• Co to je.… Ambra, Amber, Ambergris?
Legenda o velrybě, která ztrácí v moři drahocennou parfumérskou surovinu jménem AMBRA nebo AMBERGRIS, je známá. Ale je to pravda? A co dnes, kdy se vyrábí miliony litrů parfémů a velryby jsou ohrožené? Koupili jste si parfém, kde je uvedeno AMBRA ve složení, ale přitom voní spíš jako pryskyřice z borovice? Pojďme si v tom udělat pořádek!
Co to je AMBER?
Název ambra, anglicky amber, v parfumerii je velmi zavádějící. Jednak proto, že doslovný překlad z anglického „amber“ je jantar a také proto, že se pod tímto názvem skrývá celá velká skupina parfémových složek. V moderní parfumerii je ale pod touto složkou nejčastěji myšlena směs vonné látky extrahované z jednoho či více druhů pryskyřic s vanilkou. A právě proto, že takto vzniklá tekutina má zlatavě-hnědou, jantarovou, barvu a asi i pro stejný původ (pryskyřice) dostala své jméno po jantaru. Už dávno před moderní parfumerií se ale tyto pryskyřice využívaly jak k parfémování, tak k vykuřování, do kadidelnic.
V naprosté většině se ambra dává do základu a parfémům dodává hloubku, stabilitu a orientální nádech. Voní teple, měkce, BALSAMICKY, trochu dřevitě, podle množství vanilky sladce a někdy s přídavkem kouře, nebo jehličí. To závisí na typu použité pryskyřice.
Takže pamatujte, že JANTAR SÁM O SOBĚ, TEDY ZKAMENĚLÁ PRYSKYŘICE, SE V PARFUMERII NEVYUŽÍVÁ.
Co to je PRAVÁ AMBRA, ŠEDÁ AMBRA, AMBERGRIS?
Pravá, také šedá, ambra (anglicky Ambergris) je něco docela jiného. Pochází totiž z velryby, konkrétně vorvaně. Traduje se, že je to zvratek, výměšek, někdy dokonce sperma, ale není to tak. Ambergris vzniká pouze při vzácném onemocnění části zažívacího traktu velryby. Tehdy se v tenkém střevě hromadí nestravitelné zbytky potravy (nejčastěji zobáky chobotnic) a společně s exkrementy zahušťují až do podoby kamene. Ven se ambra dostane až když velryba zemře. Ani to samo o sobě ještě nestačí ke vzniku pravé ambry. Následovat musí nějaký čas vývoje ve vodě, kdy je výměšek, plovoucí na hladině, vystaven povětrnostním podmínkám a samozřejmě mořské vodě. Dojde k několika chemickým reakcím, průniku slané vody i absorpci pachů z okolí. Čím delší pobyt ve vodě, tím světlejší odstín barvy a jemnější vůně. Pach černé (čerstvé) ambry je nesnesitelný.
Výsledkem je „plovoucí zlato“, pravá, nebo také šedá ambra, složka v parfumerii jedna z nejdražších a nejméně dostupných. Samozřejmě záleží na stadiu vývoje, ale obecně je její vůně popisována jako balsamicky sladká, sametová s animálními tóny a samozřejmě dotekem slaných mořských tónů.
Je tak vzácná a drahá, že veškeré zásoby, které se najdou, jsou skoupeny a mizí někde na Blízkém a Středním východě. V parfémech nám dostupných se nevyskytuje a je nahrazována právě pryskyřicemi a nebo syntetickými látkami.
Jaké pryskyřice se tedy nejčastěji za „nepravou“ ambrou skrývají?
Labdanum: nejčastěji používaná, pochází z rostliny Cist ladový (Cistus ladanifer), rostoucí na jihu Evropy a severu Afriky a prý se sbirá tak, že se sundává z kozí srsti, kam se nalepí, když se kozy pasou kolem těchto rostlin. Voní po lese a sušeném ovoci.
Benzoin: pochází paradoxně ze stromu druhu Styrax (ambroň), jeho vůně je měkčí, sladší, jemnější, do vanilkova.
Styrax: pochází z jiných odrůd stromy Styrax, vůně je kořenitá, skořicová, sladce teplá
Tolu a Peru balzámy: obojí pochází ze stromu Myroxolon pěstovaném hlavně v jižní Americe, liší se od sebe způsobem získávání a následně i vůní.
Co je to Ambroxan (Ambroxide, Ambretone, Ambre Extreme atd.)?
Ambra, ať už pravá, či „nepravá“ je čím dál častěji nahrazována syntetickými látkami ze skupiny „Ambroxanů“ (každý výrobce si pojmenuje podle sebe) a ty jsou také častěji viditelně přiznány v seznamu složek. Ale ačkoli molekuly jsou stejné, s přírodním zdrojem nemají nic společného a někdy mohou být pro citlivější nosy pěkně drsné, když je parfém některým z nich „předávkován“.
Obecně ale platí, že to jako amatér nepoznáte. Musíte však počítat s tím, že ve většině evropských parfémů žádná ambra není.
Pokud si nosíte v hlavě nezodpovězené otázky a záhady, podívejte se do naší rubriky CO TO JE… v parfumerii?, jestli nenajdete odpověď, anebo se zeptejte v komentářích, co by vás zajímalo. Rádi odpovíme!
Máte další zvědavé otázky „co to je…v parfumerii?
Dobrý den, moc děkuji za super článek! Co se týče pravé ambry, dle informací od Madaliny z Jul et Mad je pravá ambra právě v novince Mon Seul Desir 🙂 V Evropě se stále používat může, ale v USA a Austrálii už je to zakázáno.
Dobrý den Lucie, já tušila, že kupuju to nejlepší! 🙂
Určitě chci zkusit. A je to stopro, že je pravá?
Ja jsem koupila stoletou kolínskou s pravou ambrou, Mirko. Chceš zkusit? Myslím, že budeš zklamaná, podle dnešních bohatých syntetických vůní je taková slabounká a málo barevná…