslabený ten parametr “čistoty”. Čistý parfém je absolutní krása; u No. 5 se používají do č.p. jiné (lepší) složky – vybraný přírodní grasský jasmín a florentský kosatec. Mně se č. p. líbí nejvíc, krásně tam vynikne ten kosatec, který mám ráda; ale nevyhovuje mi aplikace, já mám ráda postřiky. Takže za mne: EdP. Suzi, zkus to – mají je v parfumerkách, nech si fíknout ve stejný čas a čuchej.
      A Ysatis má jen jednu koncentraci, ne?

      • silky1way napsal:

        No prave! Chanel edt je zklamani.to se clovek musi postrikat od hlavy k pate a jeste dalsich nekolik m3 kolem sebe, aby ta vune vydrzela a ona stejne nevydrzi.nez se nadechnes je v prachu. Musim si koupit edp! Jasny!
        Ysatis
        Myslim, ze maji jen edt.jsem zapomnela. Ta vune me bavi uz 20 let! Nejdriv drama, pak sila az je to neprijemny a pak se usadi a vyda jen to nejlepsi.sebevedomi a opojnost v jednom, ze clovek k ni musi porad pricichavat a nemuze se ji nabazit a to trva az do vecera.

  3. Regına Nıne napsal:

    Já už ne, tolikrát jsem se nechala vypéct vyzkoušením jen jedné koncentrace dané vůně, že už většinou zkouším všechny, pokud jsou.

  4. dzona napsal:

    No jasně. Toužila jsem po Theoremě a dostala ji tak jsem zjistla, že č.p. není tak brilantně jiskrná jako EdP, je pěkná, ale trochu moc klidná.

  5. derad napsal:

    Já beru to, co mi voní. Když mi to voní, je mi jedno co je na tom napsané.

  6. vimneok napsal:

    teda, tohle by povinně mělo viset v každé parfumerii, konečně jsem to pochopila 😀 díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..